Od klávesnice k myšlenkám: Budoucnost interakce mezi člověkem a počítačem

Formu ovládání počítače člověkem čeká již v blízké budoucnosti zásadní revoluce

V současnosti probíhá komunikace mezi člověkem a počítačem převážně pomocí myši a klávesnice, avšak hlasové ovládání se stává čím dál tím více populárním. Podle odborníků navíc nejsme tak daleko od toho, abychom běžně dokázali ovládat počítače pouhými myšlenkami. To bude znamenat zásadní revoluci v komunikaci mezi člověkem a počítačem!

Ačkoliv může některým připadat, že hlasové ovládání nebo komunikace pomocí myšlenek mohou být pomalejší než tradiční metody, realitou je, že naše přirozená komunikační schopnost je řeč. Už dnes proto mnoho lidí používá hlas pro diktování textových zpráv nebo ovládání chytrých domácích spotřebičů. To naznačuje, že se tento trend bude jen rozšiřovat.

Hlasové ovládání je bezesporu přirozenější a efektivnější forma komunikace s technologiemi. Od dětství jsme totiž zvyklí komunikovat slovy a hlasem, a proto není překvapením, že tento způsob komunikace by se mohl více rozšířit i v interakci s počítači. Navíc dnešní technologie již jsou na cestě k rozpoznávání kontextu, tónu hlasu, a dokonce i neverbálních signálů, což by mělo značně zvýšit efektivitu a snížit možnost nedorozumění. „Počítač bude schopen na základě našich pocitů chápat, že když říkáme nějakou větu a máme u toho naštvaný výraz, že ta věta může být míněna ironicky. Algoritmy to určitě poměrně rychle zvládnou. Ale myslím si, že dojde i k tomu, že se počítače budou ovládat jiným způsobem,“ říká generální ředitel HPE Jan Kameníček.

Naráží tak na to, že dalším krokem ve vývoji interakce člověka a počítače bude zřejmě ovládání pomocí myšlenek. Tato technologie stále vyžaduje rozsáhlý výzkum a vývoj. Přesto Jan Kameníček věří, že se jedná o budoucí směr, který jednou zcela nahradí tradiční metody ovládání. „Samozřejmě už se pracuje na modelech, kdy si napojíte elektrody a budete ovládat počítač přímo myšlenkou, což si myslím, že ještě bude chvíli trvat. Bude to chtít vytrénovat jak počítač, tak hlavně nás, abychom byli schopni předávat jenom ty myšlenky, které chceme,“ dodává.

Jedním z hlavních důvodů pro tyto změny je snaha o zefektivnění a zpříjemnění práce s počítačem. Vývoj v oblasti interakce člověka a počítače tedy směřuje k větší přirozenosti a plynulosti. Slibuje, že nám umožní komunikovat s technologiemi stejně, jak komunikujeme mezi sebou, což otevírá dveře k novým možnostem a způsobům využití digitálních technologií ve všech oblastech života.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner