Rozhovor s Pavlem Strašlipkou o roli kontejnerů v oblasti storage technologií.
Dirigentem nad kontejnery a daty
O tom, že data jsou ropou 21. století, jste slyšeli už mnohokrát. Právě ony mají být klíčovou hybnou silou čtvrté průmyslové revoluce, která se dnes a denně odehrává za zdmi kanceláří a průmyslových budov. Ta má být spojena zejména s digitální transformací, umělou inteligencí, 5G sítěmi, supervýkonnými počítači nebo konceptem machine-learning. Půjde-li všechno tempem, které se dnes předvídá, už na prahu třicátých let se dočkáme plně automatizovaných továren, samořiditelných aut, inteligentních domácností či skutečně chytrých měst. A právě o datech jsme se bavili s Pavlem Strašlipkou ze společnosti Hewlett Packard Enterprise, který má na starosti kategorii úložišť dat v regionu střední a východní Evropy.
Co je dnes vlastně hlavním trendem v ukládání dat?
Když to vezmu z pohledu naší společnosti, jednoznačně vidím, že všichni směřují ke flashovým technologiím. Drtivá většina zákazníků si pořizuje takzvaná all-flash úložiště. Pro mě je však ještě důležitější moment, kdy zákazník už začal sám rozlišovat to, s jakými daty a aplikacemi pracuje. Dokáže rozlišit, zdali ukládá bloková, souborová nebo objektová data. Nesnaží se dát všechno do jednoho košíčku, jak tomu mohlo být před pěti lety, kdy jsme ho byli schopni coby společnost HPE uspokojit vždy stejnou odpovědí: a sice, že řešení je 3PAR. To už dnes neplatí. I zákazník vnímá složitost svého prostředí, nerovnoměrný nárůst jednotlivých „druhů dat“ a sám hledá, které řešení mu přinese tu největší přidanou hodnotu.
Hodně skloňovaným termínem posledních měsíců jsou kontejnery a nejrůznější kontejnerové platformy. V čem vůbec spočívá jejich přínos?
V tom, že abstrahují od operačního systému, protože jej pro svůj běh nepotřebují. Nicméně stále platí, že i kontejnery pracují s daty a zde je dobré mít nejenom diskové úložiště, které kontejnery podporují, ale také systém pro jejich orchestraci – protože infrastruktura bude přechodem z virtuálních serverů na kontejnery složitější na údržbu. Dle mého jde tedy o orchestraci, která je nad ním. Jde tedy především o to, jakým způsobem budu vše monitorovat nebo o to, jestli si v tom zřídím nějakou automatizaci a dohled. Aby to bylo nezávislé na tom, jestli to mám u sebe v datovém centru nebo v cloudu. Ve skutečnosti potřebujete, abyste mohli se vším flexibilně pracovat, rozvíjet a vyvíjet a upravovat podstatné části systému v řádu vteřin, nikoli dní.
I vaše společnost nedávno představila HPE Container Platform, co na ni říkáte?
Jsem nadšený z toho, že máme vlastní řešení, které umí zákazníkům nabídnout možnost provozovat kontejnery jak ve svém datovém centru, tak také v cloudu. Umožňuje jim nejenom přesouvat kontejnery mezi těmito lokalitami, ale automatizovat rutinní úkoly a celé prostředí efektivně spravovat. Je samozřejmě skvělé, že vše – včetně hardware – je vzájemně „prointegrované“, takže naše „krabičky“ vědí, co se kde děje.
Mohl byste tento model ilustrovat na nějakém jiném, možná i pro laika lépe srozumitelném, příkladu?
Snad mi na centrále neutrhnou hlavu, ale vezmu to na příkladu značky Apple. Kupuju si jejich produkty, protože si vzájemně rozumí. Není to jeden konkrétní telefon nebo tablet, ale celý ekosystém věcí. Takže např. fotografie vyfocená na iPhone, může být díky cloudové službě dostupná také na mém MacBooku či v iPadu. A když takovou fotografii upravím na MacBooku, změny se projeví na všech připojených zařízeních. A s kontejnery orchestrovanými HPE Container Platform je to podobné: kontejner bude tam, kde ho budete potřebovat a bude reagovat na Vaše potřeby – potřebuji naklonovat kontejner, protože je to webový server a já mám před Vánocemi špičku? Proč ne! Potřebuji nasadit novou verzi aplikace vyvíjenou v kontejnerech v cloudu ve svém vlastním datovém centru? Není problém. Vnímám to i tak, že jsme podobně jako Apple „pionýrskou firmou“. Ve svém oboru vyrábíme produkty, které celý obor tlačí a posouvají dopředu. Děláme to tak už roky, i za námi je vidět kus historie. Dnes díky tomu dokážeme mít prointegrované nejrůznější řady a garantovat mu stabilitu a patřičnou úroveň.
Co by pro vás samotného bylo důvodem, proč se rozhodnout pro HPE?
Právě tato jistota. Hardware je kvalitní, a není o tom třeba pochybovat. Je dost pravděpodobné, že jako zákazník mám z minulosti už nějakou zkušenost z hlediska dodávek infrastruktury. A pak jsou to lidé, náš tým je také mimořádně stabilní a dokážeme garantovat hodně nadstandardní úroveň znalostí i ochoty věc dotáhnout. Tedy tým, produkty a jako třetí možná skutečnost, že reflektujeme měnící se svět ve smyslu subskripce. A máme produkty, které takový koncept podporují.
Co to může znamenat pro zákazníky?
Přesnou cenu výdajů. Schopnost růst i klesat podle potřeb trhu. Dnes už také máme službu, které říkáme Timeless Storage. Je to koncept, kdy zákazník udělá na začátku strategické rozhodnutí a vybere si diskové úložiště dle svých požadavků, tedy koupí si nějakou diskovou kapacitu s kontrolery, které jsou hlavním motorem ve smyslu výkonnosti. A my, HPE, je zákazníkovi například každé tři roky obměňujeme. Data zůstávají u zákazníka, nemusí řešit migraci dat, což bývá nákladné a je s tím i spojena řada rizik. Zároveň garantujeme, že i když si koupí podporu například na tři roky, v dalších letech bude platit stále stejnou částku za servisní podporu. K tomu všemu potřebujeme hardwarové podloží, kde jsme schopni měnit inženýrsky řadiče. Ponecháváme diskovou kapacitu, kterou jsme schopni do budoucna rozšiřovat. V určitý čas pak vyměníme kontrolery, které přinesou nové funkce. Toto je princip fungování, jakým si myslíme, že by úložiště mohla fungovat. To už ale není o obchodu, ale celé strategii firmy jako takové.