Vítejte v době insightu

To nejzajímavější z úvodu konference HPE Discover Virtual Experience od Antonia Neriho

Trendy

Byl to tak trochu jiný HPE Discover, než na jaký jsme zvyklí. Největší výroční konference s představováním nejzásadnějších novinek společnosti Hewlett Packard Enterprise se neuskutečnila v legendárním městě hříchů – v Las Vegas, kam rok co rok mířily tisíce technologických nadšenců. Ani v Madridu, který v posledních letech opakovaně hostil evropskou verzi HPE Discoveru. Nedošlo ani na Prahu, kde se loni v říjnu uskutečnila jedna ze zastávek road show HPE Discover More po evropských metropolích. Globální pandemie si prostě nebere servítky před ničím a před nikým, což mimo jiné dokázala i tím, že krátce před samotnou konferencí skončil v karanténě také nejvyšší představitel HPE Antonio Neri. Nicméně jeho řeč, ale i celý koncept HPE Discoveru, který se přesunul výhradně do virtuálních prostor, by neměla zůstat bez povšimnutí.

Ostatně, vývoj technologií je prostě věc, která nás všechny fascinuje a zároveň s každým rokem zásadněji promlouvá do našich každodenních životů. A Hewlett Packard Enterprise se svými řešeními v oblasti superpočítačů, datových center, serverů, úložišť nebo sítí patří mezi tradiční technologické trendsettery.

Edge-centric, cloud-enable, data-driven

Antonio Neri přivítal všechny, virtuálně přítomné ve světě „insightu“. Tedy ve světě, který dokáže vytěžovat svá data a tvořit z nich základ pro smysluplná rozhodnutí. Samotný technologický vývoj pak charakterizoval třemi termíny. Edge-centric jako vizi nezávislosti na jednom centru sítě. Každé zařízení bude v brzké budoucnosti samo o sobě centrem. Jak si to máme představit? Možná pomůže srovnání s úplně jiným světem – světem energetiky. I tam bude postupně oslabovat role centrálních elektráren a stále častěji si budou energii vyrábět lidé sami prostřednictvím menších elektráren. Podobně decentralizovaná má být do budoucna internetová a datová síť. Data z okrajových systémů, čidel, počítačů nebo strojů nebudou posílána do stovek kilometrů vzdálených datacenter, ale zůstanou právě na okraji sítě, kde proběhnout veškeré výpočty a analýzy. To povede k vyšší bezpečnosti, rychlosti zpracování a menšího vytížení celé sítě. Do datacenter pak poputují pouze taková data, která tam opravdu potřebujeme.

Cloud-enabled je logickým výsledkem bouřlivé „cloudizace“ posledních let, v nichž cloudové technologie měly příležitost demonstrovat své přednosti i limity. Dnes už tak není možné vyvíjet a vyrábět jakoukoli technologii, která by nepočítala s možností externího ukládání dat. Na straně druhé by to pro zákazníka měla být vždy spíše možnost než nutnost. A budoucnost bude postavena zejména na hybridních strategiích – tedy kombinace cloudového uložiště a on-premise řešení. Data v cloudu nebo fyzicky u sebe. To je ta hlavní otázka. Každé má své pro a proti a nejlepší kombinace leží tradičně někde mezi. Jde o to využít správné technologie, najít platformu, která vyhovuje mým procesům a během toho myslet na bezpečností rizika všech variant.

A konečně data-driven. Třetí a nejspíš nejzásadnější ze všech uvedených témat. Již mnoho let se mluví o datech jako o největším bohatství současnosti. Většina firem dokáže data efektivně sbírat. Klíč ke zmíněnému bohatství však leží v jejich zpracování, analýze a interpretaci. Takové nástroje se na trhu objevují až v posledních letech. Jsou totiž z velké části závislé na technologiích jako A.I., Machine a Deep Learning a pokud tyto technologie trochu sledujete, tak víte, že jsou spojené s vysokými nároky na výkon. Data proto budou udávat požadavky firem na nové a výkonnější infrastruktury a firmy jako HPE se těmto potřebám musí přizpůsobit. Jedině tak můžeme dosáhnout nových a rychlejších způsobů řešení problémů, které by byly ještě před pár lety neřešitelné.

„Náš cíl se nemění. Chceme měnit způsob, jakým lidé pracují a žijí. Pomocí technologií. Už kvůli nečekaným výzvám, před kterými se můžeme ocitnout ze dne na den. Ostatně, přesně to ukázaly události letošního jara,“ narazil Antonio Neri na letošní koronavirovou krizi. I HPE muselo v minulých hektických měsících pomáhat rychle převádět firmy, školy i instituce do režimu vzdálené práce či výuky. Včetně svých kanceláří, které zůstaly ve většině zemí uzavřeny a celá společnost přešla do bezpečnějšího režimu vzdálených přístupů a práce z domova.

„Poslednímu desetiletí se přezdívalo éra informací. Dnes už je všechno připojeno k internetu a má senzor, díky kterému dokáže komunikovat se světem. Telefon, vysavač, lednička i auto. Narodil se internet věcí a explodovalo ohromné množství dat. Příští desetiletí bude jiné. Bude mnohem více o poznatcích a objevech. Vstupujeme do věku nahlédnutí. Místa, kde se statistiky a data potkávají s poznatky z jiných oborů. To s velkou pravděpodobností bude znamenat naprosto nové příležitosti. Mění se analýzy, mění se procesy. Vše bude ještě rychlejší, přístupnější a zároveň bezpečnější. Insight se stane základem příštího desetiletí, prohlásil Antonio Neri.

Celou úvodní řeč, kterou Antonio Neri odstartoval letošní konferenci HPE Discover Virtual Experience, ale i jiné neméně zajímavé příspěvky, naleznete ZDE.

 


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner