„Něco mezi“ může být akorát. Platí to i pro ukládání dat

Víte, jak správně zálohovat data? Je lepší se držet pouze data storage nebo i cloudu?

V minulém roce padla spousta mýtů. Už víme, že pracovat efektivně na dálku jde. Že i schůzky ve větším počtu lidí se můžou přes videohovory velice jednoduše konat napříč kontinenty a jednotlivé projekty se díky nim opravdu posunují. Teď je na čase vzít za své i další myšlenku. I kriticky důležitá data lze zálohovat do cloudu a plyne z toho i řada výhod. Dokazuje to služba HPE Cloud Volumes.

Mít zálohu je základ. A někdy i mít zálohu zálohy. Teď jenom stanovit tu správnou strategii pro umístění kopií, replik či záloh do cloudu. „HPE Cloud Volumes spojuje výhody primární replikace přímo z diskového pole s umístěním dat v cloudu – a poblíž datových center největších provozovatelů cloud prostředí – AWS, Microsoft, Google. Zároveň ovšem svá data těmto hráčům nesvěřuje, zůstávají oddělena. A neplatí za ně typické „přenosové“ poplatky,“ přibližuje stále ještě novou službu Vladimír Vybíral, presales consultant ve společnosti Hewlett-Packard Enterprise. Narážkou na blízkost datových center IT gigantů odkazuje na to, že úložiště HPE se nacházejí ve dvou případech v USA, v Irsku, Velké Británii a Tokiu.

Výhody přímého dohledu i vzdáleného úložiště

HPE Cloud Volumes lze rozdělit na služby pro bloková data s replikou přímo z diskového pole v datovém centru. Nese označení HPE Cloud Volumes Block a funguje podobně, jako by zákazník měl dvě identická disková pole s nativní replikou. Díky tomu umožňuje tato služba i nastavení, která běžně nejsou na úložišti cloudového providera k dispozici. Například i sdílení diskového prostoru či volumu mezi dva hosty nebo virtuální stroje se může v cloudu ukázat jako záludný oříšek. I na takové funkce je služba HPE Cloud Volumes Block připravena.

Jiná je služba pro zálohování s označením HPE Cloud Volumes Backup simulující diskové deduplikační úložiště. Data lze přitom zálohovat libovolným softwarem, který podporuje rozhraní HPE Catalyst API. To umožňuje data zredukovat už na zdroji a do úložiště této služby přenést pouze komprimovaná a zdeduplikovaná unikátní data. Uživatelé můžou mít k dispozici i HPE Cloud Bank storage a svoje zálohy tam postupně „odlévat“. HPE Cloud Bank storage je vlastně jakousi „prodlouženou rukou“ deduplikační platformy StoreOnce, která k sobě takto umí připojit obrovskou externí kapacitu z privátního nebo public cloudu prostřednictvím S3 rozhraní. Výhodou je, že služby jsou na sobě nezávislé a dají se navzájem kombinovat. Ve světě Hewlett Packard Enterprise se tomu říká inteligentní datová platforma. S jejím využitím odpadají uživatelům starosti – nemusí se starat o žádný HW, dokonce ani software či virtuální stroje, ze kterých by se podobné řešení skládalo – vše je plně automatizováno a skryto za rozhraním, které poskytuje čistou kapacitu těchto služeb.

„Pokud máte svoje datové centrum a v něm svá infrastrukturní zařízení a servery a zároveň uvažujete o tom, že byste část svého IT přesunuli do cloudu, abyste byli hybridní, má to spoustu výhod. Existuje spousta scénářů, kde část infrastruktury běží u vás a část běží právě v cloudu. Realizovat něco takového je výhodné technicky i finančně,“ naznačuje Tomáš Okrouhlík, storage presales technical consultant.

Klasický scénář se ukazuje třeba v oblasti disaster recovery managementu. „Stavět fyzickou disaster recovery lokalitu, všechna propojení zajišťovat zabezpečení a následně lokalitu vybavit IT infrastrukturou tak, aby byla schopna převzít provoz, je obrovskou koulí u nohy lidí, zodpovědných za řízení a financování firmy. Se službami HPE Cloud Volumes Backup a HPE Cloud Volumes Block je toto řešení virtuálně postavené bez jediné cihly a navíc za něj zaplatíte jenom tolik, kolik prostoru využijete,“ líčí Vybíral. Neznamená to tedy ani to, že by firma svoje důležitá data dávala někam úplně pryč, do úložiště umístěného třeba na jiném kontinentu. Služby HPE Cloud Volumes stojí někde na pomezí, kombinují výhody přímého dohledu i vzdáleného úložiště a ponechávají primární data v péči a umístění jejich vlastníka, v jeho privátním prostředí. Pouze jejich kopii umožňují jednoduše vytvořit, spravovat a případně připojit k prostředkům cloudového providera, jako by to bylo opět privátní datové úložiště, tentokrát ale umístěné a spravované u něj, v jeho datových centrech.

Predikujte náklady

Jiné využití se nabízí pro ty, kdo se potřebují zaměřit na například datové analýzy, nezávislé na primárních datech či provozu. IT specialisté můžou používat svoje produkční data ve svém datovém centru. Pokud se ovšem rozhodnou udělat nad nimi nějakou analýzu, můžou si replikovat data právě do cloudu, udělat si tam z nich jeden nebo víc klonů a ty potom dát k dispozici vývojářům, kteří na nich vyzkouší třeba různé verze aplikací nebo různé typy datového zpracování. Prostě si s daty hrát mimo produkční prostředí – a za takové hrátky s daty platit pouze tehdy, když je provádí a potřebuje. Nebo je naopak předat analytikům, kteří můžou spustit hned několik vyhledávacích a analytických režimů zároveň.

Kdo novou službu zakomponuje i mezi další produkty HPE, může těžit ze vzájemného propojení jednotlivých komponent – nad vším může fungovat InfoSight analytika a vytahovat informace generované jednotlivými částmi prostředí. Služba také přímo na svém webovém portále poskytuje kalkulačku, která predikuje náklady a doporučujeme nejvhodnější strategii pro konkrétního uživatele a jeho specifický typ dat, která je třeba ukládat a znovu k nim přistupovat.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner