David Křivanec: Od startupu až k vyšším patrům ve strukturách korporátu

Kudy vedla cesta od zkráceného úvazku až k postu manažera Sales Strategy & Planning ve společnosti Hewlett Packard Enterprise?

„Na začátku mě zajímalo, jak vypadá opravdový korporát zevnitř, a proto jsem už při prvním pohovoru upřímně říkal, že chci ještě při studiu ‚nasát‘, jak to v takové nadnárodní korporaci reálně funguje,“ říká David Křivanec, který má v Hewlett Packard Enterprise na starosti Sales Strategy & Planning. K práci v HPE se dostal z malého startupu a jeho cesta vedla od polovičního úvazku až na jednu z klíčových pozic celé společnosti. Jak v HPE rostl, jak mu v začátcích pomohlo studium, i to, kam míří, se dozvíte v tomto rozhovoru.

David rozděluje náplň své práce do tří hlavních oblastí: finanční řízení a plánování byznysu české pobočky – což zahrnuje i interní plánování rozpočtů, mezd, finančních cílů a dalších jednotlivostí – implementace globální strategie do českého prostředí a datová analýza spojená s financemi a byznysem, díky které dokáže firma reagovat na aktuální tržní podmínky a předvídat její budoucí výkonnost. Zodpovědností to rozhodně není málo a David se do této role cílevědomě vypracoval korporátním žebříčkem HPE za pět a půl roku.

Jak jste v HPE vlastně začínal?

Bylo to v roce 2018 ještě při mém bakalářském studiu na VŠE. Nastoupil jsem na poloviční úvazek do oddělení marketingu, kde jsem se zaměřoval na interní komunikaci ve firmě. Zapojoval jsem se do různých menších projektů, ve kterých jsem stavěl i na svých předchozích zkušenostech z marketingové agentury a základních dovednostech v grafickém designu. Teď jsem si vlastně uvědomil, že jsem byl i u zrodu projektu Enters.cz.

Díky opravdu širokému spektru úkolů jsem se setkával s různými lidmi napříč firmou a mohl jsem nasávat atmosféru HPE přímo od manažerů jednotlivých oddělení. I na základě těchto zkušeností a kontaktů jsem se pak zhruba po roce a půl, již během magisterského studia, přesunul do jedné z obchodních organizací, kde jsem pomáhal především s datovou analytikou a cenovou strategií. Tady jsem se poprvé dostal k finančním aspektům našeho byznysu a díky tomu jsem se pak mohl dál posouvat až do role, kde jsem dnes.

To zní jako organický kariérní růst. Narazil jste na nějaké překážky, nebo to byla skutečně tak bezproblémová cesta?

Skutečně můžu říct, že to takhle „jednoduché“ bylo. S každou novou pozicí se člověk samozřejmě musí naučit hromadu nových věcí, naučit se nové procesy, o kterých často dřív ani nevěděl, ale to jsou jenom další přirozené výzvy, které musíte překonat. Samotné přechody mezi pozicemi byly ale jinak opravdu přirozené a vlastně bezbolestné. Postupně se vám otevírají další a další dveře a vy nikdy přesně nevíte, co za nimi najdete.

Říkal jste, že jste při nástupu do HPE zároveň studoval. Šlo studium a práce skloubit snadno?

Celé to bylo o správném naplánování a řízení si svého času. Jedna z výhod VŠE je, že si člověk může rozvrh do značné míry sestavit podle sebe. Když vám nevadí být ve škole do večera, můžete si předměty naskládat do dvou, tří dnů v týdnu. Ve zbytku „volných dní“ jsem si pak mohl odpracovat svůj půlúvazek v HPE. Pomohlo i to, že některé věci jsem zvládl dělat vzdáleně. Takže ano, určitě se to stíhat dá.

Dala vám škola dost znalostí a zkušeností k tomu, abyste mohl ve firmě jako je HPE začít pracovat?

Když se bavím s bývalými spolužáky, patřím spíš k menšině, která je přesvědčená, že nám škola, minimálně do začátku, dala opravdu hodně. Za těch pět let na VŠE získáte skvělý vhled do všech oblastí byznysu a naučíte se o věcech přemýšlet v širších souvislostech. Když se pak zaměříte na některé z oblastí, v mém případě především strategie a finance, tak jste stále schopni vnímat vlivy i na zbytek organizace. S některými předměty se v reálném zaměstnání potkáte více, s některými méně, ale právě to celkové nastavení a chápání souvislostí vnímám jako největší přínos studia na VŠE pro svou práci.

Jak se za těch pět let změnilo vaše vnímání HPE jako korporátu?

Původně jsem se k tomu stavěl s maličkým despektem, člověk slýchává všechny ty zvěsti o „zlých korporátech“, ale po těch letech v HPE jsem přesvědčený, že většina z nich není založena na realitě. Teď firmu znám skrznaskrz a chci v ní budovat svou kariéru. Málokdo dnes vidí do firmy tak jako já – mám na starost finanční řízení firmy, znám všechny procesy do hloubky, vím, jak fungují a s čím souvisí, protože jsem je na svých předchozích pozicích zkrátka musel chápat a umět používat.

Není to tak dávno, co do mé kompetence kromě českého HPE přibylo i Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, což je pro mě jasný signál, že když v korporátu děláte svou práci dobře, s jasným cílem a nasazením, můžete skutečně dokázat mnoho.

A co byste v HPE chtěl v budoucnu dokázat?

Baví mě pozice, kterou zastávám v současnosti, ale lhal bych, kdybych tvrdil, že tam mé ambice končí. V horizontu pěti let bych se rád dostal na nějakou vyšší manažerskou pozici. Tohle je taky jedna z výhod, kterou práce v korporátu nabízí. Skoro vždy máte před sebou reálně dosažitelný cíl, ke kterému se můžete postupnými krůčky, díky osobní motivaci a dobře odvedené práci blížit.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner