HPE technologie pomáhají matkám po porodu

Startup Joyuus monituruje nejen fyzické, ale i duševní zdraví matek po porodu

V prvním roce po porodu je zdraví rodiček v ohrožení. Proto zakladatelky startupu Joyuus vyvinuly platformu, která matkám pomáhá pečovat o jejich fyzické i duševní zdraví. Pomocí tvrdých dat a evidence-based přístupu Joyuus monitoruje nejen krevní tlak či srdeční frekvenci, ale i kvalitu spánku, společenský život či náladu. Řešení postavené na techologii HPE GreenLake tak pomáhá odhalovat symptomy, které mohou vést k závažným zdravotním problémům.

Zatímco v Česku je péče o novorozence a jejich matky na vysoké úrovni, řada zemí západního světa v tomto ohledu pokulhává. Problematický je i stav ve Spojených státech, kde si nedostatečná poporodní péče vybírá často vysokou daň na životech a zdraví čerstvých matek. Ještě závažnější je pak rozvoj péče o matky z ohrožených či vyloučených komunit.

Evidence-based podpora pro 12 měsíců po porodu

Lisa Marceau a Kristine Merz se proto rozhodly založit startup, který matkám v jejich situaci pomáhá, a to na základě tvrdých dat a evidence-based přístupu. Podle jejich informací si totiž jedna ze tří amerických matek z porodu odnáší vážné zdravotní následky a více než k polovině úmrtí rodiček dochází v nejkritičtější fázi mateřství – v prvních 12 měsících od porodu.

Platforma Joyuus, která stojí na řešení HPE GreenLake, usiluje o zlepšování nejen fyzického, ale i duševního zdraví matek. Stará se také o to, co ženy dělají poté, co opustí porodnici, jaký vedou společenský život a monitoruje i případné „varovné signály“, které mohou vést ke zhoršení stavu rodičky. Mimo to pomáhá řešit i finanční situaci či případný návrat do pracovního procesu.

Monitoring tvrdých dat i informací o chování

Joyuus ale monitoruje i ostatní měřitelná data jako je srdeční frekvence, krevní tlak, nálada či kvalita spánku. „Daří se nám sledovat symptomy od těch nejjednodušších jako je nedostatek spánku, až po vnitřní krvácení, preeklampsie či deprese, které jsou hlavním důvodem negativního vývoje zdraví rodiček. Řada těchto symptomů je si velice podobná, takže občas dochází k přehlížení závažných problémů,“ vysvětluje Lisa Marceau.

Skrze tvrdá data tak Joyuus poskytuje matkám personalizované a holistické služby, a kromě doporučení tak matky dostávají i tipy k cvičení, meditaci či dalším formám podpory. Pro spuštění platformy startup nedávno obdržel grant v hodnotě 1,7 milionů dolarů, díky kterému se podaří uvést platformu do chodu ještě v první polovině roku 2024.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner