Zapomeňte na VPN. HPE Alletra odpoutává datovou kouli od nohy

Nová generace datových úložišť HPE Alletra. V čem je lepší?

V posledních měsících si to vyzkoušel asi každý z nás. Mít svá data uložená pěkně u sebe je fajn a jistota, vyvolává to dojem jejich přítomnosti na dosah ruky. Jenže co když musíme pracovat v jiné budově, městě nebo státě? A co když taková data chceme mít přístupná nejen z počítače, ale také z iPhonu, tabletu nebo prostě přes internetový prohlížeč? Pak už se taková data stávají spíš těžkou koulí u nohy. A ano, jistě, je lákavé mít je v cloudu, ale co bezpečnost a dostupnost? Také proto přichází Hewlett Packard Enterprise s novou generací datových úložišť HPE Alletra. Firma nebo instituce je má u sebe doma, v bezpečí svého datového centra – na dosah aplikačních serverů, ale k jejich správě se dostane prostřednictvím cloudové správy odkudkoliv.

Alletra potvrzuje strategickou cestu HPE, které výrazně sází na prodej infrastruktury jako služby. „Samozřejmě, že je Alletra rychlejší, má lepší deduplikační a kompresní poměry a obecně lepší parametry než její předchůdci. Rozhodující výhodou je ale možnost centrální správy. Standardně máte datové úložiště ve vlastním datovém centrum a spravujete ho pomocí softwaru, který tam máte nainstalovaný. Nicméně pokud máte datová centra dvě nebo na více pobočkách, kde vzniká hodně dat, tak musíte každé spravovat zvlášť. Když vlastníte ale centrální nástroj, v našem případě Data Services Cloud konzoli, všechno se najednou zjednoduší,“ přiblížil novinku Jan Kameníček, generální ředitel HPE pro Českou republiku.

Místo VPN jen přístup k internetu

HPE Alletra není jen diskové pole pro ukládání kritických dat organizací, ale připomíná daleko více komplexní řešení. Přináší cloudový model všude tam, kde je potřeba nakládat s daty, přičemž vyniká schopností rychlého a jednoduchého nasazení. Základními prvky celého řešení je mimo vlastního úložiště HPE InfoSight, služba, jež uživateli dává možnost využít pokročilé analytiky nejen uložených dat, ale celého infrastrukturního zásobníku. Ta je řízena umělou inteligencí, což umožňuje předcházet výpadkům a optimalizovat výkon diskového pole. Zjednodušení a zrychlení instalace a správy diskového pole je zase dílem Data Services Cloud konzole, díky které je možné spravovat pole odkudkoliv. Žádná VPN, stačí jen přístup k internetu.

Právě zmíněná konzole je věc zcela nového přístupu. „Pro uživatele reprezentuje hned několik věcí – zajištění bezpečnosti, na kterou je oprávněně čím dál větší tlak, stabilitu i rychlou dostupnost dat,“ vypočítal Tomáš Okrouhlík, technický konzultant divize HPE Storage.

Řešení pro dospělé firmy

Všechno to by podle Pavla Strašlipky, produktového manažera divize HPE Storage, mělo vyhovovat hlavně „dospělým“ firmám s dynamickým IT, které má každý den trochu jiné potřeby. „Může to být třeba banka, která zavádí nové služby a neustále něco vyvíjí. Právě takoví IT specialisté potřebují prostředí, ve kterém mohou budovat nové aplikace. Místo, kde je bez rizika postaví a zase zbourají,“ líčí Strašlipka a vyzvedává přitom zapojení systému InfoSight – díky němu  a umělé inteligenci, kterou tento systém využívá, je možné se neustále dívat, kde to drhne. „Samozřejmě jsou možná i tací, kteří žijí, jak my říkáme, v la la landu, a nemají žádné problémy. Takových je ale opravdu málo, proto pomoc InfoSightu využijí skoro všichni,“ podotýká s úsměvem.

S Alletrou jeho firma sází na uživatelskou příjemnost celého prostředí – správci úložišť se přihlašují do webového rozhraní, u kterého je úplně jedno, jak daleko jsou od fyzického úložiště nebo co je právě za den. A podobně jako u obchodního modelu HPE GreenLake, je to i v tomto případě tak, že platí jen za to, co právě využívají. Nastavení lze samozřejmě pružně měnit.

„Těžit z toho všeho budou hlavně všichni ti, kteří vnímají svoje současné nástroje na správu jako složité a nebaví je udržovat nástroje pro správu různých prostředí vždy aktuální a číst k nim dlouhé manuály,“ shrnuje Pavel Strašlipka. Mimochodem, disková pole HPE Alletra mají ještě jednu zajímavost. Ačkoliv se vyrábí pod globální značkou, do celého světa budou odcházet z české továrny v Kutné Hoře.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner