Úspěšná sázka na GreenLake. Roste rychleji než veřejný cloud

Už po 2 letech zažívá HPE GreenLake raketový vzestup a nenechává konkurenci spát.

Technologie

Když v červnu roku 2018 poprvé představoval Antonio Neri novou platformu HPE GreenLake, mnoho přítomných nechala tahle zpráva poměrně v klidu. Považovali to pouze za inovovaný byznys model, jiný způsob prodeje tradičních zařízení. Na podzim 2020 je všechno jinak. Ukazuje se, že koncept GreenLake se stal pro Hewlett Packard Enterprise „game changerem“, schopným přinášet mimořádná čísla, zásadní reference i pozměněný pohled na produktové portfolio. A pro samotného generálního ředitele HPE může být revoluční stopou, kterou ve společnosti přinese.

Ale zpátky do Las Vegas a června roku 2018. Právě tady se konala každoroční největší konference společnosti nazývaná jako HPE Discover. A každý napjatě očekával, s čím vystoupí Antonio Neri. Chlapík s argentinskými kořeny, který po třiadvaceti letech věrných služeb na nejrůznějších pozicích v rámci Hewlett Packard byl v lednu téhož roku jmenován generálním ředitelem. Oproti svým předchůdcům nenabídl perspektivu revolučních strojů, ale změnu přístupu ke konzumaci IT. Opřel se o slova jako je hybridní IT, edge computing a poprvé oznámil příchod HPE GreenLake. Po letech, kdy konferencím dominovala zvučná hesla a představování přelomových technologií (novinek v oblasti superpočítačů, memristorové paměti nebo nejvýkonnějších datacenter) to působilo jako by společnost zařadila trochu zpátečku a ubrala z velkých hesel. A představení nového byznys modelu úplně „nezvonilo“.

Skokový růst

Dnes se ukazuje, že Antonio Neri přesně věděl, kam míří a co dělá. Protože šestadvacet měsíců na to šlape Hewlett Packard Enterprise s konceptem hybridního IT znovu na špičce pelotonu. „HPE GreenLake roste tempem 82 procent, což nedokáže nikdo z prodejců veřejného cloudu. Naplňuje se to, co jsme tvrdili. Cloud není cíl. Je to jen jedna z možností. Sedmdesát procent aplikací a dat se provozuje mimo něj a trend je takový, že se spíše posouvají k okraji sítě než do centra,“ říká Antonio Neri.

Ukázalo se, že zákazníci chtějí skutečný model poháněný spotřebou od okraje sítě po cloud. Odpovídající jejím aktuálním potřebám, ne vizím nebo teoretickým předpokladům. V tom jim HPE GreenLake odvádí perfektní služby, navíc automatizovaným způsobem,“ doplňuje Antonio Neri.

A tak zatímco tržby Microsoft Azure vzrostly v posledním čtvrtletí o 47 procent, Google Cloud o 43 procent a Amazon Web Services o 29 procent, HPE GreenLake skočil rovnou o 82 procent. A společnost HPE podepsala v tomto čtvrtletí několik svých největších objednávek GreenLake ve své historii, včetně dohody o digitální transformaci ve výši 27 milionů dolarů s LyondellBasell.

Není to byznys model, ale způsob uvažování

HPE GreenLake už navíc dávno překročil stín byznys modelu. A stal se základním stavebním kamenem při nabízení nových produktů. Což nejlépe dokládá letošní představení kontejnerové platformy s otevřeným zdrojovým kódem HPE Ezmeral. Ta už má přímo ve svém DNA zakódováno, že je prodávána jako součást celku. S virtualizací, infrastrukturou, správou kontejnerů, operacemi strojového učení, ochranou dat a konektivitou jako službou.

Podařilo se nám změnit pravidla hry. Najednou jsme to znovu my, od koho ostatní opisují. Se zákazníky se nebavíme o zařízeních, výkonu nebo fyzikálních vlastnostech, ale výhradně o jejich potřebách. Oni přece nepotřebují nejrychlejší nebo nejvýkonnější stroje, ale nejadekvátnější službu pro jakoukoli situaci. Pokud se jim daří a potřebují rychle růst, umožníme jim to bez složitých investic či změn infrastruktury. Pokud se jim momentálně tolik nedaří, služby tlumíme a oni si mohou část nákladů na IT uschovat na období, kdy se kurs otočí. To je argument, na který slyší prakticky každý,“ říká Daniel Novák, obchodní ředitel české pobočky Hewlett Packard Enterprise.

Jako ještě výhodnější se tento flexibilní IT model jeví v dobách, kdy celou planetu zaskočila pandemie. „Plány a predikce jsou jedna věc, realita nás ale může zaskočit, což nejlépe dokumentuje příchod letošního jara. Najednou část byznysu potřebovala skokově přidávat své kapacity, druhá naopak potřebovala hledat škrty. Kdo měl HPE GreenLake, dokázal změny vyřešit prakticky okamžitě a nastavit si vše jinak. To by se u standardních smluv nebo nákupu hardwaru nemohlo stát,“ uzavírá Daniel Novák.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner