Jaké je to pracovat pro velkou nadnárodní společnost? Proč je z práce v HPE tak nadšená nám v rozhovoru prozradila Lucie Váchová.
Všechny cesty rozmanitosti
“Dělat pro HPE je skvělé”, odpovídá první otázku, jaké je to pracovat v tak velké nadnárodní společnosti, Lucie Váchová, které tu však nikdo neřekne jinak než Lucy. “Hezky se se tu o nás starají,” pokračuje, “máme výjimečné benefity: třeba dobrovolničení přes standardní pracovní dobu, což je pro mě hrozně důležité. Ale hlavně jsou tu skvělí kolegové,” rozplývá se. Téma nadstandardně vřelé komunity se prolíná celým rozhovorem, Lucy je veselá a její nadšení je nakažlivé, takže tradiční otázky ani nepřijdou na řadu. Chladně se ptát, co ji nejvíc naplňuje, když jí tak září oči při líčení svého života s HPE, je skoro neuctivé k její náladě.
Růst a dláždění vlastních cest
“Začínala jsem při studiu pracovat na částečný úvazek v Inside sales (forma managementu, v němž obchodníci obhospodařují své zákazníky na dálku – pozn. red.), které se zde v Praze budovalo od nuly,” vypráví nonšalantně o mladém mezinárodním týmu. “Zkusila jsem si spoustu věcí a opravdu jsme se se na mnohém vyřádili – například – když nám třeba nevyhovoval korporátní náborový proces, přizpůsobili jsme si ho,” dodává.
“Velkou výhodou našeho mezinárodního prostředí je, že až neuvěřitelně posouvá vpřed a otevírá dveře novým možnostem, které malá firma nemůže nabídnout,” popisuje Lucy, jak se nebála a snažila se dělat věci vždy o kousek lépe, což ji dostalo až do organizace worldwide presales (techničtí experti, kteří pomáhají s přípravou nabídky pro zákazníky a řeší technické problémy – pozn. red.).
Na komentář, jestli si si svou dráhu nastavila sama, souhlasně přikyvuje.
“Když chceš někam dojít, musíš vědět, kam chceš dojít. Pokud nevíš, kam chceš dojít, pak je jedno, jakou cestu zvolíš. To je moje oblíbené moudro z Alenky v říši divů. Jsem teď program manager a dělám technický enablement. Zajišťuju školení našich techniků, technických presales a partnerů, aby měli, co potřebují, ale hlavní náplní našeho týmu jsou velké konference – zvláště Technology Solution Summit. Organizovali jsme obří konferenci pro EMEA (Europe, Middle East and Africa, pozn. red.), které se zúčastnilo tři a půl tisíce lidí. Je to hodně projektového plánování, komunikace s lidmi – je to dost komplexní a zároveň tak rozmanité, že jsem si pokaždé vyzkoušela něco nového. Člověk začne chápat, z čeho se to všechno skládá.”
Nyní se připravuje na HPE Tech Next, virtuální verzi webináře, který vytváří s kolegou ve Španělsku. Během čtyř hodin si HPE celosvětově předává nové klíčové znalosti a dovednosti, a Luciinou odpovědností je, aby si účastníci odnesli maximum. “Správný knowledge management strašně ulehčuje práci, i když je občas složité dostat v takhle velké firmě informaci všude, kde je potřeba. Na škole jsem sice měla předmět, který se věnoval 20 tisícům způsobům, jak to dělat,” nadsazuje s úsměvem, “ale nakonec je to ještě úplně jinak. Je to prostě mimořádně různorodá práce.”
Rozmanitost v dobrovolničení
Výrazná náplň Luciiny práce je komunikace, takže došlo i na téma dobrovolnických aktivit aktivit HPE. Lucy se jich aktivně a hojně účastní, ale rozhovor znovu přirozeně stáčí k lidem jako hlavní hodnotě.
“Kolegové jsou tu skvělí. Chci trávit čas někde, kde je mi příjemně, takže mě baví je spojovat i v rámci ElanClubu (employee engagement group, která kromě dobrovolničení organizuje i sportovní a kulturní akce – pozn.red.). Lze tu sice žít, aniž bys kohokoli potkala, ale narazit na kolegy, po tom, co jste se včera vrátili celí špinaví z projížďky na kole, je nesrovnatelně milejší. Najednou se znáte úplně jinak, najednou víte, že tenhle má rád tohle a tenhle tamto. Sblíží vás to.”
Den před rozhovorem HPE s pomocí Gymnázia prof. Jana Patočky v rámci dobrovolnické aktivity zasadilo 34 stromků, a tak přišla řeč na konkrétní projekty.
“S kolegy jsme se shodli, že tento rok byl ve znamení různých nej – letos se lidé účastnili ve velkém. Nejvíc lidí se zapojilo do Global Wellness Challenge (celosvětový projekt firmy motivující zaměstnance více k pohybu, jehož česká varianta je přístupnější i zaměstnancům na jiném úvazku a dokonce aktivity i zprostředkovávává, pozn. red.), nejvíc lidí jsme dostali do ZOO… ,” vypočítává s radostí, “dokonce i o tradiční grilování na střeše byl větší zájem než obvykle.”
HPE v ZOO, rodinný den pro zaměstnance, svým úspěchem překonal i nejodvážnější ambice organizátorů. Registrace se do poslední chvíle skoro nezastavily a nakonec jednoduchý koncept nalákal 500 zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků, aby si mezi pavilony užili příjemný zářijový den.
S vážnou tváří říká, že by bez takového vyžití nemohla efektivně fungovat: “To, že můžu dělat tyhle věci mimo, mě nabíjí. Vděčná jsem i za zpětnou vazbu, která je vesměs pozitivní. Děláme něco navíc, nikdo to nemáme v popisu práce, děláme to, protože nás to baví a lidé to oceňují. Takže se vracíme k tomu, že jsou tu skvělí lidé, a proto se tu dobře pracuje. Své povinnosti si vždycky zastanu a řekla bych, že na ně mám i víc energie, než kdybych dělala pořád něco jednostranného. Volnost upravit si pracovní dobu časově i náplní je pro dobro všech.”
Jak říká Alenka, člověk se nesmí bát objevovat, a Lucy, která překypuje radostí, je toho jasným důkazem.