Jaké výhody přináší vodní chlazení a proč chlazení vzduchem v některých případech už nestačí?
Luboš Kolář: „Voda je pro váš život naprosto zásadní“
Červnová konference HPE GreenLake Days přinesla řadu velmi zajímavých přednášek a jednu z nich vedl i Luboš Kolář, senior sales manager HPC a AI. Ten se zaměřil především na možnosti vodního chlazení, a to nejen v oblasti superpočítačů. U řady současných zařízení už totiž chlazení vzduchem zkrátka nestačí a pro efektivní výkon procesorů a grafických akcelerátorů musí firmy sáhnout po chlazení kapalinou. Jaké výhody vodní chlazení přináší a proč HPE v Kutné Hoře vybudovalo největší vodní výrobní závod v Evropě? To všechno a mnohem víc se dozvíte v dnešním článku.
„Superpočítače plní velice důležitou roli. Jsou to totiž inkubátory technologií a procesů, které se posléze přenášejí do běžného IT. Jelikož nejsme ani ve vojenském ani ve vesmírném výzkumu, přenášejí se tam velice rychle. Za půl roku můžete mít technologie z nejmodernějších superpočítačů ve vaší serverovně,“ vysvětluje význam HPC pro běžné IT Luboš Kolář, specialista na superpočítače z HPE. Obzvlášť v současnosti, kdy pokrok mílovými kroky posouvá i AI, je přínos superpočítačů, na kterých umělá inteligence stojí, naprosto neoddiskutovatelný.
Nepostradatelnost vodního chlazení
„Nejsem hydrolog nebo lékař, ale přesto vám můžu říct, že je pro váš život voda naprosto zásadní,“ říká s úsměvem Luboš Kolář. Jakou roli bude mít voda v datových centrech i obecném IT? Podle specialisty HPE prý obrovskou. Svět technologií se totiž neustále vyvíjí a některé jsou natolik pokročilé, že už ani jinak než vodou chlazeny být nemohou.
„Exascale superpočítač je v podstatě obrovské množství počítačů, které pracují zároveň. Tato zařízení zvládají 1018 operací za vteřinu, což samozřejmě znamená obrovskou spotřebu, kterou je potřeba optimalizovat a řádně chladit,“ vysvětluje Kolář. Jednoduše řečeno, superpočítač vzduchem zkrátka neuchladíte.
Výkon vs. rostoucí teplota
V současnosti se ale vodní chlazení stává stále častěji i nedílnou součástí datových center. Když stavíte datové centrum, chcete většinou co nejefektivnějším způsobem vytěžit maximální výkon, a navíc pokud možno dlouhodobě, bez výkyvů a udržitelně. „To nám ale nejnovější technologie trochu komplikují. Před čtyřmi lety jsme měli procesory, které měly 100–150 Wattů, dnes jsou naprosto běžné 400 Wattové procesory, příští generace bude mít 550 Wattů. U GPU akcelerátorů je to ještě mnohem horší.“ Problém tedy vzniká nejen u možnosti osazování míst v racku, které nezvládají takovou zátěž, ale i u rostoucí teploty zařízení.
Výrobci totiž v současnosti začínají čipy stavět ve vrstvách pro získání co nejvyššího výkonu a navrch přímo na čip ještě přidávají velkou paměť. Aby se prochladily všechny části čipu, musí být chlazení ještě intenzivnější a vzduchem se k jádrům těch nejvýkonnějších procesorů a grafických akcelerátorů už zkrátka neprochladíte.
Proč chladit vodou?
Důvodů, proč už v současnosti chladit vodou, je hned několik. Tím prvním je hustota racku – vodní chlazení umožňuje v datovém centru plně osadit racky, a tím pádem jich firma nebude potřebovat tolik. Lépe chlazený procesor nebo grafická karta může zároveň trvale fungovat v nejvyšším výkonu. V neposlední řadě je důležité zmínit i efektivitu. Čím lépe chladíte, tím méně energie vám unikne, čímž mohou firmy dál ušetřit.
Jediný vodní výrobní závod v Evropě stojí v Kutné Hoře
„Společně s Foxconnem jsme proto v Kutné Hoře rozšířili výrobní závod o novou halu, která se slouží pro výrobu superpočítačů. V této hale systémy nejen stavíme, ale zároveň i testujeme a bez vody bychom se zkrátka neobešli. Proto máme speciální datový sál s 10 MW chladící kapacity – je to největší sál tohoto typu v ČR.“ uzavírá Luboš Kolář.