Nejvýkonnější český superpočítač už roste a má jméno. Cimrman ani Sheldon neuspěli.

Znáte nové jméno superpočítače v Ostravě? Podívejte se i na fotografie z instalace.

Zase o kousek blíž ke spuštění nejvýkonnějšího českého superpočítače jsou odborníci v ostravském superpočítačovém centru IT4Innovations. První část stroje dodávaného Hewlett Packard Enterprise by měla být zprovozněna na konci března a i v jiné oblasti se jeho uvedení do života posunulo. Desetičlenná porota mu vybrala jméno. Nejmodernější stroj, jaký se v Česku nachází, ponese název Karolina.

Je v pořadí čtvrtým, jaký se v Ostravě instaluje, a i u něj se drží tradice, že jméno pro něj vymýšlí fanoušci technologií z řad veřejnosti. Bylo tomu tak v případě i jeho předchůdců Anselmu, Salomonu i Barbory. Veřejná soutěž o jméno nového superpočítače byla vyhlášena v říjnu minulého roku. Celkem se během dvou měsíců sešlo 5 114 návrhů, které zaslalo přes 2 000 hlasujících. Z došlých návrhů byly vybráni tři výherci cen od společnosti Hewlett Packard Enterprise a hlavně název samotný. Nebylo to ale jen tak.

Mezi nejčastěji nominovanými jmény se objevovala jména mýtických či fiktivních osob (Golem, Bivoj, Cimrman, Perun či Sheldon), známých vědců a myslitelů (Amos, Albert) nebo míst a bývalých dolů v Moravskoslezském kraji (Ema, Landek, Odra, Karolina). I jména, která porotci vybrali pro předchozí superpočítače, odkazovala na silnou regionální tradici hornictví a průmyslovou historii kraje, a dopadlo to tak i tentokrát. Porota měla za úkol vybrat jméno, jež bude originální, výstižné, jednoslovné, dobře znějící v českém i v anglickém jazyce, složené ze čtyř až osmi písmen a které nebude obsahovat speciální znaky či diakritiku. Jako nejlepší průnik toho všeho se jim nakonec jevila právě Karolina.

„Jméno Karolina odkazuje k dalšímu z dolů v Ostravsko-karvinském revíru, který Salomon Rothschild pojmenoval po své manželce Caroline. Ostatně koksovnu Karolina stojící v samém centru Ostravy až do 80. let si mnoho z nás ještě živě vybavuje a s Ostravou neodmyslitelně spojuje,“ vysvětlil Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations.

Zatímco se řešilo pojmenování nejnovějšího stroje, pracovalo se už zároveň na tom, aby ho vědci mohli co nejdřív začít využívat. „První fáze spočívala v tom, že se zapojila voda pod podlahou, protože právě instalace sítí, které se nachází pod podlahou a pod jednotlivými částmi superpočítače, se vždycky řeší jako první,“ popisuje Zuzana Červenková, mluvčí IT4Innovations. Dnes už jsou na místě i všechny racky, které se postupně dostanou na svoje místo. Plán je aktuálně takový, že první část by měla běžet od konce března a úplně hotovo by mělo být v červnu.

Neznamená to ale, že by se předchůdce Karoliny narychlo vyklízel. Ostravský superpočítačový sál má 500 metrů čtverečních, které doposud nebyly zaplněné, takže nejnovější zástupce se tam bez problémů vejde. Jeho předchůdce Anselma vědci odpojí, až bude hotová aktuální instalace, a nepošlou ho do sběrných surovin, ale najdou mu nové využití.

Superpočítač Karolina bude dosahovat špičkového výkonu 15,2 PFlop/s a stane se tak nejvýkonnějším superpočítačem v ČR s ambicí umístit se do 10. příčky v Evropě a 50. příčky na světě. Jeho služba vědě, průmyslu i společnosti se plánuje až do roku 2025.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner