Jan Kameníček: AI je spíše pokročilý nástroj než bytost s vlastní inteligencí

Umí AI myslet, nebo je stále jen pokročilým nástrojem? A jak se bude dál vyvíjet?

Tématem číslo jedna je nyní v IT světě umělá inteligence. Její nástup provází nadšení i obavy. Někteří ji vítají jako skvělého pomocníka, jiní se bojí úbytku pracovních míst. Umí AI myslet, nebo je stále jen pokročilým nástrojem? A jak se bude dál vyvíjet? Na všechny tyto otázky odpověděl v rozhovoru dlouholetý generální ředitel HPE Jan Kameníček.

O AI se teď mluví všude. Lidé ji přirovnávají k vynálezu parního stroje nebo ke střelnému prachu. K čemu byste ji přirovnal vy? 

Já jsem nedávno narazil na krásný slogan, který se mi velmi líbil: „Firmy sahají po umělé inteligenci, protože skutečnou inteligenci je těžké najít.“ Je to trochu sarkastické, ale výstižné. Já bych umělou inteligenci přirovnal k vynálezům, které změnily svět, jako je elektřina nebo internet. Tyto technologie dramaticky usnadnily lidem život, a přitom nijak nesnížily počet pracovních míst. To se podle mě stane i tentokrát. Ano, některá povolání bezpochyby zmizí, ale zároveň to povede, stejně jako v minulosti, k vytvoření nových typů zaměstnání. Ale dlouhodobě nebude mít podle mě umělá inteligence na nezaměstnanost velký dopad.

Napadají vás nějaké konkrétní příklady? 

Například, práce v call centrech může být pro mnoho lidí monotónní a vyčerpávající. Umělá inteligence může tuto práci převzít. To lidem uvolní ruce a budou se moct věnovat kreativnějším činnostem. Důležité je, že umělá inteligence může automatizovat rutinní úkoly a dát lidem možnost se soustředit na práci s vyšší přidanou hodnotou.

Jak vnímáte to slovo „inteligence“ v kontextu umělé inteligence? Myslíte si, že je AI schopná vytvářet zcela nové koncepty stejně jako lidský mozek?

Právě slovo „inteligence“ mi v názvu „umělá inteligence” přijde trochu zavádějící. Umělá inteligence totiž primárně opakuje nebo kombinuje to, co se už někdy stalo. Sbírá a zpracovává obrovské množství dat z různých zdrojů a na základě toho generuje výsledky. V současnosti umělá inteligence není schopná skutečného inovativního myšlení nebo vytváření nových konceptů sama od sebe. Je to spíše pokročilý nástroj než bytost s vlastní inteligencí. Skutečnou inovaci a tvořivé myšlení zatím přinášejí pouze lidé.

Myslíte si, že je to konečný stav? Nebo se u AI bude její schopnost inovace a tvorby nových řešení dále vyvíjet?

Je těžké říct, zda v budoucnu dokážeme vytvořit algoritmy, které AI dají skutečné inovativní schopnosti. Představa algoritmu, který by byl schopen vytvářet úplně nové, diametrálně odlišné nápady na základě stávajících dat, je zajímavá. Nicméně v dohledné době se zdá nepravděpodobné, že bychom byli svědky takového pokroku.

A dosáhneme třeba v horizontu příštích deseti let alespoň zodpovědné umělé inteligence? Tedy takové, která by ani občas nedělala triviální chyby?

Ano, myslím si, že to by mohlo být reálné. I když teď používáme umělou inteligenci pro různé menší úkoly, stále musíme provádět kontroly kvůli vznikajícím chybám. Věřím ale, že třeba jazykové modely se budou vyvíjet a stávat se dokonalejšími. I AI se totiž musí neustále učit. V tomto směru mohou být problémem licenční bariéry a omezení učení z chráněných dat. To zřejmě bude výzva. Překonání těchto překážek ale může vést k tomu, že umělá inteligence bude mít schopnost pracovat efektivněji a s menší chybovostí.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner