David Křivanec: Umělá inteligence není jen o práci, může nám pomoct s vařením i naplánovat dovolenou

David Křivanec z HPE se s námi podělil o své tipy na to, jak AI může usnadnit každodenní fungování a pomoct nám v různých situacích

Umělá inteligence proniká do různých oblastí našich životů, ať už se jedná o osobní záležitosti, nebo pracovní úkoly. Ne každý ale ví, jak ji efektivně využívat. David Křivanec z HPE se s námi podělil o své tipy na to, jak AI může usnadnit každodenní fungování a pomoct nám v různých situacích. V tomto rozhovoru se zaměříme na to, jak AI využívat v běžném životě, ať už jste řezbář, marketér, nebo jen hledáte inspiraci na plánování dovolené.

Jaké jsou podle vás nejvhodnější AI nástroje, které mohou lidé používat v běžném životě?

Já jsem zastánce toho, že AI je opravdu pro každého. Je totiž jedno, jestli se bavíme o osobním nebo pracovním životě – AI má tak široký rozsah využití, že si může každý najít něco, co mu usnadní život. Často slyším, když se bavím s lidmi různých profesí, že nevědí, jak by jim AI mohla pomoci. Například jsem mluvil s řezbářem, který se ptal, jak by mu AI mohla pomoci, když jde přece o manuální práci. Jde ale o to, že AI nemá zasahovat do samotné řezbářské činnosti, které se věnuje celý život – může však pomoci s dalšími aktivitami kolem, jako je účetnictví, odpovídání na e-maily nebo marketing a člověk se pak může naplno věnovat své primární práci. Nebo naopak, může věnovat ušetřený čas svým koníčkům nebo rodině.

A co využití AI v osobním životě?

Tady je to právě možná ještě zajímavější. Vždy říkám, pokud nevíte, jak využít AI v práci, začněte u sebe doma. AI může usnadnit plánování každodenních činností, například vaření. Nechte AI vygenerovat recepty na celý týden spolu s kompletním nákupním seznamem tak, abyste na nic nezapomněli a nakoupili vše najednou. Nebo třeba při plánování dovolené – já sám jsem nechal AI naplánovat itinerář na svůj výlet do Kodaně. Stačilo zadat časy, kdy do dánské metropole přiletím, co chci navštívit, co mám rád a AI mi připravila podrobný plán na každý den, včetně toho, jak se dostat k jednotlivým památkám a přidala tipy kam zajít na jídlo a kde se večer pobavit. Nakonec jsem si nechal vygenerovat kompletní mapu na Google Maps se všemi doporučenými místy a tu jsem si uložil do telefonu.

Jaké jsou vaše doporučení pro ty, kteří s AI teprve začínají?

Všem doporučuji začít s těmi nejznámějšími nástroji, jako je ChatGPT, je to nejjednodušší. Tyto nástroje jsou snadno dostupné, mají široké možnosti využití a pro začátek zvládnou naprostou většinu úkolů, které jim zadáte. Jakmile se s nimi seznámíte, můžete začít hledat specifické AI nástroje, které vám pomohou s konkrétními úkoly. Ať už pracujete v marketingu, analýze dat nebo vzdělávání, existují AI nástroje, které mohou usnadnit konkrétně vaši práci. Klíčové je začít postupně – vyberte si jednu věc, jednu aktivitu, kterou předáte umělé inteligenci a zvykněte si s ní pracovat každý den. Pak přidávejte další a rozšiřujte její využití.

Jaký je váš názor na to, že AI nemusí udělat všechno za nás?

Souhlasím s tím. AI není o tom, že za nás udělá všechno. Je to nástroj, který nám má pomoci s aktivitami, které buď neumíme, nechceme dělat, nebo jsou časově náročné a mají minimální přidanou hodnotu. Důležité je mít realistická očekávání – AI nám pomůže, ale vždy budeme muset něco udělat sami. Rád všem říkám: “Nečekejte, že to bude 100 %, že to bude dokonalé“. Dokonalé to být opravdu hned nemusí, ale pokud jsem doteď marketing nedělal vůbec, protože na něj nemám čas nebo nemám peníze najmout markeťáka, tak možná nepotřebuji 100 %, ale potřebuji prostě začít – a s tím AI dokáže pomoct. Proto doporučuji začít s jednou věcí, na kterou si vezmu AI, budu ji postupně zlepšovat a pak přidávat další aktivity.

Mluvíte o ChatGPT a dalších velkých modelech. Co další AI nástroje?

Ano, velké foundation modely jsou skvělé pro seznámení a začátek s AI. Existuje ale spousta dalších nástrojů postavených na AI (viz https://theresanaiforthat.com, kde evidují již téměř 15.000 AI nástrojů), které se specializují na různé oblasti. Například pro marketingové firmy jsou tu nástroje jako GammaApp, SEOWriting nebo inVideo na tvorbu obsahu, MyMap mi pomůže s brainstormingem, Otter.ai udělá shrnutí schůzky a připraví další kroky, které odešle účastníkům nebo s HeyGen vytvořím svého avatara, který mě na těch schůzkách úplně zastoupí.

AI je tu pro každého a jde jen o to, abychom změnili své myšlení a nastavili se na to, že umělá inteligence tu s námi bude, nemá nás nahradit, pouze nám pomoct směřovat naši energii a čas na důležitější věci – ať už v práci nebo v soukromém životě.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner