Největší technologická událost HPE. Jaká je budoucnost IT a lidstva?

Co zaznělo na konferenci HPE Discover More v2019 v Praze?

Trendy

Jaké jsou první dojmy z konference HPE Discover More? O budoucnosti IT, a vlastně také světa, který nás v příštích letech bude obklopovat. V beznadějně naplněném Cubex Centru na pražském Pankráci se hovořilo mimo jiné o tom, že se lidstvo pomalu ocitá na prahu doby, kdy legendární Moorův zákon o každoročním zdvojnásobení výpočetního výkonu přestane platit. Což demonstruje i vývoj superpočítačů, které víc než na možnosti IT narážejí na běžné fyzikální veličiny jako je teplota, vzdálenost či příkon elektrické energie.

Tomáš Kubát, šéf divize Hybrid IT, který zároveň celým večerem provázel společně s moderátorkou Michalou Hergetovou, setkání označil za „opravdu povedené“ a více než 350 hostů historicky prvního českého Discoveru mu nejspíš dá za pravdu, protože se před futuristicky pojatou velkoplošnou projekcí střídali řečníci v rychlém tempu a představovali vize nejbližších let – v oblasti technologií, lidského života a celospolečenských výzev. Řešilo se, zda technologie díky umělé inteligenci dopřejí lidem více volného času nebo jestli nástup automatizace a digitalizace pomůže vyřešit některé globální problémy.

Co na Discoveru také padlo?

Jan Kameníček (ředitel českého HPE): „Až využijeme skutečný potenciál dat, dokážeme zásadně zjednodušit život a práci všech lidí na této planetě.

Jan Zadák (bývalý viceprezident globálního HPE): „Češi jsou chytří a mají potenciál inovovat. Bohužel zaostávají a srovnatelně velké Finsko je zásadně drtí. Problém je i v tom, že mnoho našich IT projektů nekončí úspěchem“.

Kirk Bresniker (šéf kalifornských laboratoří HPE a viceprezident společnosti): „Jsme v éře, kdy se tradiční modely IT architektury bortí. Všechno bude brzy jinak. Díky memory-driven computingu, nekonvenčním akcelerátorům i novému způsobu programování.“

Tomáš Kubát (šéf divize Hybrid IT): „Technologie si budou stále více žít svým vlastním životem, což je pro nás lidi vlastně dobrá zpráva, protože nás samotné nebaví jejich provoz řešit. Věnujme se rodinám, životům, zábavě – v práci pak rozvoji a inovacím, ne rutinním věcem.“

Pavel Strašlipka (Storage Category Manager): „Zákazníci nechtějí řešit zařízení. Chtějí jen dostupnost, spolehlivost. Nakonfigurujte mi to, ať to pět let vydrží a nemusím se o to starat. Naší odpovědí je HPE Primera.“

Konstantin Selucký (mission critical guru): „Odpovědi na naléhavé problémy společnosti jsou pohřbeny v obrovském množství dat. Když dáme data do paměti, a ta bude non-volatilní, bude to obrovská datová revoluce.“

Luboš Kolář (produktový manažer HPC): „Nikdo z nás si neumí představit exaflops. Je to 10 na 18, miliarda miliard operací, které počítač zvládne za jednu jedinou vteřinu. A první tři exaflopsové superpočítače vzniknou do tří let. Všechny budou – i díky nejčerstvější akvizici Craye – z naší dílny.“

 

V téměř šestihodinovém bloku padlo tolik zásadních myšlenek, že by bylo škoda skončit pouze u výtržků citací. Proto sledujte ENTERS, kde v příštích týdnech budeme přinášet jednotlivá témata ve větším fokusu. Je dobré to číst, protože takový svět nás už brzy čeká. Sledujte naše stránky a sociální sítě, ať Vám ta nejdůležitější témata letošního Discover More neuniknou.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner