Řídit IT centrálně? Velká chyba, nejefektivnější firmy fungují decentralizovaně

Obce rozhodují lépe než kraje. Kraje zase lépe než stát. Proč decentralizovat i IT, osvětluje šéf HPE v ČR Jan Kameníček

Osobnosti

Mise edge-to-cloud platform, kterou poslední roky razí IT gigant Hewlett Packard Enterprise, je do češtiny pohříchu prakticky nepřeložitelná. Co je to edge? Co je dnešní cloud? A jak to celé má fungovat? I o tom jsme se bavili s Janem Kameníčkem. Mužem, který už patnáct let stojí v čele české pobočky HPE.

„V posledních dekádách jsme si zadělali na několik problémů, tím, že jsme se pokoušeli všechno centralizovat a řídit z jednoho bodu. Pod názvem „economy of scale“ jsme udělali plno rozhodnutí, které nás teď bolí. Pokud jsme přesunuli veškerou výrobu do jednoho regionu s levnou pracovní silou, tak dnes musíme řešit, jak z toho ven. Současný trend je jiný – jmenuje se decentralizace. A týká se států, korporace i IT,“ vysvětluje Jan Kameníček.

Kdy se tahle změna odehrála?

Začala se odehrávat ve chvíli, kdy se zjistilo, že centrální bod nemůže dělat správná a rychlá rozhodnutí o jiném bodu, který je o šest úrovní pod ním. To rozhodnutí se musí dělat vždycky na úrovni, která je nejbližší té řízené jednotce. Najednou dochází k tomu, že vznikají decentralizované celky. Vidíme to všude kolem nás, i v takzvané deurbanizaci, kdy se lidé začali stěhovat zpátky mimo město.

Té hodně pomohl covid.

Rozhodně. COVID ukázal, že řada zaměstnání se dá vykonávat z jiného místa než v dané firmě. Můžeme pracovat z různých bodů na planetě. Klidně mohu být zaměstnaný ve Spojených státech a dělat pro ně práci odtud, z ČR. Najednou dochází k tomu, že jsem schopen fungovat decentralizovaně, protože k tomu pomáhají informační technologie. Obrovská neefektivita ve firmách i ve společnosti plyne z centrálních rigidních celků. Nejefektivnější firmy i státy na planetě budou fungovat decentralizovaně. Musí se jen hledat správný poměr mezi tím, co se má rozhodovat centrálně a co lokálně.

Mohl byste dát nějaký příklad?

Dokonalou ukázkou jsou pro mě obce. Ty přece dokážou mnohem efektivněji spravovat své rozpočty než kraje, stát nebo nadnárodní celek. Ví, co mají v místě udělat a proč. Samozřejmě, pak jsou globální věci, které musíte rozhodnout centrálně. Typicky, pokud máme změnit energetickou soustavu tak, abychom byli soběstační. To v praxi znamená vzít velké finance a dát je na stavbu obnovitelných zdrojů energie, třeba fotovoltaiku. Ale pak je řada rozhodnutí, která mají probíhat ve vlastním funkčním celku.

A když se dostaneme k technologiím?

Když se podíváme na informační technologie, jsou o zpracovávání dat. Data a informace je také nejlepší zpracovávat tam, kde vznikají. My jsme se jednu chvilku mylně domnívali, že všechno je nejlepší natáhnout do cloudu. Ale ten je často tisíce kilometrů daleko a musíme všechna data přenést někam daleko, zpracovat je a pak je vrátit zpátky. To je neefektivní a mnohdy pomalé. Když se podíváte na informační technologie globálně, stojí na jedné straně koncoví uživatelé – to mohou být naše osobní počítače, nebo IoT zařízení ve fabrikách. To je edge, kraj sítě. Desítky miliard zařízení generují dnes data. Zjistili jsme, že už na kraji sítě by se měla data předzpracovávat. Teprve potom extrakt posílám do cloudu. Máme pak různá výpočetní zařízení na kraji sítě, ať už ve výrobním závodu, nebo u nás doma.

IT tedy začíná být významně distribuované.

Ano, a bude stále víc. To je princip edge. Uprostřed mám privátní datová centra a nakonec cloud. Cloud je exascalové globální obrovské datové centrum, které sdílí aplikace obrovského množství uživatelů. Proto říkáme edge-to-cloud. Od malých počítačů, přes datová centra až k velkému globálnímu „veřejnému“ cloudu. Naší vizí je pokrývat celé toto spektrum a umožňovat zákazníkům, aby měli jednotný pohled na data umístěná kdekoli, aby dokázali udělat správu v celém širokém spektru. Veškerou novou technologii, kterou dnes vyvíjíme, vyvíjíme s tímto strategickým výhledem. Aby byla řiditelná a spravovatelná přes celý tento deštník. Od okraje sítě až po cloud.

Máte nějakou produktovou vlajkovou loď tohoto přístupu?

Jeden z produktů, který jsme vyvinuli tento rok, byla storage Alletra 6000/9000. Je to nová storage, má lepší parametry, např. rychlost přenosu, kompresi, využívá nové technologie pro uložení a přenos dat. Nicméně, nejzásadnější její novinkou je to, že je vybavena takzvanou data-service-cloud konzolí. Webový portál, kde z jednoho bodu zpracováváte a řídíte datové toky na kraji sítě nebo v datových centrech kdekoli na planetě. Existuje jeden pohled, jeden portál. A tam jsou veškerá data celé firmy, což je v případě globálních firem velká výhoda.

Jaký byl dosavadní model?

Dříve jsme to měli tak, že jsme měli lokální datové centrum, lokální storage a jeden nástroj, jak ho spravovat. Dnes se na datovou strukturu potřebuji podívat jedním pohledem. Tato storage je vybavena cloudovým nástrojem, který umožní „administrovat“ veškerá datová úložiště v celém komplexu. Měli jsme to už u síťových prvků Aruba, která má portál Aruba Central. Přes Aruba Central jsem schopný spravovat všechny svoje sítě. Dnes jsme dodali obdobný software do datových úložišť a postupně budou všechna naše úložiště umožňovat připojení k tomuto softwaru. V dalším kroku budeme takto administrovat veškerá další zařízení – servery, Synergy, prostě veškerou infrastrukturu.

Jak si edge-to-cloud tyká s obchodním modelem GreenLake?

Absolutně. My dnes už prodáváme velkou část infrastruktury jako službu.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner