Ultra skymaraton? Skvělá příprava na pracovní zápřah

Michaela Mertová klame nejen tělem, ale vlastně i svým životním příběhem. Do prosklené zasedací místnosti v office parku na pražském Pankráci proti vám usedá tichá a nenápadná blondýnka v pracovním kostýmku, s visačkou na krku a mobilem, na němž bliká jeden přijatý e-mail za druhým. Na úvod rozhovoru vám sdělí, že bude ráda, když naše povídání nebudeme protahovat. Je totiž zvyklá přesně měřit čas. Ba co víc, je zvyklá s ním soupeřit. Mimořádně úspěšně.

Ano, běhat je u manažerů z vysokých kancelářských budov poměrně běžná kompenzace pracovního zápřahu. Ale v případě Michaely Mertové jde přece jen ještě o něco jiného. Trénovat před prací a po práci v rovinaté v Praze – a zároveň sbírat medaile na evropských šampionátech v ultra skyrunningu a zvedat poháry ve výškách nad 2000 kilometru nadmořské výšky, to působí jako hodně nepravděpodobná kombinace.

A aby toho snad nebylo málo, vedle intenzivní práce a intenzivního koníčku právě absolvuje doktorandské studium.

„Pokud chcete trénovat, potřebujete řád. Udržet pravidelnost, motivaci a především cíl. A pak vědět, jak za ním jít – a taky, že nikdy nepřijde sám, dokud k němu neuděláte kroky,“

dělí se Michaela o své přesvědčení, které zní tak hrozně jednoduše, jako by bronz z evropského šampionátu extrémních horských běhů ležel na dosah každému z nás. Paradoxně, ona sama při koučování dalších běžců dbá především na to, aby se nesnažili zbytečně překonávat limity.

„Přetěžování nebo podceňování organismu jsou dva póly špatného tréninku. Pokud někdo chce přesáhnout aktuální úroveň rychleji, než mu tělo dovolí, obvykle si zadělává na zdravotní problém. Na druhou stranu, se není možné zlepšit, pokud nejdete na hranu své současné výkonnosti. Zlepšovat se přitom dá v případě vytrvalosti zlepšovat až do nějakých 40 či 45 let,“ říká.

Sama je zvyklá dělit fyzickou přípravu do dvou denních fází. „Ráno si dávám hodně těžký trénink. Večer neblázním a jdu něco lehčího. Vyklusám nebo se projedu na kole.“ Na otázku, jak se jí hodí náročná fyzická příprava, pro každodenní pracovní zápřah, odpovídá:

„Práce v korporaci bývá náročná psychicky. Proto se mi hodí na hodinu intenzivně vypnout. Navíc pak dokážu brát problémy s nadhledem. Uvědomuji si, že každý má své řešení.“

A jaké technologie žena z technologické firmy při svých bězích využívá? „Kvůli tepové frekvenci používám Garmin Fenix, díky kterému jsem také v komunikaci s trenérem. Měří vzdálenost, rychlost a uvádí GPS polohu, což je v horách důležité, protože často trasy nebývají označeny a stává se, že nevíte, jestli jste právě na pátém nebo desátém kilometru.“

Co je to sky runnning?

Sky running jako extrémní sport v přírodě je definován jako horský běh, kde se překonává nadmořská výška minimálně 2000 metrů nad mořem, stoupání dosahuje alespoň 30% a náročnost nepřesahuje II. stupeň horolezecké klasifikace obtížnosti. V současné době toto sportovní odvětví zastřešuje světová asociace zvaná International Skyrunning Federation (ISF), která pořádá každoročně Skyrunner World Series jako celoroční soutěž složenou z vybraných závodů a jednou za dva roky Euro Skyrunning Champs. Na tom letošním ve Val d’Isere získala Michaela Mertová bronzovou medaili.

 


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner