Ostravský superpočítač KAROLINA je 19. nejvýkonnější v Evropě

Výsledek spolupráce IT4Innovations a EuroHPC pomáhá v oblastech automatického rozpoznávání obrazů, osobních léčiv i zemědělství.

Výsledek unikátní spolupráce IT4Innovations a EuroHPC pomáhá v oblastech automatického rozpoznávání obrazů, osobních léčiv i zemědělství.

Pro současnou vědeckou práci jsou superpočítače nezbytnou součástí, bez které se špičková vědecká centra neobejdou. Obdobná zařízení pomáhají s řadou technicky (a časově) náročných úkonů včetně kvantové mechaniky, numerických simulací, výzkumu v oblasti klimatu, rozsáhlých datových analýz, využívání umělé inteligence atd.

Tak náročné procesy samozřejmě vyžadují obrovskou spotřebu energie a často i nepřetržitý provoz, přičemž výpadek může způsobit nedozírné následky. Řadu vědeckých center však v kontextu současné energetické krize čeká právě kvůli rostoucím cenám odstávka, jelikož některé z nich podle portálu Evropa v datech platí až o 100 % víc než dříve.

KAROLINA patří mezi energeticky nejúspornější superpočítače

Nadměrná spotřeba energie však není případem superpočítače KAROLINA, který byl vloni uveden do provozu v Technické univerzitě v Ostravě. Projekt IT4Innovations ve spolupráci s Hewlett Packard Enterprise pro celoevropský podnik EuroHPC je totiž 8. energeticky nejúčinnějším superpočítačem na světě.

„Ve srovnání s naším předchozím strojem se KAROLINA může pyšnit až 7,5krát vyšším výpočetním výkonem se srovnatelnou spotřebou energie,“ vysvětluje Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb v IT4Innovations. Právě energetická účinnost byla jednou z hlavních oblastí, na kterou se Hewlett Packard Enterprise při projektování zařízení zaměřilo.

100 tisíc jader, 250 TB RAM a výpočetní výkon 15,7 PFlop/s

Ani samotný výkon ostravského superpočítače není ničím, za co by se měl stydět. V optimálních podmínkách zvládá až 15,7 biliard operací v plovoucí řádové čárce za sekundu, což z něj dělá 69. nejvýkonnější superpočítač na světě a 19. v Evropě. Mezi další přednosti systému patří i rychlá disková kapacita s výkonem 1 TB/s, přes 100 000 jader CPU či 250 TB operační paměti RAM. Nejen výkon, ale i spolehlivost a stabilita patřily mezi hlavní důvody, proč si IT4Innovation k výstavbě KAROLINA zvolilo Hewlett Packard Enterprise.

KAROLINA v současnosti vědcům z Technické univerzity Ostrava pomáhá uskutečnit výzkum v řadě rozdílných oblastí od obrazové rekognice, pomáhá v oblasti osobních léčiv a vědci jeho výkonu využívají i v zemědělství.

Seznamte se s KAROLINou v následujícím videu:


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner