Vlastimil Čudek: „Největší přednost aplikačních kontejnerů spočívá v jejich univerzálnosti, rychlosti a jednoduchosti.“

V čem kontejnerizace spočívá? Co jsou její největší přínosy? Jak HPE svým zákazníkům pomáhá přejít na kontejnery?

V HPE je Vlastimil Čudek už tři roky a má zde na starosti konzultační služby a nabídky služeb pro klienty, kteří potřebují modernizovat svoje IT směrem ke kontejnerizaci, hybridním cloudům a dalším moderním technologiím. Právě na kontejnerizaci jsme se zaměřili v novém článku. Povídali jsme si o tom, v čem kontejnerizace spočívá, co jsou její největší přínosy a zaměřili jsme se i na to, jak HPE svým zákazníkům pomáhá přejít na kontejnery.

V čem kontejnerizace vlastně spočívá?

Kontejnerizace je v zásadě typem virtualizace na úrovni aplikací. Nespočívá ale v tom, že byste si vytvořili virtuální stroj nebo server a na ně pak instalovali aplikace. Kontejnerizovaná aplikace je „balíček“, který si nese všechno, co potřebuje. A právě tomuhle balíčku se říká aplikační kontejner. Takový kontejner pak lze spustit na jakékoliv platformě, která kontejnery podporuje. Je to univerzální nástroj a není ovlivněn tím, co dalšího běží na jím využívaném serveru. Zásadní je jen existence platformy, která umožňuje spouštět kontejnery.

Jak zákazník pozná, že potřebuje přejít na kontejnerizaci?

Existuje řada „spouštěčů“, které zákazníka nasměrují k tomu, aby se vydal cestou aplikační kontejnerizace. Může to být jednoduše způsobeno tím, že zákazník využívá aplikace třetí strany, která oznámí, že bude další verzi svého produktu provozovat v kontejnerech. Zákazník tak většinou nemá jinou možnost než se těmto změnám nějak přizpůsobit. Častěji ale dochází k tomu, že chce přejít k výrazně lepšímu a výrazně modernějšímu IT a dobrým katalyzátorem takového IT bývá velmi často právě kontejnerizace aplikací.

V čem vidíte největší přínosy kontejnerizace?

Moderní IT není izolované od byznysu, ale naopak je s ním velmi úzce propojené a pomáhá mu v dalším růstu. Ideálně přímo generuje nebo pomáhá navyšovat příjmy společnosti. Kromě tradičních například těžařských firem jsou dnes nejcennější společnosti, které umí využít neboli vytěžit svá data. A kontejnerizace umožňuje právě takové propojení vytvořit velmi efektivně a rychle. Svým uživatelům například umožňuje užití různých agilních metod, a to nejen technických, ale i těch, které se týkají řízení firmy. Firmy jsou pak schopné rychleji reagovat na měnící se požadavky trhu a zároveň změny velmi rychle implementovat.

Bez kontejnerizace lze takové změny udělat také, ale pomaleji a těžkopádněji. Kontejnerizace všechny procesy zkrátka výrazně zjednodušuje, zrychluje a zmenšuje i úsilí na straně IT, ať už se bavíme třeba o nákladech na hardware nebo odbornost či množství zaměstnanců. Největší přednost ale spočívá v tom, že když dostanete do ruky kontejner, tak jej bez složité přípravy prostředí okamžitě spustíte.

Co naopak vnímáte jako nevýhody?

Neoznačil bych to přímo za nevýhodu, ale kontejnery jsou na rozdíl od tradičních aplikací v některých ohledech specifické. Mnohem víc odpovědnosti se v případě kontejnerů převádí na vývojáře, který je zodpovědný nejen za funkčnost aplikace, ale i za prostředí, ve kterém aplikace běží. Vývojář musí převzít řadu zodpovědností, které dřív spadaly pod IT. Mění se tak i role IT, které nemá možnost ovlivňovat prostředí, ve kterém aplikace běží. Když balíček obsahuje například nějakou potenciálně zranitelnou knihovnu, IT už ji nemůže vyměnit samo, ale musí počkat na vydání nového kontejneru, kde vývojáři případnou chybu opraví.

Z druhé strany se musí kontejnerům připravit „půda“ a firmy musí často změnit nástroje a způsob logování, monitoringu, zálohování a podobně, aby šly kontejnerům naproti a celý proces nebrzdily. Existuje mnoho tradičních nástrojů, které firmy používají, a které si s kontejnery nemusí rozumět.

Jak HPE pomáhá zákazníkům s přechodem na kontejnery?

Umíme pomoci hned od začátku, prakticky ihned, jakmile kdokoliv ve společnosti začne přemýšlet o aplikačních kontejnerech. Od chvíle, kdy vznikne zájem o moderní IT podpořené aplikačními kontejnery, jsme schopni zákazníkovi poradit.

Kde nám kontejnery pomohou, jak takovou změnu provést efektivně, kde jsou potenciální rizika, která cesta je správná, kde číhají slepé uličky – typické otázky, které se objeví právě ve chvíli, kdy začne být kontejnerizace na pořadu dne. V tom momentě přicházíme, abychom zákazníkovi pomohli najít nejlepší odpovědi na tyto otázky. Zjistíme nejen to, kde kontejnery pomohou, ale zároveň najdeme i potenciální rizika a způsoby, jak se vyhnout problémům, a jak z takové změny profitovat.

Samotné vybudování platformy pro kontejnery je nakonec jen malá část úsilí, zhruba 20 % práce. Zbytek spočívá v dokonalé integraci, technologické a hlavně procesní. Díky našim dlouhodobým a rozsáhlým zkušenostem s projekty doma i v zahraničí se pak zákazník nemusí bát, že by se na něco zapomnělo. Společně tak minimalizujeme problémy, které by z toho později mohly vzniknout.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner