Systém Aruba hlídá bezpečný chod jihlavské nemocnice

100 aplikací, rychlou odezvu, skvělý výkon a silnou wi-fi – to vše je potřeba v jihlavské nemocnici pro zajištění bezpečného chodu.

Když vám na chvilku vypadne elektřina doma, nic moc se nestane. Možná si na chvilku posvítíte mobilním telefonem a i v práci můžete koneckonců právě na mobilu leckdy pokračovat. Ale když vypadne elektřina v nemocnici o 706 lůžkách, může to způsobit kritickou situaci, na které závisí lidské životy. Právě to si uvědomovali v jihlavské nemocnici, když se vydali hledat technologického partnera, který zajistí neprůstřelný chod všech potřebných aplikací.

Nemocnice Jihlava je největší v kraji Vysočina, každý rok ošetřuje více než 330 000 ambulantních pacientů a její chirurgové provádějí 8 000 operací. Technologie tvoří absolutní základ hladkého chodu nemocnice: od IP telefonů přes kamerové systémy, medicínské přístroje, topení a ventilaci až po parkovací karty.

„Dostupnost sítě je kriticky důležitá, bez toho je nemocnice paralyzovaná,“ říká David Zažímal, vedoucí oddělení ICT Nemocnice Jihlava.

Zajištění konzistentního výkonu sítě

„Chirurgie, sanitky, pohotovost, laboratoře. To vše závisí na bezproblémové konektivitě. Všichni potřebují vysokou dostupnost, výkon a aplikace, které reagují. A pokud nastane problém, musíme s tím počítat a v ideálním případě být o krok napřed, “ vysvětluje Zažímal, proč je zásadní viditelnost a efektivní řízení sítě.

V případě nemocnice význam sítě a jejího zabezpečení ještě víc umocnil příchod GDPR, unijního obecného nařízení o ochraně osobních údajů. Nemocnice přirozeně shromažďuje ohromné množství takových vysoce citlivých dat, což byl další aspekt, který bylo nutno dostat pevně do rukou.

Předchozí síť už všechny tyto úkoly nedokázala plnit. Nemocnice byla náchylná k výpadkům proudu. Podle slov Zažímala už jeho týmu přestávaly stačit technické znalosti i čas k častému restartování systému: „Bojovali jsme s příliš mnoha zastaralými prvky. Problém se navíc ještě zhoršoval kvůli omezené možnosti monitoringu,“ říká. Hlavně proto hledal s kolegy snadněji spravovatelné řešení, které by mělo podporu důvěryhodného dodavatele.

Testování rychlosti, stability a kontroly

Hledání zahrnovalo průzkum u několika výrobců. „Porovnávali jsme rychlost, stabilitu, možnosti supervize a správy. Jako nemocnice podléháme přísným předpisům o ochraně údajů. Chtěli jsme proto něco, co by nám pomohlo splnit právní závazky vztahující se k zabezpečení údajů o pacientech.“

Jihlavská nemocnice měla už před nasazením nového systému zkušenosti se síťovými produkty HPE. Dosud nikdy se ale nezabývala kompletní řadou řešení Aruby. „Srovnání ale ukázalo, že právě Aruba nabízí nejlepší poměr cena/výkon se všemi potřebnými aspekty vysoké dostupnosti a zabezpečení pro kabelové i bezdrátové připojení,“ podotýká Zažímal.

Implementované řešení Aruba Mobile First zahrnuje switche v základní, agregační a přístupové vrstvě, přístupové body Aruba Instant a správu sítě AirWave Network Management. Přístupy pro hosty sítě a ověřování v síťovém zařízení spravuje Aruba ClearPass Policy Manager.

100 kriticky důležitých aplikací v jedné síti

„Díky komplexnímu řešení od jednoho dodavatele byla implementace rychlejší, než jsme plánovali. Z dlouhodobého hlediska očekáváme, že se nám to vyplatí v úspoře nákladů a v oblasti podpory,“ říká Zažímal s tím, že pozitivní dopady na provoz jsou jasné už teď, po pár měsících.

Dnes je v síti jihlavské nemocnice spuštěno více než 100 aplikací, z nichž mnohé jsou pro chod tohoto zdravotnického zařízení kriticky důležité. Na kondici sítě závisí celý nemocniční informační systém – od managementu hospitalizací přes ambulantní péči až po chirurgii. V síti mají svoje místo také rentgenové přístroje, magnetické rezonance, laboratoře a systémy řízení transfúzí krve a lékáren.

Platforma pro inovaci aplikací

Řešení Aruba vytváří prostor pro další připojení IoT zařízení (nemocnice například pilotuje systém pro sledování invalidních vozíků). Ústředním bodem zjednodušeného přístupu k síti je Aruba ClearPass Policy Manager. „Jsme teď schopni přesně zjistit, kdo a co se k síti připojuje,“ říká Zažímal. „Je to přesně ona viditelnost, kterou jsme potřebovali, abychom mohli vytvořit skutečně bezpapírové prostředí.“

Vedoucí ICT oddělení jihlavské nemocnice si pochvaluje, že nemocnice je teď bezpečnější a produktivnější. Kromě toho je také považována za lídra v přebírání příkladů dobré praxe, jak to vyžadují nařízení Evropské unie.

Ochrana údajů o pacientech

Vztahuje se to mimo jiné také k mobilním platformám, které jsou pro poskytování spolehlivé a efektivní zdravotnické péče stále důležitější. Nejsofistikovanější lékařská zařízení, jako jsou mobilní rentgenové nebo ultrazvukové přístroje, se s diagnostickými nástroji nebo aplikacemi pro správu stále častěji spojují prostřednictvím wi-fi. Kliničtí pracovníci používají pro plánování operací a správu pracovních postupů tablety a přes ně například informují kolegy na operačním sále. Všichni zdravotničtí pracovníci tak sdílejí stejné informace, díky čemuž se mohou vyhnout telefonické nebo e-mailové komunikaci. Ušetří tak čas, který mohou věnovat pacientům.

Při zákroku někdy ale nečekaně vyvstane potřeba nárazového rentgenového vyšetření. Přemístění pacienta je v takové situaci nemožné, zaměstnanci proto do operačního sálu nasadí mobilní přístroj, který přes wi-fi zašle snímky k analýze. Rentgeny mají vysoké rozlišení, takže jsou náročné na přenos dat i jejich bezpečnost. V důsledku toho všeho se ale právě wi-fi síť stává ještě zásadnější výzvou pro zabezpečení. „Díky řešení Aruba máme ale k dispozici robustní systém, s jehož pomocí můžeme také prokázat, že data spravujeme patřičným způsobem,“ doplňuje ještě Zažímal.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner