Administrátoři tu nejsou od toho, aby trávili hodiny troubleshootingem

V rozhovoru s Jakubem Tikovským nejen o nové platformě ESP z dílny Aruba

IT svět uhání dopředu takovým tempem, že je s každým rokem těžší a těžší vůbec vnímat jednotlivé inovace, produkty a služby, jež zaplavují trh. Ale co je horší, občas už máme problém porozumět i samotným pojmům, jež se nám pokoušejí jejich přínos vysvětlit. Typický příklad? Edge computing. Pojem, u něhož si ani po překladu do češtiny („okraj sítě“) mnoho z nás není úplně jistých v kramflecích. Proto, než se pustíme s Jakubem Tikovským ze společnosti Hewlett Packard Enterprise do představování novinky Aruba ESP, dejme prostor k pochopení alespoň některých odborných pojmů.

Jakube, všude samý edge, edge computing. Ale proč by nás tento trend měl vůbec zajímat?

Především kvůli tomu, že chceme stále rychlejší přístup k datům. Tradiční architektura není udržitelná a my se musíme snažit ji překonat. Jednou z možných cest je, že posuneme výpočetní výkon co nejblíže místu, kde se data vytvářejí. Ideálně přímo do koncových zařízení. Omezíme tak přenášení všech dat do centrálního místa, např. cloudu. Pokud necháme data takzvaně na okraji – tak, aby mezi serverem a klientem probíhala jen ta nejnutnější komunikace, celá síť zůstává propustnější, a tím i rychlejší. Jen tak dává smysl rozvoj 5G sítí a internetu věcí, jež jsou na tomto principu postaveny.

Nicméně, vaší specializací je architektura sítí jako taková. Jak můžeme „edgi“ rozumět u vás?

My, kteří se zabýváme architekturou sítí, překládáme edge také jako přístupovou síť. I my v ní máme nejrůznější typy zařízení. Wi-fi, drátové sítě, switche nebo WAN sítě, jež nás propojují mezi pobočkami.

Když to celé tedy vztáhneme k vaší nejzásadnější letošní novince – Aruba Edge Service Platform (ESP), v čem řešení využívá takzvaného okraje sítě?

I tady to není produkt nebo služba, ale mění se architektura. My jsme tradičně nabízeli několik typů architektur – pro menší firmy, pro střední firmy, cloudovou architekturu pro distribuované společnosti. Aruba ESP je nový způsob, jak poskládáme naše stávající produkty, jak je zařadíme do centrálního monitoringu řízení a jak je následně používáme. Nabídneme každému jeden dashboard umístěný v cloudu. O ten se však nebude muset starat, nebude nutná žádná složitá aktualizace, žádná reinstalace.

Říkáte každému… ale kdo je typickým zákazníkem, kterého může Aruba ESP zajímat?

Máme platformu Aruba Central orientovanou na menší a střední firmy. Tedy v tom americkém úhlu pohledu, do několika tisíc uživatelů. Aruba ESP je řešení, které je schopné uspokojit opravdu obrovské firmy nebo instituce. Banky, státní správu nebo univerzitní kampusy. Zvládneme pokrýt 20 000 access pointů, velký počet switchů a stovky tisíc koncových uživatelů (např. studentů). Stejně tak ale umíme řešit dva tři access pointy a jeden switch.

Mohl byste být ještě konkrétnější? Kdo je takový zákazník v našich podmínkách?

Skvělé řešení je to pro všechny společnosti, jež jsou distribuované a mají hodně lokalit. V jedné budově a jedné firmě většinou dokážou administrátoři a IT specialisté standardní problémy se správou sítě vyřešit. Ale pokud jste banka a máte jen po republice 600 retailových poboček, pak už nedává smysl spravovat každou síť zvlášť a u každé z nich řešit správu a monitoring. A to nemluvím o situaci, kdy jsou jednotlivé pobočky v různých zemích, kde už je to se standardním portfoliem prakticky nehratelné.

Hodně často se u představování produktu objevuje termín „šestý smysl“. V čem přesně spočívá?

Veškeré informace, které v monitorovacím nástroji máte (a které tam vždycky byly), doteď musel vyhodnocovat administrátor. Když se objevila jakákoli chyba, musel vyhodnotit velké množství informací. To končí. Díky Aruba ESP máme všechna data ze sítě, jsou u nás, jsou v jedné platformě, nejsou roztříštěná mezi systémy. Proto dokážeme efektivně využít machine learning, abychom udělali manuální a opakující se práci za administrátora. Díky ESP vše strojově zpracujeme, vyhodnotíme a administrátorovi servírujeme zpracované analýzy. Se seznamem „úletů“, které by měl prověřit. To se bude hodit, protože čas je drahý a volní odborníci jsou na trhu opravdu nedostatkovým zbožím.

Tedy šestý smysl je umělá inteligence a koncept machine learning?

Ano, smysluplné využití tzv. AIOps. Jasný vzkaz administrátorům, potažmo firmám: „Milý pane administrátore, pokud trávíte hodiny a hodiny troubleshootingem a reagoval jste až na naštvaného koncového uživatele, je čas na změnu.“ Dnes máte k dispozici nástroj, který reaguje dřív, než vám to uživatel stihne nahlásit.

Proč byste se vy, v roli zákazníka, rozhodl pro Aruba ESP?

Kvůli času. Kvůli chybějícím lidem na trhu. A možná také proto, že se s příchodem Aruba ESP mění i forma dodání. Hezky česky se tomu říká „consumption model“. Už si nemusíte předplatit cloud a kupovat krabičky. Ale můžete si nechat síť spravovat právě námi. I tady jsme zapojili byznys model HPE GreenLake, i když v případě v případě Aruby není jen o financování, ale také o infrastrukturní servis.

Detailní informace k Aruba ESP naleznete ZDE


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner