Ota Novotný o AI: „Vždycky potřebujete tu kritickou lidskou koncovku.“

Kde jsou největší přínosy a kde naopak největší úskalí umělé inteligence? A může vůbec AI kompletně nahradit pracovníky některých oborů?

Umělá inteligence spustila před několika měsících v médiích obrovský poprask a na chvíli se stala tématem číslo jedna v odborných i laických debatách. Jak na ni nahlíží vysokoškolský pedagog Ota Novotný, který se specializuje na výuku programů datové analytiky? Kde vidí největší přínosy a kde jsou naopak největší úskalí? A může vůbec AI kompletně nahradit pracovníky některých oborů? O tom všem jsme se bavili v novém rozhovoru.

Jak vnímáte mediální boom okolo umělé inteligence?

Je to klasické vyvrcholení hype cyklu, které s sebou přinesl posun technologií. Ty jsou teď dostatečně vyspělé na to, aby mohly veřejnosti ukazovat, co v nich vězí. Teď si společnost zkouší, kde jsou hranice AI, a s tím samozřejmě přijdou i deziluze o tom, že to zkrátka není univerzální nástroj pro všechno. Nicméně se velmi rychle najdou oblasti, kde bude umělá inteligence nedocenitelným pomocníkem.
Za mě je určitě dobře, že se o tom víc mluví. Musíme se s tím naučit žít, protože to bude součástí našich životů napořád.

Plánujete AI využívat ve výuce?

Kurz na AI zatím nemáme, ale v současnosti se na to připravujeme. Dostat totiž nějakou problematiku přímo do vzdělávacích kurzů totiž chvíli trvá. Určitě tím směrem ale jdeme. Už teď jsme založili poradní skupinu rektora na umělou inteligenci, ptáme se studentů a zaměstnanců, jakým tématům by se chtěli věnovat, a startujeme první pilotní projekty zaměřené na to, jak by se dala AI využívat ve výuce.
Za mě je například extrémně zajímavé potenciální propojení veřejného ChatGPT a naší školní znalostní báze. Můžete si to představit jako zapojení všech diplomových prací a skript, aby studenti mohli pracovat se znalostmi, které už na naší škole existují.

Co vnímáte jako největší výhody umělé inteligence?

Oblastí, ve kterých se AI aplikuje, je v současnosti spousta, takže se výhody samozřejmě různí. Tou zásadní, která jde napříč všemi odvětvími, je automatizace úloh, které dříve zabíraly strašnou spoustu času. Usnadní a urychlí to sběr informací, vyhodnocování a pomůže to člověku i odbourat riziko toho, že by na něco zapomněl. Obecně lze říct, že vám to pomůže se spoustou práce, kterou dřív vykonávali juniornější zaměstnanci nebo zabírala zbytečně moc času.

A co byste naopak uvedl jako nevýhodu nebo úskalí?

Pořád to bude potřebovat lidskou sílu, která se podívá na výsledek snažení AI a zhodnotí, jestli je správný a dostatečný. Vždycky potřebujete tu kritickou koncovku. Teď bych se třeba skutečně obával vzít třeba ChatGPT tak, jak je, a někam jej pustit namísto člověka. Celkově si myslím, že lidé, kteří budou umět AI používat, budou o řád výkonnější než ti, kteří to používat nebudou.

Je tedy někdo, koho může nástup AI ohrozit?

V IT to mohou být zejména někteří kodéři, jinak to zasáhne část copywriterů a určitě se to dotkne například části právníků. Znovu ale říkám, rozhodně to nenahradí všechny. Ti šikovní, kteří s tím od začátku pracují dobře, budou rázem schopni obsáhnout mnohem větší penzum práce než doposud a jejich výstupy budou zároveň i kvalitnější. Rozhodně to tedy „nevymaže“ celé obory, ale odpadne většina méně šikovných zaměstnanců.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner