V Kutné Hoře stojí nová tovární hala na výrobu superpočítačů HPE

Česká republika se stává jedinou výrobní zemí HPE superpočítačů mimo území Spojených států

Rozšíření kutnohorského komplexu pomůže urychlit dodávky klientům a posílit dodavatelský řetězec v evropském regionu.

Prvního listopadu se otevřely dveře nové tovární hale společnosti Foxconn v Kutné Hoře, která se zde dosud specializovala především na produkci serverů a úložišť. S rozšířením továrny se však přímo do České republiky přesouvá i výroba superpočítačů, což má pozitivní dopad nejen na český trh, ale na Evropu jako takovou. Jde totiž teprve o čtvrtou továrnu obdobného významu na světě. „Česká republika se tímto stává jedinou výrobní zemí HPE superpočítačů mimo území Spojených států, což nám umožňuje upevnit naši dominanci v oblasti dodávek superpočítačů v evropském regionu,“ vysvětluje Jan Kameníček, managing director HPE.

Evropa jako nová velmoc superpočítačů

Jedním z hlavních důvodů výstavby nové haly bylo posílení dodavatelského řetězce v evropském regionu. Potřebu soběstačnosti v této výrobě významně potvrdily i pandemie a válka na Ukrajině, které dodavatelské řetězce na několik dlouhých měsíců zpřetrhaly. Díky nové továrně se tak alespoň částečně odbourává závislost na zahraničních trzích.

Propojení několika částí výrobního procesu, které se soustředí v rozšířené továrně, má navíc pozitivní dopady nejen na celý proces výroby a dodávek superpočítačů, ale i na životní prostředí. Kromě toho, že se o 30 % urychlí proces dodání zařízení k zákazníkovi a toho, že o 50 % klesnou výdaje firmy na uvedení produktu na trh, HPE zároveň očekává až 60% pokles obalového odpadu.

 

Nová tovární hala v Kutné Hoře posiluje i iniciativu EuroHPC, která spojuje technologické špičky Evropy s cílem vytvoření těch nejlepších a nejvýkonnějších superpočítačů na starém kontinentě. Ze spolupráce HPE a EuroHPC již v minulosti vzešel například i superpočítač LUMI ve Finsku nebo ostravská Karolina, o které jsme psali nedávno.

Superpočítače made in Czechia

Hlavními produkty nové části kutnohorské továrny budou kapalinou přímo chlazené (DLC = direct liquid cooling) systémy HPE Apollo a Cray XD, které jsou klíčové pro provoz superpočítačů a umělé inteligence, a HPE Cray EX superpočítače s výkonem, který si poradí i s těmi nejnáročnějšími úlohami.

Moderní superpočítače potřebují účinné chlazení, a zatímco velká část obdobných zařízení využívá chlazení vzduchem, ty nově vyráběné v Kutné Hoře využívají k udržování stabilní teploty účinnější kapalinové (vodní) chlazení.„Novým výrobním závodem bude HPE pokrývat rychle rostoucí poptávku po vodou chlazených superpočítačích, které umožňují provádět složité výpočetní operace v oblastech vědeckého výzkumu, umělé inteligence nebo modelování komplexních procesů,” doplňuje Kameníček.

Rozšířením kutnohorské továrny o nový segment se počet zaměstnanců rozrostl na 1 500 pracovníků firmy Foxconn a 55 odborníků z HPE, kteří budou pracovat na 10 výrobních linkách, 15 pracovištích pro montáž racků přibližně 2 000 testovacích slotech. Spotřeba nového centra vychází na 11 tisíc Mwh ročně.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner