Vítěz Ligy mistrů? V zákaznickém komfortu vítězí Tottenham

Nasazení technologií Aruba v praxi

Technologie

Čeští fanoušci se v letošní fotbalové sezoně znovu dočkají svého zástupce v nejprestižnější a nejnablýskanější klubové soutěži světa – fotbalové Lize mistrů. Fotbalisté Slavie Praha doma přivítají Barcelonu, Dortmund, Inter Milán a mohou se těšit na výjezdy na legendární svatostánky Camp Nou, Westfalenstadion nebo San Siro. Nic proti nim, každý ze stadionů napsal pěkných pár řádek sportovní historie, ale favorit na vítězství v oblasti fanouškovského komfortu se jmenuje jinak – je jím nově otevřená londýnská aréna Tottenham Hotspur Stadium.

Aréna doslova posetá technologiemi, jež pomáhají fanouškům zpříjemňovat sledování zápasu. Pod sedačkami se ukrývá celkem 1 641 přístupových bodů wi-fi sítě, které garantují nejenom vysokorychlostní připojení všem 62 062 fanouškům kdekoli na stadionu, ale také umožňují bezproblémové streamování videí nebo přístup k náročným mobilním aplikacím a mnoho praktických vychytávek.

Fotbal pro gurmány

Fanoušci mají díky kombinaci Aruba technologií a mobilní aplikace možnost objednávat si lístky on-line, sledovat nejlepší situace na hřišti třeba i z úhlů, kde jsou lépe zachyceny, rezervovat svá místa v restauracích a prodejnách, nebo se nechat navigovat po interních prostorech stadionu. Prakticky nikde přitom nemusí čekat fronty právě díky schopnosti systému rozpoznat jejich aktuální polohu a nasměřovat je tam, kde je aktuálně volno. Mimochodem, gastronomie na stadionu je kapitolou samou pro sebe. Na stadionu je celkem 65 různých míst, kde se lze najíst nebo napít. Tottenham provozuje v útrobách také vlastní mini pivovar Beavertown nebo restauraci oceněnou Michelinskou hvězdou. Pokud pak chtějí fanoušci jít třeba na toalety, senzory je skrze mobilní aplikaci bezpečně nasměrují na nejbližší, ale zároveň i neobsazená WC.

V posledních letech se otevřela celá řada fotbalových stadionů. Jen v Anglii se znovu otevíral národní stadion ve Wembley, či Emirates Stadium patřící konkurenčnímu Arsenalu. Aréna Tottenhamu však má oproti nim tu výhodu, že s technologiemi pracovala už od přípravy samotné koncepce stadionu. Proto je jejich architektura navržena tak, aby skutečně splňovala podmínky ‚smart‘ stadionu – aplikací počínaje, senzory, bezpečností a superrychlým wi-fi připojením konče. Není to možná nejlegendárnější ze všech stadionů, ale je právem odborníky považovaný za nejdokonalejší,“ říká Lubomír Galatík, který vede obchodní jednotku Aruba v České a Slovenské republice.

Bezpečně

Technologie na stadionu „kohoutů“ pomáhají také s bezpečností. Nejen, že je na ně napojen kamerový systém, ale zároveň pomáhají v průběhu zápasů optimalizovat počet lidí z pořadatelské služby nebo z bezpečnostních agentur. Pokud systém vykazuje vysoké zatížení na jedné tribuně, automaticky uvolňuje volné kapacity z dalších částí stadionu.

HPE Aruba poskytuje majitelům stadionu dokonalý přehled o pohybu osob na stadionu. Systém v reálném analyzuje prostory a sleduje, které koridory jsou volné, kde dochází k největší tlačenici a automaticky pak přesměruje fanoušky jinam. Vedle toho však sbírá data dlouhodobě a snaží se optimalizovat situaci tak, aby napříště v problémových časech a místech už k podobným problémům nedocházelo,“ dodává Lubomír Galatík.

Aby slávističtí fanoušci měli možnost vychutnat si komfort londýnského stadionu na vlastní kůži, bude muset pražský tým postoupit do vyřazovacích bojů letošního ročníku Ligy mistrů. Držme mu palce. Byl by to opravdu nevšední zážitek.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner