Aktuální cíle infrastruktury ČZU: Udržitelnost, bezpečnost a kvalita přístupu

Přesun univerzity do online světa během lockdownu za pár hodin? Díky skvělé infrastruktuře to bylo možné.

Trendy

Ve druhé části rozhovoru se budeme dále věnovat udržitelnosti infrastruktury i změnám, které urychlila, nebo dokonce způsobila koronavirová pandemie. Česká zemědělská univerzita totiž zareagovala na změny extrémně rychle a efektivně. Tisíce pracovníků i desetitisíce studentů se během několika hodin přesunuly do online prostředí a vše fungovalo dál. Změny navíc posunuly celý koncept infrastruktury na ještě vyšší úroveň a z ČZU se stal opravdový technologický lídr, nejen v českém měřítku.

 Vraťme se pro začátek k udržitelnosti infrastruktury. Prozradíte, jak často ji obnovujete?

Pokud neprobíhá celková rekonstrukce budov, infrastrukturu obnovujeme postupně. Přibližně to vychází na jednu šestinu všech zařízení za rok, což při dnešních objemech není nic jednoduchého, ale velmi nám pomáhá Aruba Networks, se kterou spolupracujeme už od roku 2015. Kromě opravdu robustního hardware nabízí i flexibilní řešení na míru našim potřebám. Funguje na principu “Green Lake”. To znamená, že platíme jen za to, co skutečně využíváme a jakmile jsou zařízení nedostačující, velmi rychle se dají vyměnit za jiná. Právě taková optimalizace je dnes základem, protože šetří planetu, čas i peníze. O tom by podle mě udržitelnost měla být.

Datacentra údajně spotřebují až 2 % veškeré elektřiny, snažíte se o udržitelnost i v tomto směru?

Takovou řekněme udržitelnost na druhou plánujeme v nejbližších letech. V některých nových budovách už pracujeme s obnovitelnými zdroji energie, znovu využíváme vodu apod. A právě tím se chceme inspirovat. Potenciál vidím například v nejmodernějších chladicích systémech, ale i v možnosti využívat ohřátou vodu ze serveroven na vytápění kolejí a dalších objektů.

Jak probíhal přesun do online prostředí během lockdownu?

Poměrně zásadně. Naštěstí jsme vše zvládli velmi rychle, spíše během hodin než dnů. Přesto jsme dokázali změnit celou koncepci. Do té doby všichni pracovali a studovali zde, žádný systém home office u nás neexistoval. Museli jsme tedy vytvořit distanční přístup ke zdrojům, a to s vysokou dostupností, maximálním zabezpečením a různými stupni oprávnění (pro studenty, učitele i administrativní pracovníky). 

Dále se intenzivně řešila elektronická výuka, kterou jsme začali realizovat přes Microsoft Teams. S tím souvisely i požadavky na kvalitní přenos videoobsahu a také na digitalizaci učebních materiálů a dalších dokumentů. Samostatnou kapitolou je pak online zkoušení, které je zároveň složité z etického hlediska.

Změnila proticovidová opatření celkové požadavky na infrastrukturu? 

Ano, nešlo jen o období samotného lockdownu, U nového konceptu už jsme samozřejmě zůstali. a dnes jsme díky tomu v mnoha ohledech dále než začátkem roku 2020. Znamenalo to do velké míry zapracovat na kybernetické bezpečnosti, interní i externí dostupnosti k síti nebo zálohování dat. Předtím jsme pracovali hlavně na zvětšování objemu infrastruktury, kdežto dnes se zaměřujeme na její zhušťování a vytváříme stále vyspělejší systémy s umělou inteligencí.

Nárůst objemu infrastruktury by čtenáře určitě zajímal. Máte k dispozici konkrétní čísla?

Určitě, například u Wi-fi jsme měli v roce 2015 pouze 279 kusů, zatímco dnes je to už 1500 zařízení. To znamená nárůst o 518 %, u kabeláže jsme vzrostli o 177 % a u síťových přepínačů (switchů) o 152 %. 

Krátce bych se ještě zastavil u kabelových systémů. Spousta lidí si myslí, že se v současnosti už téměř nepoužívají a veškerá data přenášíme bezdrátově. Opak je ale pravdou. I pro moderní inteligentní technologie potřebujete spoustu kabeláže. Optické kabely sice vše hodně zjednodušují, ale se zhušťováním sítě jich stejně přibývá.

A když jsme u zajímavostí, podívejme se i na audiovizuální obsah. Velmi nás překvapilo množství materiálu, se kterým pracujete…

Ve zkouškovém období se u nás běžně koná i pět promocí denně a vše se zaznamenává, střííhá a zálohuje. Jen pro vaši představu snímá každou událost 5 velkých kamer a několik dalších mobilních. Vzhledem k tomu, že používáme moderních technologie a vše je v nejvyšší kvalitě, zabírá 1 minuta záznamu na úložišti téměř 1 GB. A to už je opravdu slušná velikost. 🙂


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner