Roundtable HPE Ezmeral: Jak umí české firmy pracovat s daty?

Umělá inteligence, výchova „datařů“ a práce českých firem s daty. Taková byla hlavní témata kulatého stolu HPE.

Jak může AI pomáhat byznysu? Využívají české firmy potenciálu machine learningu? Co musí umět správný datový analytik? Podobných témat zazněla na květnovém Roundtable HPE Ezmeral celá řada. Kulatého stolu pořádaného společností HPE se zúčastnili nejen zástupci velkých firem a bank působících v Česku, ale i profesionálové, kteří svým klientům pomáhají utvářet a rozvíjet jejich IT infrastrukturu, konzultační společnosti a zároveň i zástupce univerzitní sféry, který se stará o výchovu datových analytiků v Česku.

„Společnost HPE má nálepku poskytovatele infrastruktury. Je to pravda, jsme v tom dobří, ale ve skutečnosti toho ale děláme mnohem více,“ zahájil květnový kulatý stůl Tomáš Kubát, ředitel HPE divize Compute, Data Service a Pre-Sales. Pravdivost jeho slov dokazuje už samotný vznik diskuse s názvem: „Data nehoří aneb jsou-li data palivem businessu, co když jsou zrovna nehořlavá?“. Uznávaní odborníci z různých sfér se sešli, aby si vyměnili zkušenosti a společně prohloubili své know-how ohledně schopností českých firem v otázce datové analytiky a umělé inteligence.

Právě kolem AI se v nedávné minulosti spustil obrovský boom a začali o něm mluvit téměř všichni. Jak je to ale s uvedením AI do praxe? Podle dubnového průzkumu Ipsos například veřejně dostupný Chat GPT dosud využilo jen zhruba 15 % Čechů. Byznys je ale jako obvykle mnohem dál a HPE mu k tomu poskytuje ty nejlepší nástroje. Umělou inteligencí se totiž firma zabývá především ve spojitosti se svými širokými zkušenostmi v oblasti superpočítačů. Bez takzvaných HPC by totiž AI, tak jak ho známe dnes, vůbec nemělo šanci fungovat. Pokročilé projekty jako je Ezmeral, SmartSim a Determind AI dokazují, jak je práce s umělou inteligencí pro HPE důležitá.

Spouštěčem inovativních řešení bývají nejčastěji zásadní problémy

Jak a proč začít ve firmě využívat umělou inteligenci, machine learning nebo schopností datových analytiků? To jsou základní otázky, které si pokládá nejen většina současných CEOs firem, ale zazněly i na zmíněném Roundtable. Většina firem se drží pravidla „don’t fix it until it’s broken“ a v případě technologického posunu firmy tomu není jinak. „Spouštěčem nových řešení bývá nejčastěji nějaký zásadní problém, který je potřeba vyřešit,“ říká Robert Vojáček, growth manager a senior consultant společnosti Revolt BI.

S každou novou technologií se úzce pojí i otázka bezpečnosti a v případě AI to pak platí dvojnásob. Ředitelé firem sice chápou, že jim umělá inteligence dopomůže zásadním způsobem optimalizovat jejich workload, ale zároveň se dost často (a v některých případech i oprávněně) bojí zneužití svých dat. Jak ale najít ty správné nástroje, které pomohou, ale neublíží, to je otázkou, se kterou se bude muset současný byznys popasovat.

Nejhůř je na tom s daty zdravotnictví a státní správa

Ať už k otázce bezpečnosti přistupují obezřetně nebo s důvěrou, s daty dnes alespoň nějakým způsobem pracuje většina odvětví. Některá jsou ale dál než jiná a platí to i pro české prostředí. Účastníci kulatého stolu se shodli, že úplně nejdál jsou s datovou infrastrukturou startupy, banky, operátoři a poskytovatelé služeb, kteří data potřebují ke svému každodennímu provozu. Poměrně daleko je i e-shopový retail, ten tradiční (především u velkých supermarketů) je však o několik úrovní pozadu. Výrobní podniky mají dobré datové základny, ale dodnes s nimi neumí tolik pracovat a stejný problém se týká i supply chainu. Alarmující je, že podle všech panelistů má největší mezery veřejná sféra. Zdravotnictví a státní sféra mají obrovský potenciál pro datovou analytiku, který ale nikdo nevyužívá.

Správný datový analytik musí umět s čísly i lidmi

Je to tím, že nemáme dostatek schopných datových analytiků? Není to jedinou příčinou, ale rozhodně to celému problému nepomáhá. Podle docenta Oty Novotného, vedoucího Katedry informačních technologií VŠE, je v Česku pořád málo lidí, kteří ovládají business intelligence. I proto vede na Vysoké škole ekonomické několik studijních programů, které se zabývají výchovou nových generací „datařů“.

Celé setkání bylo velmi zajímavé zaujetím jednotlivých diskutujících pro jakýkoli aspekt problematiky, který propojilo jediné téma. Data a jejich zpracování. Můžeme z toho usoudit, že právě datová analytika se velmi pravděpodobně stane v nejbližších době hybatelem mnohých změn nejen v oblasti informačních technologií.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner