Lék zvaný flexibilita. Nepotřebuje jej i váš byznys?

Rozhovor s Danielem Novákem

Trendy

Zatím všichni stále tak trochu netrpělivě přešlapujeme na místě. Rádi bychom naplno šlapali do byznysu, scházeli se, jednali u kulatých stolů a podepisovali velké kontrakty. Ale všichni cítíme, že to stále není úplně ono. Home office sice funguje, ale nedokáže v mnoha ohledech plnohodnotně nahradit všechna osobní setkání. To, že nejrůznější restriktivní opatření stále zasahují do každodenního podnikání a že mnoho obchodních partnerů řeší nelehké otázky ohledně cash-flow, splatností a pošilhává po dotačních programech je jen špička ledovce problémů, se kterými se firmy setkávají. Jestli ale krize něco ukázala, pak to, že je dobré být opravdu připraven na to být flexbilní a agilní. I o tom jsme se bavili s Danielem Novákem, obchodním ředitelem české pobočky Hewlett Packard Enterprise.

Jak vnímáte poslední týdny?

Jsou složité pro nás všechny. Mnoho věcí je samozřejmě jinak než předtím. Na druhou stranu, právě oblast IT ukázala své možnosti a svoji perspektivu a do jisté míry zachránila společnost před ještě masivnějšími dopady. IT je budoucnost, zejména pak to flexibilní, rychlé a dynamické.

Co to znamenalo pro váš byznys?

Před několika roky jsme celý náš obchodní model začali přesouvat do režimu „IT jako služba“. Říkáme tomu HPE GreenLake a umožňuje v očekávatelném měsíčním paušálu konzumovat náš hardware i naše služby. V tuto chvíli se ukázala tahle byznysová strategie jako opravdu dobré rozhodnutí, protože řada firem skutečně nejede na takový výkon, který očekávala. Což je ve chvíli, kdy si koupíte nějaké robustní řešení, opravdu velký problém, protože přeplácíte věc, kterou vlastně nepotřebujete. HPE GreenLake je dobrý v tom, že má oproti nepředpokládaným situacím pojistku. Když jede byznys méně, prostě omezíte počet „železa“ či služeb a platíte méně. Naopak, když se všechno nakopne znovu ‚do vrtule‘, lehce si připlatíte další služby. Flexibilita je to, po čem teď firmy volají nejčastěji. Proto jsme paradoxně řešili skutečně velké množství obchodních případů a v mnoha z nich jsme byli úspěšní. Ono to totiž opravdu dává smysl.

Obrací se na vás firmy s odložením splátkového kalendáře?

Ano, samozřejmě. Ale zatímco konkurence jim nabízí, že mohou odložit splátky na příští rok a následně pak navýší nejrůznější úroky z prodlení a smluv, my jim nabízíme něco jiného. Nabízíme jim svobodu, protože díky flexibilitě HPE GreenLake dokážeme odkoupit staré železo. To, které zákazník najednou nepotřebuje. My ho využijeme jinde. Nenavyšujeme měsíční platby, nespekulujeme, jenom upravujeme úroveň služeb podle aktuálních potřeb zákazníka. To je v době, kdy nevíte, jestli v brzké budoucnosti nepřijde nějaká další vlna, opravdu velká výhoda.

Mohl byste dát nějaké konkrétní příklady z poslední doby?

Hodně společností potřebovalo poměrně horečně stěhovat svůj byznys. To pro nás byla samozřejmě výzva a mnohdy jsme museli všechno zvládnout ve skutečně šibeničních termínech. Udělali jsme různé realizace přesunu do datových center, v mnoha firmách jsme rychle zaváděli nejrůznější varianty hybridního IT. Získali jsme ale i opravdu velké reference. Asi nejvýznamnější byla v oblasti slučování velkých institucí, kdy jedna instituce byla postavena na tradičních on-premise řešeních a druhá na cloudových. Díky našim službám jsme dokázali oba světy poměrně rychle konsolidovat a vytvořit „přemostění“, které zaštiťuje oba přístupy, aniž by jakkoli zasáhlo do uživatelského světa. Být do budoucna flexibilní je to, o co se teď hraje. A my na to umíme společnosti připravit velmi dobře.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner