Kupte si procesor a jeho výkon si vyberte až později. Překvapivé obchodní modely 21. století

Jan Kameníček, šéf Hewlett Packard Enterprise v ČR, rozebírá obchodní modely dneška i budoucnosti. A ptá se, proč mít Ferrari jen u sebe v garáži.

Trendy
Jan Kameníček, generální ředitel Hewlett Packard Enterprise v ČR

Revoluce v oblasti obchodních modelů se datuje kolem roku 2010, když se ve světě IT začaly objevovat záhadné zkratky končící písmeny aaS – as-a-service. Tehdy nikdo nemohl tušit, kam až se svět „všeho jako služby“ dostane. Dnes je to absolutně dominantní trend v oblasti byznys modelů – zejména v oboru informačních technologií. Přináší řadu výhod. Uživatelům menší riziko s nečekanými výdaji, výrobcům větší potenciál pravidelných a plánovatelných příjmů, planetě menší dopady na životní prostředí. Win-win-win situace se má v blízké budoucnosti mimochodem týkat už i procesorů. O překvapivých obchodních modelech 21. století jsme si popovídali s Janem Kameníčkem, generálním ředitelem Hewlett Packard Enterprise v ČR.

Dnes je Ferrari moje, zítra zase vaše

„Tahle planeta trpí tím, že každý z nás koupí nějakou hračku. Auto, které stojí v garáži až do večera. Zbytečně, protože právě teď – po dobu našeho rozhovoru – ho mohl někdo využít. Stejné je to s počítačem. Potřebujeme se ve všech myslitelných oborech činnosti přesunout na sdílenou ekonomiku. Proč bychom měli hamounit, proč mít svoje ferrari v garáži a nikomu ho nepůjčovat? Všechny produkty musíme sdílet společně tak, aby byly efektivně využívány. Ony strašně rychle morálně zastarávají. Pokud něco budu dodávat jako službu, budu využívat jen takové zdroje, který daný zákazník v danou chvíli potřebuje,“ vysvětluje Jan Kameníček, dlouholetý ředitel české pobočky Hewlett Packard Enterprise. Společnosti, která léta prodávala „železo“, ale v posledních letech absolutní většinu svých zakázek realizuje prostřednictvím HPE GreenLake – obchodního modelu, v němž zákazníci platí jen za skutečnou spotřebu.

Na počátku všeho byl cloud

„První, co vzniklo, byl cloud. To je krásný příklad sdílené ekonomiky, kdy zaplatím přesně konzumaci, a když ji nepotřebuju, řeknu sbohem. Cloud ale není řešení pro všechny typy aplikací. Je řada aplikací, které je lepší zpracovávat na kraji sítě nebo v privátních datových centrech. Ať už z důvodu bezpečnosti nebo větší úrovně customizace. Když potřebuju specifické služby, potřebuji svoje datové centrum. A u opravdu velké datové analýzy nechci čekat dny, než vše nahraju do cloudu a zase zpátky. Z tohoto důvodu budou neustále existovat i hybridní řešení,“ doplňuje Jan Kameníček.

V datových centrech tak vznikl klíčový požadavek, který předurčil současné směřování veškerého IT. „Zákazníci chodili s požadavkem: my chceme mít privátní datový cloud, ale moc se nám líbí možnost, že ho budu nafukovat nebo zmenšovat podle svých potřeb. A budu platit jen to, co konzumuju. To byla zcela nová situace, ale uvědomili jsme si, že je mimořádně výhodná i pro nás. Do jeho datového centra nainstalujeme infrastrukturu, kterou odhadujeme, že bude zákazník potřebovat. Pro jistotu tam dáme 20 % kapacity navíc. A necháme ho konzumovat. Podle konzumace mu nastavujeme množství potřebného hardwaru. Pak zákazník přijde, že má nový projekt, že do měsíce potřebuje o 30 % víc kapacity. Přivezeme tam o 30 % kapacity víc, zákazník velmi rychle získá požadovanou rezervu a může ji začít využívat. Má flexibilitu jako u cloudu, ale v lokálním datovém centru. Dáme mu přístup přes centrální nástroj (Greenlake Central), aby sám věděl, jak přidělenou infrastrukturu konzumuje. V každém okamžiku tak na jedné datové konzoli vidí, kolik dat a jakým způsobem využívá – a může vše jednoduše měnit a nastavovat,“ vysvětluje Kameníček.

I proto jsou veškeré nové produktové řady Hewlett Packard Enterprise – wi-fi řešení, servery, storage či velké superpočítače koncipovány vždy tak, že mají možnost jedné centrální správy a musí být optimalizovány na to, aby byly efektivní pro provozování jako služba.

První nakoupit, až poté vybírat

Ale celý trend půjde podle Jana Kameníčka ještě dál. „Objevuje se pojem Silicon as a Service. Když vyrábíte polovodiče jako kupříkladu Intel, dáváte obrovské prostředky do vývoje a zázemí. Ale samotný procesor už potom stojí jen centy. Energeticky to náročné je, materiálově vůbec. Jen se do ceny musí promítnout hodnota duchovního vlastnictví, která s každým rokem roste. Násobně víc než produkt. Podobně jako se u aut začíná standardizovat motor – jen přečipováním se pak dá zařídit násobný výkon. Jednou ho koupíte za polovinu, jednou za dvojnásobek,“ dává Jan Kameníček příměr ze světa automobilek, ale hned doplňuje realitu ze světa IT.

„Představte si, že budete mít velmi složitý čip s obrovským množstvím jader. Vy budete moci za určitých podmínek použít jedno, dvě, pět nebo osm jader. A přesně za to budete platit. Už na úrovni procesoru bude vznikat možnost zapínat si vybrané funkcionality. Takže vyrobím všem stejný čip, ale někdo bude používat čtvrtinu, jiný polovinu, někdo celou funkčnost,“ uzavírá ředitel české pobočky Hewlett Packard Enterprise.

Obce rozhodují lépe, než kraje. Kraje zase lépe, než stát. Proč je třeba decentralizovat i v IT, nám řekl Jan Kameníček v nedávném rozhovoru:


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner