Pojmenujte nejvýkonnější superpočítač Česka

V národním superpočítačovém centru v Ostravě bude instalován už příští rok a dosud nemá jméno. Máte nápad?

Trendy

V prvním pololetí příštího roku začne v národním superpočítačovém centru IT4Innovations VŠB-Technické univerzity Ostrava fungovat nejvýkonnější superpočítač v České republice. Nový stroj se zařadí mezi pětici tzv. EuroHPC petascale superpočítačů pořizovaných v rámci celoevropského společného podniku EuroHPC JU, ke kterému Česká republika přistoupila v roce 2018. Superpočítač dodaný HPE bude jedním z deseti nejvýkonnějších v Evropě. V celém světě bude patřit do první padesátky nejsilnějších zařízení svého typu. Sloužit bude nejen akademické obci, ale také průmyslovým podnikům.

Zařízení s pracovním názvem EURO_IT4I bude dosahovat špičkového výkonu 15,2 petaflopu za sekundu,“ uvedla Zuzana Červenková, mluvčí IT4Innovations. Výrazně tak převýší výkon Salomonu, doposud nejvýkonnějšího superpočítače v IT4Innovations s výkonem dva petaflopy za sekundu. „Akcelerovanou část superpočítače budou tvořit servery HPE Apollo 6500 s celkovým počtem 560 grafických karet NVIDIA A100 Tensor Core, které mimo jiné poskytují teoretický špičkový výkon až 175 petaflopů za sekundu pro výpočty umělé inteligence,“ doplnila Červenková. Výkon nového počítače se podle jejích slov dá srovnat s výkonem více než 100 tisíc notebooků.

Nejvýkonnější superpočítač bude k dispozici jak českým, tak i zahraničním výzkumným týmům z akademické i soukromé sféry. Pracovat má na nejpokrokovějších výzkumech v oboru, například v oblasti zpracování a analýzy rozsáhlých dat, strojového učení, vývoje paralelních škálovatelných algoritmů, řešení náročných inženýrských úloh, pokročilé vizualizace, virtuální reality nebo modelování pro nanotechnologie a vývoje nových materiálů. Nové informace by měly vést například ke zlepšení předpovědí počasí, rozvoji ekologičtějších energetických infrastruktur či přizpůsobení terapie potřebám pacienta.

Soutěž o nové jméno

Stejně jako v případě předchozích superpočítačů, i tentokrát bude název stroje pomáhat vybírat veřejnost. Jména tří předchůdců byla provázaná s regionem Ostravska, respektive s doly, které zde v minulosti fungovaly – Anselm, Salomon a Barbora. To ale není podmínkou pro jméno tohoto nového superpočítače.

U jmen budeme hodnotit originalitu a výstižnost. Nepřípustná jsou víceslovná jména, vulgarismy a názvy, které jsou již chráněné ochrannou známkou či jiným zákonným způsobem. Preferováno pak bude jméno, dobře znějící v českém i v anglickém jazyce, složené ze čtyř až osmi písmen, které nebude obsahovat speciální znaky či diakritiku,“ uvádí Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra.

Zapojte se i vy na www.bit.ly/jmenosuperpocitace.cz.

I přesto, že nový superpočítač bude v IT4Innovations zprovozněn v první polovině roku 2021, jméno potřebujeme znát již při konfiguraci celého systému. Proto je také soutěž vyhlášena již nyní a potrvá do 15. prosince,“ dodává Luboš Kolář, produktový manažer divize HPC & AI pro střední Evropu, ze společnosti Hewlett Packard Enterprise.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner