Spojovatelky dávno skončily, tak proč je pořád máte vy?

Firma Silver Peak se snaží hledat ideální řešení pro propojení zahraničních poboček s centrálami a to pomocí SD-WAN.

Technologie

Pamatujete, jak se kdysi telefonovalo přes spojovatelku? Asi ne, tyhle časy už jsou tak vzdálené, že už o nich neví nikdo, kdo je dnes v produktivním věku. Zbytečné mezičlánky se technologickým vývojem odbouraly v mnoha oborech, tak proč by se měly využívat k připojení v rámci mezinárodních korporací? Právě nový trend v připojování vzdálených lokalit firem k jejich hlavnímu datovému centru akceleruje v portfoliu Hewlett Packard Enterprise nedávná akvizice společnosti Silver Peak.

Firma, kterou založil David Hughes v Kalifornii v roce 2004, se stala součástí Aruba Edge Services Platform (ESP). Společně teď transformují firemní cloud pomocí komplexního síťového řešení, které pokrývá všechny aspekty kabelových, LAN i WAN sítí. Především však těch posledně jmenovaných.

Jednotlivé pobočky hlavně mezinárodních firem se do své centrály typicky připojují ne pomocí internetu, ale specializovanou MPLS linkou od providera. Její provoz stojí na poplatcích daleko víc než první varianta. „Firmám to zajišťuje stabilitu, kvalitu služby a její bezpečnost. Velká nevýhoda ale je, že se musí spravovat přes poskytovatele, kterým je v Česku typicky mobilní operátor. Pokud je třeba něco upravit, musí člověk požádat operátora, nemá infrastrukturu ve vlastních rukou,“ popisuje Jakub Tikovský, systémový inženýr HPE Aruba.

Ideální řešení pro velký počet poboček

Proto si firmy různě po světě začaly vyvíjet efektivnější cesty a právě Silver Peak je jedna z firem, které to v oblasti SD-WAN dotáhly nejdál. Dnes už pod hlavičkou HPE poskytuje řešení, které si vystačí s internetovým připojením – softwarové schopnosti umožňují držet vysokou kvalitu služby, vizibilitu i přehled o tom, co se v síti děje. Navíc bez poplatků za speciální linku. „Například v bance se používají nejrůznější typy připojení, které je nutné kombinovat. Výhodou tohoto řešení je, že neustále všechny cesty proměřuje, jestli nemají zpoždění nebo netrpí ztrátovostí paketů a podle toho vybere tu, která nejlépe vyhovuje požadavkům aplikace, třeba bankovnímu systému,“ líčí Tikovský.

To, že mluví o bankách, není dogma. SD-WAN najde uplatnění ve všech korporacích, které mají velký počet poboček, s nimiž musí být neustále v kontaktu. Právě tady pořád ještě dochází na služby pomyslné spojovatelky – když chtěl zaměstnanec v klasické korporaci komunikovat cokoliv přes internet, musel to vzít nejdřív přes centrálu.

„Přidaná hodnota SD-WAN je, že se nabízí možnost nečerpat kapacitu tohoto centrálního připojení. Pokud jsem zaměstnanec na nějaké menší pobočce a chci přímo do internetu, poskytne mi patřičné zabezpečení a já už nemusím chodit přes centrální datové centrum,“ říká Tikovský, kterému je jasné, že něco takového není problém, pokud je třeba propojit jižní Čechy s Prahou. „Pokud má ale docházet na komunikaci z pražské pobočky do jiné přes americkou centrálu, tam už je latence značná. Pro takové vztahy má rozhodně cenu mezičlánek vynechat. Právě to SD-WAN řešení umožňují, mají v sobě integrované bezpečnostní prvky.“

Spojení se Silver Peak dovoluje HPE poskytovat skutečně distribuovaný cloudový model a pokročit v transformaci podnikového cloudu. Podle Keertiho Melkoteho, prezidenta Intelligent Edge pro Hewlett Packard Enterprise a zakladatele Aruba Networks, má to všechno jasné vyústění, zvlášť v současné době naplněné nutností přizpůsobovat se pandemickým podmínkám. „S rozvíjející se povahou hybridního pracoviště můžou podniky rozšířit konektivitu svých poboček a umožnit tak bezpečnou práci z domova.“


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner