Datacentrum. Přemýšlejte, než začnete vrtat!

Simulaci přistání na Měsíci pomohlo i MDC – Modulární datové centrum od HPE

Co chtít po datovém centru? Výkonem nebo bezpečností se dnes ohání každý. Tedy, ne každý zcela právem, ale v nabídce nejrůznějších řešení je opravdu těžké odlišit správného správce vašich dat. Téma datacenter je zajímavé i z jiného úhlu pohledu. Z pozice energetické úspornosti, složitosti výstavby i časové flexibility. Řečeno metaforicky: ani datová centra se už dnes nemusejí stavět z cihel a malty, s komplikovanými časovými harmonogramy výstavby a dlouhou dobou návratnosti.

Moderní datová centra totiž mohou být modulární. Měnit se přesně podle vašeho obchodního prostředí. Obcházet tradiční složitosti a efektivněji využít disponovaný prostor. A ještě přitom být spolehlivější a cenově výhodnější. To zní docela dobře, ne? Ano, mluvíme o platformě MDC (Modular Data Center). Jde o datové centrum, které vám může být dodáno již nakonfigurované v mimořádně efektivním boxu, v kontejneru.

 

Řešení prověřeno vesmírem

I v tomto případě jde o řešení, které se nejdříve vyzkoušelo a otestovalo v těch nejnáročnějších podmínkách a následně se v řádu měsíců dostává také k využití v komerční sféře. MDC se loni objevilo v superpočítači Aitken, který kompletně simuloval vstupní sestup a přistávání na Měsíci. Na jeho vývoji spolupracovala společnost Hewlett Packard Enterprise společně s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA).

Aitken je postaven na bázi systému HPE SGI 8600, vysoce výkonné výpočetní platformy, která zahrnuje speciální chlazení kapalinou pro optimální energetickou účinnost. A právě Aitken naplno demonstroval možnosti modulárních datových center v podmínkách, ve kterých je potřeba maximálně efektivně využít každý decimetr krychlový prostoru a v nichž jsou mimořádné nároky na čas i celkovou efektivitu všech zařízení.

Koupit produkt umí každý. Ale ukočírovat celý projekt už tak lehké není. Do samotného datacentra vstupuje řada proměnných. Jde tu o ekonomiku, bezpečnost, byznys, ekologii. Ale také o fyzikální zákony, jež je potřeba buď respektovat nebo dokázat posouvat jejich hranice,“ vysvětluje Jan Fouček z české pobočky společnosti Hewlett Packard Enterprise.

Výhody? Čas, design i cena

Pojďme k výhodám samotného řešení.

Prvním důvodem, proč uvažovat o MDC je čas. Zjednodušeně se vše jen nakonfiguruje, přiveze a implementuje. Odpadá administrativa spojená s výstavbou, papírování, jednání s úřady, následně pak vlastní stavba, vrtání zdí, apod. Systém je postavený na režimu „plug and play“. Druhým velkým plusem je chytré řešení chladicí technologie, jež snižuje nároky na prostor a přitom umožňuje špičkovou hustotu celé architektury datového centra.

A konečně třetím důvodem je cena, která je jednoduše predikovatelná. A navíc roste či klesá podle toho, jak se daří vašemu byznysu. Prostě již několikrát představený koncept HPE GreenLake. „I v tomto případě dokážeme nabídnout skutečně širokou škálu produktů, které mohou růst společně s tím, jak úspěšná je momentálně vaše firma. Od skutečně malého Mini DC s 50 kilowatty a 200 U až po skutečně velká modulární datová centra – DC44 s 1 014 kilowatty a 2200 U,“ říká Jan Fouček.

V každém případě – než se rozběhnete s plány a podklady na stavební úřady, než se pustíte do vrtání při přestavbě odpovídajících prostor, zvažte, zda by se vám nevyplatilo využít Modulární datové centrum  – novou containerovou platformu od HPE.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner