Trendy v serverech jedou v pětiletkách. SSD už je standard, přichází Storage Class Memory

Nakupujete nebo inovujete servery? Jestli nevychytáte nejnovější trend, technologie vám zastará, říká expert HPE Jan Fouček

Trendy

Je to pár měsíců, co se společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) stala jedním z vítězů 14. ročníku Channel World Awards, a to konkrétně v kategorii Výrobce serverů roku. Úspěch, který zahřeje, se počítá hlavně proto, že poukazuje, jak umí firma nastolovat trendy a posunovat celé odvětví kupředu.

Ano, trendy se projevují i v oblasti serverů.

A ano, i vy se na ně můžete připravit. Podobně jako surfaři na svoji vlnu.

Když o trendech v oblasti serverů mluví Jan Fouček, specialista na hybridní IT z HPE, přirovnává to právě ke střídání vln na moři – jedna se zvedá, zatímco druhá už kulminuje a ta, která se vzedmula jako první, už pomalu upadá. Stejně jako na moři i u serverů platí, že ideální je vychytat zvedající se vlnu, aby se na ní člověk (nebo v tomhle případě vaše firma) mohl vézt co nejdelší dobu.

„Například SSD technologie jsme zaregistrovali už někdy před deseti lety, k jejich adopci ale došlo až před nějakými šesti a na vlně se dá vézt poslední čtyři roky. Dnes už jsou ale tyhle technologie standardem, ničím převratným,“ líčí Fouček, specialista na servery, který IT surfařům ve firmách pomáhá tyhle vlny vytipovat – radí jim, co konkrétně si vybrat.

Storage class memory

Někdo už dnes jde cestou hybridního multicloudu. Hlavně firmy a experti, kteří lpí na absolutní bezpečnosti, ale pořád sahají po pevných diskových úložištích, tedy dnes jejich flashových variantách, kde se SSD disky transformují do NVMe technologie. Ty totiž vynikají vyšší rychlostí a optimalizovaným přístupem k datům. Pomalu už ale nastupuje další etapa – éra storage class memory technologií, které se objevují posledních pět let a jejichž vlna je právě teď na vzestupu. Jedná se o typ fyzické počítačové paměti, která kombinuje tu dynamickou s náhodným přístupem (DRAM), NAND flashovou paměť a zdroj energie pro persistenci dat.

„O všech flashových úložištích se dá říct, že mají několik výhod a v podstatě žádnou nevýhodu – v dřívějších mechanických discích se opravdu točila mechanická součástka, která byla přirozeně náchylná k poškození. V dnešních flashových je čip, u kterého tento problém odpadá,“ poukazuje na vyšší spolehlivost Fouček. Když přijde řeč na další benefity, používá paralelu dálnice.

V případě flashových úložišť je zásadní výhodou už jenom to, že po takové dálnici dokážou data jezdit velmi rychle – z bodu A do bodu B se umí dostat daleko efektivněji.

„Když budu držet tuhle představu, tak taková dálnice je i mnohem širší. Pokud jsme měli dřív čtyřproudovou, teď máme dvacetiproudovou,“ vyzdvihuje Fouček a přidává další plusy. Těmi jsou v případě téhle datové infrastruktury technologie komprese a deduplikace, které umožňují všechna data lépe analyzovat. „Dřívější dálnice byla moc úzká a auta na ní jela moc pomalu, proto se informace o nich nedaly nijak vytěžovat. V nových úložištích se dá s daty daleko efektivněji pracovat nebo je i zmenšovat, a to všechno online,“ líčí Jan Fouček.

HPE Alletra
Storage Class Memory je současný technologický vrchol datových úložišť

 

V aktuálním portfoliu Hewlett Packard Enterprise tuhle proměnu na trhu reprezentuje nedávno uvedené úložiště HPE Alletra. To je zároveň ztělesněním už zavedeného modele pořizování infrastruktury jako externí služby, kdy firma nemusí vynakládat prostředky a čas na správu vlastního fyzického zařízení. Právě Alletra je tak současnou vlnou, kterou se vyplatí minimálně sledovat.

S ukládáním dat není třeba se trápit více, než je třeba. O tom, jak lze využít pronájmu flexibilního datového úložiště s přehlednou centrální správou, se dočtete v následujícím článku:


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner