S nárůstem komplexity hybridních a multi-cloud prostředí roste i potřeba pokročilých nástrojů pro jejich správu. HPE si tuto výzvu uvědomuje, a tak investovalo i do strategických akvizic. O nejvýznamnějších z nich, o OpsRamp a Morpheus Data, jsme si povídali s Martinem Špačkem.
Morpheus a OpsRamp přinášejí do podnikového IT plnou kontrolu nad infrastrukturou hybridního cloudu

Hybridní cloud se stal standardem pro moderní podniky, které chtějí efektivně řídit své IT prostředí. S nárůstem komplexity hybridních a multi-cloud prostředí roste i potřeba pokročilých nástrojů pro jejich správu. HPE si tuto výzvu uvědomuje, a tak investovalo i do strategických akvizic, které pomáhají podnikům řídit a optimalizovat správu i provoz jejich IT. Mezi nejdůležitější akvizice patří OpsRamp a Morpheus Data. Jaké výhody tyto nástroje přinášejí a jak se vzájemně doplňují? Na to nám ve druhém díle našeho rozhovoru odpověděl Martin Špaček – obchodní manažer pro HPE hybridní cloudová řešení.
Začněme produktem OpsRamp… Jak byste ho jednoduše definoval nebo představil?
OpsRamp, který HPE získalo před dvěma lety, je nástroj pro efektivní monitorování, správu a automatizaci komplexních IT prostředí. Tento nástroj sami využíváme v našich IT centrech a poskytujeme ho i našim největším zákazníkům v rámci tzv. Managed Services, tedy služeb, kde nad rámec dodávky vlastní infrastruktury a software stacku přebíráme také kompletní provoz IT služeb našeho zákazníka. Zákazník tak může využívat vlastní IT ve svém datovém centru (On-Prem), stejně jako public cloud, bez nutnosti starat se o denní provoz infrastruktury, operačních systémů, databází a všech dalších podpůrných systémů. HPE vše spravuje a poskytuje jako součást jednoho balíčku služeb.
OpsRamp umožňuje efektivně monitorovat rozsáhlá prostředí, identifikovat a analyzovat problémy z milionů chybových hlášení a logů, a navíc podporuje automatizace, které vyřeší problémy bez čekání na manuální zásah. To je klíčové ve velkých komplexních prostředích, kde každý zákazník používá různé nástroje pro monitoring a automatizaci. OpsRamp je navržen tak, aby tyto systémy propojil a poskytl zákazníkovi ucelený pohled na jeho IT. Proto OpsRamp nabízí rozsáhlé možnosti integrací s ITOps produkty dalších dodavatelů a nadto využití AI a strojového učení pro efektivní a snadný posun k AIOps.
Pojďme k druhému ze zmíněných nástrojů. Morpheus je v řecké mytologii bůh snů, ten, který má na starost naše sny. Když se na to podíváte ze své perspektivy, jako člověk, co se v tomhle světě pohybuje, je pro vás Morpheus opravdu snový produkt?
Jsem přesvědčený, že ano. Akvizice Morpheus Data nám přináší obrovský potenciál. HPE rozhodně není v této oblasti nováčkem – už v roce 2018 jsme začali spolupracovat na jeho vývoji a od té doby tento produkt nabízíme jako součást našich Private Cloud Enterprise řešení.
Akvizice Morpheus Data nám otevřela nové možnosti. Posouváme se v diskusích se zákazníky od infrastruktury k širším strategickým otázkám, kde se soustředíme na obchodní nastavení dané firmy. Již se nebavíme pouze o samotném IT. Díky těmto akvizicím tak nabízíme společnostem strategickou cestu řešení a dosažení jejich dlouhodobých cílů na C-level úrovni.
Morpheus Data pomáhá IT týmům využít výhody hybridního prostředí a efektivně propojit nástroje a systémy, které běží jak v cloudu, tak on-premise. Jak?
Morpheus skutečně výrazně usnadňuje využívání hybridního prostředí. Propojení On-Prem infrastruktury a veřejného cloudu přináší mnoho výzev a složitostí, především se správou a provozem takto komplexního prostředí. Díky Morpheovi jsme schopni sledovat a ovládat celé prostředí z jednoho místa, z jedné platformy. Vytváření zdrojů a následná správa jsou pak velice jednoduché. Z pohledu cloud management platforem pro hybridní cloud je Morpheus Data dlouhodobě lídrem v pravém horním kvadrantu Gartneru, což jen potvrzuje jeho kvalitu a stabilitu.
Jak byste přirovnal OpsRamp a Morpheus v kontextu řízení IT prostředí? Můžeme je vidět jako volant a řídící jednotku motoru, kdy každý nástroj poskytuje jiný typ kontroly, nebo je jedno z těchto řešení nadřazené tomu druhému? Jak spolu oba nástroje spolupracují a jak toho mohou zákazníci nejlépe využít?
Často se u Morphea zmiňuje CMP, tedy Cloud Management Platform. Mluvíme tady o tom zmiňovaném „volantu“ nebo „deštníku“, který zastřešuje celé IT prostředí a skrze něj si tak spravuji všechny prvky svého hybridního cloudu. Morpheus jako orchestrátor hybridního cloudu je vhodný pro zákazníky s tradiční infrastrukturou, Cloud-Native a DevOps prostředími, veřejným cloudem nebo jejich libovolnou kombinací. Dále podporuje různá prostředí dalších SW dodavatelů jako jsou VMware, Nutanix nebo třeba OpenShift. Umožňuje správu workloadů napříč těmito prostředími a poskytuje self-service provisioning, orchestraci a další služby, včetně návrhů optimalizace, implementace, migrace, multi-tenanci nebo virtualizaci. Morpheus se zaměřuje i na bezpečnost a optimalizaci nákladů, což zákazníkům umožňuje rychleji spouštět nové aplikace a projekty.
OpsRamp pak dokáže tento orchestrátor doplnit o oblast tzv. Observability, tedy o komplexní pohled na celé prostředí hybridního cloudu i vizualizace a sledování vazeb od fyzického HW až po aplikační stack pomocí Servisních map. Také doplňuje Morphea o predikci a kompletní automatizaci incidentů a mnoha instrumentů ke sledování a efektivnímu dosahování SLA a KPI, které si IT organizace, ale i celá firma, definuje za účelem svého úspěchu na trhu. Je tedy patrné, že oba nástroje se vhodně doplňují a nejvyšší přidané hodnoty lze dosáhnout jejich synergickým nasazením do celého prostředí našich zákazníků.
Jaké jsou hlavní benefity kombinace OpsRamp a Morpheus pro zákazníky?
Společně tyto nástroje umožňují podnikům získat plnou kontrolu nad jejich hybridním IT, optimalizovat náklady a zjednodušit správu různorodých systémů. OpsRamp zajišťuje kompletní vhled a výkonné monitorování a automatizaci IT provozu, zatímco Morpheus poskytuje orchestraci a řízení komplexních hybridních prostředí.
HPE integruje OpsRamp a Morpheus do platformy HPE GreenLake, která pak zákazníkům umožňuje centralizovanou správu veškerých komponent hybridního cloudu, od okraje sítě přes datová a kolokační centra, i všech privátních a veřejných cloudů, a tím dosáhnout efektivní využívání jejich IT prostředků bez ohledu na způsob jejich pořízení. Díky těmto technologiím lze výrazně jednodušeji implementovat strategie hybridního IT, automatizovat procesy a zajistit bezpečný a udržitelný provoz IT i celé firmy.