Konkrétní rady a tipy, jak nám AI může pomoct v našem běžném životě. David Křivanec z HPE nám prozradil, jak AI pomáhá při osobním rozvoji, plánování času a proč je důležité začít s jejím používáním už dnes.
David Křivanec: Umělá inteligence může zvýšit naši produktivitu až o 80%
Přinášíme vám další rozhovor, ve kterém s Davidem Křivancem z HPE rozebíráme konkrétní rady a tipy, jak nám AI může pomoct v našem běžném životě. David nám v tomto díle prozradil, jak AI pomáhá při osobním rozvoji, plánování času a proč je důležité začít s jejím používáním už dnes.
Jak může AI pomoct s osobním rozvojem?
Můžu čerpat z vlastní zkušenosti. AI využívám nejen v pracovním, ale i v osobním životě. Říkám tomu „vyhledávač na steroidech.“ Například při čtení knih nebo tréninku. Když jsem se připravoval na půlmaraton, potřeboval jsem vytvořit tréninkový plán. Dřív bych musel procházet různé stránky, hledat konkrétní plán, který by byl vhodný přesně pro mě a zároveň zapadal do mých časových možností. Teď mi jej připravila umělá inteligence na základě mých detailních požadavků, jako například věk, běžecké zkušenosti a čas, který mohu tréninku věnovat. Co totiž AI umí skvěle, je práce s kontextem – dá nám přesně to, o co ji požádáme.
Můžete uvést příklad, jak konkrétně na to?
Když začnu psát do AI, nejdříve popíšu sebe – řeknu jí, že je mi třicet, pracuji v určité firmě, zajímám se o to a to. Na základě toho mi AI může doporučit knihy nebo metody seberozvoje. Je to jako mít někoho, s kým si můžete povídat, kdo vás poslouchá a reaguje na vaše potřeby. Navíc teď s ChatGPT můžete komunikovat i hlasově, což celý proces ještě více zpříjemňuje. Ne nadarmo se říká, že AI může být naším všestranným osobním učitelem nebo koučem. Pokud pak využívám AI na konkrétní úkoly pravidelně, mohu si vytvořit i svého agenta, svoji verzi například ChatGPT, která má již kontext předem naučený a já se mohu rovnou ptát – takhle jsem si vytvořil právě svého trenéra na půlmaraton a když jsem potřeboval něco konzultovat, ptal jsem se rovnou AI.
Pomůže nám AI třeba i s time managementem?
AI dokáže nejen s kontextem prácovat, ale také mu rozumí, takže pokud jí dáte přístup k e-mailům nebo kalendáři (například v rámci Gemini, AI od Google), může procházet zprávy, shrnovat je a navrhovat schůzky. AI vám třeba navrhne, kdy a kde by měla být schůzka, s ohledem na váš kalendář a čas na přesuny. Tímto způsobem AI šetří váš čas tím, že se stará o plánování, zatímco vy se můžete soustředit na důležitější úkoly. Čím více informací AI dáme, tím lepší budou výsledky.
Existují nějaká konkrétní čísla o tom, jak moc může AI zvýšit produktivitu?
Studie se samozřejmě různí, ale obecně se hovoří o zlepšení produktivity o 30 až 80 %. Hodně záleží na typu práce. Například v programování se uvádí, že AI může zefektivnit práci o vyšší desítky procent, protože dokáže generovat velkou část kódu, kterou pak vývojář doladí podle potřeby. To jsou desítky procent času, které se ušetří. Jak jsme se bavili v předchozím článku, nejde o to, abychom vývojáře nahradili, ale aby se mohl věnovat úkolům, které mají vyšší přidanou hodnotu nebo ho jednoduše „víc baví“.
Co byste poradil lidem, kteří s AI teprve začínají?
Všem vždy doporučuji, aby s AI prostě začali, a to co nejdříve. Zkuste ji využívat v práci nebo v soukromém životě. Každý si najde oblast, kde mu AI může ušetřit čas a usnadnit život. Důležité je nebát se toho, že AI nebude dokonalá – nikdy neudělá všechno na 100 %, ale může vám výrazně pomoci. Zeptejte se sami sebe, co kdybyste pracovali, byť jen o 20 % méně, to je jeden celý den z pracovního týdne, padesát dva dní v roce, a tenhle čas jste mohli věnovat rodině, cestování, seberozvoji nebo třeba projektu, na který jste byli vždy příliš zaneprázdnění. Nebylo by to hezké?