Petr Jirků: „Za největší trendy považuji cloud a služby as-a-service.“

Které trendy hýbou světem IT? Co si představit pod pojmem „Distribuce pro budoucnost“? A jak do vize DNS zapadá takzvaný Demo Lab?

S Petrem Jirků, který má ve společnosti DNS na starosti divizi HPE, jsme si povídali o největších trendech v oblasti IT. Jeho odpověď byla jasná – cloud a as-a-service model. Proč vybral zrovna tyhle oblasti a jak si budoucnost cloudu představuje, se v tomto rozhovoru dozvíte od experta, který v DNS pracuje už 17 let. Mimo to se dozvíte, co se skrývá pod pojmem „Distribuce pro budoucnost“ a dočtete se i o tom, v čem spočívá úspěch takzvaného Demo Labu.

Co v současnosti považujete za největší trendy v oblasti IT?

Za mě je to určitě cloud a možnosti jeho využití a vedle toho nabízení služeb formátem as-a-service. Vzpomínám si, že když cloud začínal, objevovaly se názory, že klasická distribuce, jako jsme my, skončí do dvou let a všechno se přesune na cloud. Jak vidíte, nestalo se, ale možnosti cloudu se samozřejmě čím dál rozšiřují, jen byl jeho náběh mnohem pomalejší, než si někteří specialisté původně představovali. Stačí se podívat na rozmach privátních cloudů a hned je vám jasné, kam se celá oblast posouvá.

Tím druhým trendem je pak rozmach as-a-service služeb, kde je nejdále právě společnost Hewlett Packard Enterprise se svým produktem GreenLake. Tyto služby fungují na měsíční bázi, kdy firma přejde z CAPEXových investic na OPEXové, ale zároveň je to produkt, který obsahuje cloudové služby řízené přes jednotnou konzoli, což dále usnadňuje správu celé infrastruktury. V neposlední řadě je klíčové i to, že taková služba funguje jako privátní cloud, který má firma ve vlastním datovém centru pod svou fyzickou kontrolou. To je pro mnohé firmy důležité i v kontextu geopolitických problémů, které v současnosti hýbou celým světem.

V čem vidíte ty největší výhody řešení as-a-service?

Často tomu žertem říkám „chytrý outsourcing“. Když kdysi přišel outsourcing, bylo to podobné jako dnes – spousta firem se ho bála, nebyla si jistá, co je ještě její a na co si už nemůže dělat nároky, a nevěděla, jak s tím dál pracovat a jak na tom stavět. Ta „chytrost“ a největší přínos as-a-service služeb podle mě spočívá hlavně v tom, že si zákazník může sám nastavit infrastrukturu na větší zátěž, než jakou aktuálně potřebuje, ale platí jen za to, co skutečně využívá.

Pokud bychom se vrátili ke cloudu, očekáváte, že bude budoucnost 100% cloudová?

Nevěřím, že to bude někdy stoprocentní. Jsem přesvědčen, že i s dalším posunem technologií budou firmy vyžadovat hybridní model, a to i proto, že některé z nich potřebují mít data a aplikace chráněné ve svém vlastním prostředí a je pro ně nemožné je dávat na cloud. Maximálně do nějakých svých privátních cloudů nebo služeb jako je HPE GreenLake od HPE, ale hybridní model bude stejně převládat.

DNS se prezentuje sloganem „Distribuce pro budoucnost“. Co si pod tím můžeme představit?

Že bedlivě sledujeme nové trendy, učíme se je, snažíme se jim přizpůsobovat a zůstávat tak neustále o krok před našimi partnery, kterým tak můžeme novinky představovat, vysvětlovat, doporučovat nebo před nimi naopak varovat. Mohou nás pak využívat jako „myšlenkový zdroj“, který jim usnadňuje orientaci na trhu včetně ukazování, na co se mohou připravit a kam se mohou posunout, a pomáháme jim i s případnou transformací firmy.

Snažíme se předvídat potřeby našich partnerů, často za nimi přicházíme s informacemi, že se něco vyvíjí nějakým směrem, a že by na to měli brát zřetel, čehož si pak opravdu cení.

Spadá do vize distribuce pro budoucnost i Demo Lab? (více jsme psali zde)

Mám za to, že určitě ano. Nějakou dobu tady kolovala přesvědčení, že už vlastně nikdo fyzická zařízení nechce a nepotřebuje vidět, že si prostě koupí nějakou službu a už vůbec neřeší, co to vlastně obsahuje a na čem běží. Ale pak jsme zjistili, že když jim ukážeme „na živo“, že to ve výsledku je nějaký kus železa, který nějak vypadá a nějak funguje, je to pro ně zajímavé a lákavé a chtějí se hned dozvědět víc.

Proto jsme se k tomu hodně vrátili a dnes je náš Demo Lab naplněný rozličnou technikou, ať už zařízení HPE, Dell, bezpečnostních prvků nebo dalších. Umíme tak zorganizovat opravdu zajímavé semináře pro partnery nebo i pro partnery s jejich zákazníky, které ocení nejen specialisté, kteří se v technických záležitostech pohybují denně, ale i manažeři, kterým se tak rozšíří obzory.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner