Největší český muzejní zážitek tvoří tisíce „krabiček“ a jedna aplikace

Díky aplikaci „Národní muzeum v kapse“ nejen nezabloudíte, ale uvidíte z ikonického plejtváka myšoka nejen kostru.

Meridian, beacony, navigace. Prostě změť slov, řekne si člověk mimo technologický svět. Jenže právě tahle slova jsou součástí jednoho v Česku unikátního řešení, díky kterému si mohou návštěvníci Národního muzea užívat opravdu plnotučný zážitek. Muzeum na jaře spustilo mobilní aplikaci, která běží na technologiích Aruba HPE a po prvotním zaběhnutí chystá další a další vylepšení. Návštěvník díky ní vždycky přesně ví, kde se v areálu právě nachází, a také si může před očima promítnout jako živého ikonického plejtváka myšoka. Jak to celé funguje?

Několikaletá rekonstrukce Národního muzea byla jedním z největších renovačních projektů novodobého Česka. Nemělo ale jít jen o oprášení soch a exponátů a stavební úpravy. Součástí celého projektu byl i vstup muzea do nového technologického věku. Znamenalo to nový typ expozic a hlavně co největší přiblížení návštěvníkovi. A když je řeč o přiblížení, nejde z toho vynechat mobilní telefony, které má dnes každý z procházejících v ruce. I díky tomuto přemýšlení vznikla aplikace Národní muzeum v kapse, jež plní čtyři důležité funkce: naviguje návštěvníka po budově, „pouští ho“ k obsahu komentovaných prohlídek a umožňuje mu nakoupit vstupenky. Díky rozšířené realitě mu navíc zprostředkovává pohled na ikonického pletváka myšoka, jak mohl vypadat ve svém přirozeném prostředí přímo ve vodě. Technologie totiž umí kostře „obléct“ další vrstvy těla, svaly a kůži, takže známý symbol muzea vypadá jako živý.

Síť krabiček

Aplikaci naprogramovala česká firma Futured, uvnitř areálu ovšem funguje díky zapojení dalších produktů od Aruba HPE – hlavně nízkoenergetických Bluetooth vysílačů, takzvaných beaconů. „Lze si je představit jako bílé Tic Tac krabičky nalepené na zdech ve výšce třech až čtyřech metrů. V muzejním komplexu je jich rozmístěno víc než tisíc. Na zdech visí vždy naproti sobě, aby bylo možné pomocí triangulace vždy zjistit polohu uživatele. Samotné beacony přitom jen vysílají signál, zjišťování pozice probíhá v mobilu při komunikaci z Aruba Meridian technologiemi skrze API. Mobilní telefon zkrátka detekuje intenzitu z jednotlivých krabiček a z toho, že je každý beacon umístěn na konkrétním místě na mapě se počítá aktuální poloha uživatele,“ vysvětluje Adam Cironis, vedoucí Oddělení informačních systémů Národního muzea.

Návštěvník díky přesnému trackování vždycky ví, kudy do šatny, kavárny nebo na toaletu a zároveň si může pustit komentovanou prohlídku místa, u kterého právě stojí. „I to je možné díky propojení s Aruba Meridian Editorem, ve kterém máme zpracovaná všechna patra budovy. Tvoříme v něm i trasy – tedy veškeré možné cesty, kudy návštěvník může procházet. Aruba Meridian poté vypočítává nejkratší cestu mezi dvěma body,“ přibližuje další technologické souvislosti Cironis. Ani to ale není všechno. Díky Aruba Access Pointům se totiž distribuuje i WiFi připojení v celé budově. Technicky se k síti může připojit až 2000 lidí v jeden moment, což už by ale odporovalo požárním směrnicím. WiFi je tady ale skoro nutnost, například pohled na plejtváka myšoka pomocí rozšířené reality může uživatelům vzít až stovky MB dat, proto jim je muzeum dává zdarma k dispozici prostřednictvím aplikace.

Celé řešení je v tuzemských poměrech jedinečné nejen svojí šířkou, ale třeba i tím, že při zadávání veřejné zakázky se hledělo na cenu i kvalitu dodávaných produktů. Jejich funkce se totiž do budoucna budou dál rozšiřovat. Ještě v létě by měla přibýt ukrajinská jazyková mutace a „svoji“ komentovanou prohlídku časem dostane každá nově vzniklá expozice. „Jednou z nových tras bude i trasa pro rodiče s dětmi, kterým chceme co nejvíce usnadnit návštěvu muzea, aby dopředu věděli, kudy budou procházet, kde se nachází šatna, toalety, jak dlouho bude celá trasa trvat a co všechno si budou moci děti prohlédnout a s čím si budou moci pohrát,“ dává příklad Cironis. A rovnou avizuje, že další zvířecí modely, které budou vypadat jako živé a jako ve svém přirozeném prostředí, se do budoucna ještě objeví. Všechno tak směřuje k tomu, že skupina 30 tisíc uživatelů, kteří už si aplikaci stáhli, se ještě mnohonásobně rozšíří.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner