Schopnost zpracovávat informace – na ní je závislý lidský pokrok

Z vystoupení Jana Kameníčka, ředitele českého zastoupení HPE, na konferenci HPE Discover More v Praze

Trendy

Od roku 2000 vzniklo na naší planetě víc inovací, než za posledních 7000 let zmapované historie lidstva. To je výsledek rozvoje internetu – zejména pak webu 2.0, který poprvé v historii umožnil každému z nás komunikovat s globálním dopadem. Inovace jsou pak důsledkem interakce miliard lidí a kolaborace napříč obory a kontinenty. Už se nekomunikuje jednosměrně – od mocných a vlivných k masám, ale napříč všemi spektry společnosti.

Průmyslová revoluce, ve které všichni žijeme a která se dotýká každého z nás, je jen malou podmnožinou velké digitální transformace, která se netýká jen průmyslu, ale všech oblastí našeho života,“ říkal ředitel českého Hewlett Packard Enterprise Jan Kameníček v úvodu svého vystoupení na HPE Discover More.

Průvodními znaky obří digitální transformace je minimálně osm hlavních oblastí – cloudové služby, umělá inteligence, analýza tzv. velkých dat, hyperkonektivita věcí, lidí a strojů, internet věcí, edge computing, pamětí řízená IT architektura a Blockchain. „Všichni se musíme přizpůsobit. Rozvoj klade obrovské nároky na schopnost firem měnit své vlastní procesy. Kdo to neudělá, bude mít dřív nebo později obrovské problémy. To ilustruje i případ cestovní kanceláře Thomas Cook, která nebyla svým rigidním obchodním modelem schopna konkurovat moderním agresivním firmám a službám typu Booking.com nebo Airbnb. Požadavek na změnu se týká ale všech firem a institucí ve všech oborech,“ vyprávěl beznadějně zaplněnému sálu v pražském Cubex Centru.

Zítřek znamená svět, kde je vše propojeno

Jan Kameníček zároveň vše demonstroval na příkladu Hewlett Packard, která se před několika lety musela v rámci flexibility a konkurenceschopnosti rozdělit na dnešní HP Inc. (spotřební zboží jako počítače, myši, tiskárny apod.) a Hewlett Packard Enterprise. „To, co se zvenčí zdálo možná nesrozumitelné, dávalo naprostou vnitřní logiku. Větší fokus na užší produktové portfolio se ukázal jako správný, což potvrzují i ekonomická čísla. Mise Hewlett Packard Enterprise je jasná – zjednodušit život a práci všech lidí na této planetě. Bez výjimky.“, vysvětloval Jan Kameníček.

Expandujeme a kupujeme pro nás strategicky důležité firmy (v poslední době například Cray, Nimble, SimpliVity, BlueData). Naše zaměření na infrastrukturu je opřené o to, že věříme, že svět IT je a bude založen na třech premisách:

Edge centric. To znamená, že vše, co se děje na okraji sítě, kde jsou uživatelé a chytré věci, kde vznikají data, bude ve středu pozornosti IT a přidaná hodnota bude vznikat právě tam. Nebude potřeba posílat vše do datových center a zpět.

Hybridní cloud. Společnosti jsou otevřeny cloudu. Chtějí jeho flexibilitu a zároveň výhody vlastnictví dat on-premise jako je okamžitá a 100% dostupnost. Efektivním využíváním benefitů obou přístupů a volného přesunu dat mezi nimi vzniká hybridní cloud.

Svět je poháněn daty. Data jsou novými aktivy firem a ženou byznys kupředu. Úkolem IT je tato data zpřístupnit a zpracovat co nejrychleji a nejefektivněji.

„Jsou to tři mimořádné výzvy pro všechny, kteří chtějí v divoké době všudypřítomné digitální transformace uspět. Nepodceňte je. A začněte raději dřív než později,“ vyzval přítomné ředitel české pobočky HPE.

Na konferenci HPE Discover More 2019 v Praze zazněly i další velmi podnětné myšlenky. Sledujte ENTERS, ať víte, co čekat od nejbližší budoucnosti nejen ve světě informačních technologií.

Technologický newsletter na dosah ruky.

Už vám nic neunikne. Maximálně jednou měsíčně vám na zadanou mailovou adresu zašleme souhrn nově vydaných příspěvků. Zůstaňte v obraze.    Sledujte nás

    Stojí za přečtení

    banner