Jan Kameníček: Každý má svou pracovní kapacitu a je důležité ji nepřekračovat

O aktuálních akvizicích, ale i o snaze vyvážit pracovní a osobní život, jsme si povídali s generálním ředitelem společnosti HPE Janem Kameníčkem.

Povídali jsme si s generálním ředitelem společnosti HPE Janem Kameníčkem. Přiblížil nám aktuální pracovní témata, včetně významné akvizice, na které HPE pracuje, a zároveň prozradil, jak se snaží vyvážit pracovní a osobní život.

 Nad čím v současné době nejvíce přemýšlíte?

Pokud jde o pracovní svět, nyní se soustředíme na dokončení akvizice firmy Juniper Networks, která výrazně rozšíří naše portfolio a umožní nám lépe konkurovat společnosti Cisco. Akvizice doplní HPE produkty pro velká datová centra, zejména v oblasti routingu a firewallingu, a umožní nám účastnit se mnoha nových výběrových řízení v oblasti networkingu.

Proces byl zahájen v lednu a akvizice již byla schválena v EU a Spojeném království. Nyní čekáme na rozhodnutí v USA. Jakmile bude dokončena, spojíme produkty Juniper Networks s naší divizí HPE Aruba, čímž získáme kompletní síťové portfolio od připojení koncových zařízení až po velká datová centra. Tento krok bude vyžadovat spoustu další práce, ale určitě to pro naši společnost přinese významný úspěch.

Už teď máte široký sortiment, takže jak moc vám tato akvizice otevře nové možnosti na trhu?

V procentech obratu to nebude až tak velká změna. Dá se odhadnout, že v Čechách bychom mohli růst o zhruba 10 % čistě jen díky této akvizici. Takže to není dramatický skok, jako kdybychom zdvojnásobili náš obrat, ale zároveň to není zanedbatelné. Je to především zajímavá část portfolia, která nám přinese nové obchodní příležitosti.

Vy osobně jste poměrně pracovně vytížený člověk. Máte nějaké rituály, které vám pomáhají udržet rovnováhu mezi prací a osobním životem?

Každý má svou pracovní kapacitu a je důležité ji nepřekračovat, obzvláště když překročíte šedesátku.  Pokud pracujete na zajímavém projektu, tak Vás to někdy úplně pohltí a i po náročném dni se vracíte domů plni energie. A naopak pokud řešíte nepříjemné věci, tak je člověk rád, že si doma může pustit v televizi nějaký zábavný nenáročný film, aby nemusel dál myslet na pracovní záležitosti.

Výhodou mé pozice je, že mám skvělý tým, na který se mohu 100% spolehnout a o svoje starosti se s nimi podělit. A pokud na mě někdy dolehne stres z práce, tak se ho snažím ventilovat sportem nebo pravidelnou procházkou s naším pejskem v lese.

Také mě baví „domácí“ technologie, jako je automatizace chytrého domu a jeho propojení s fotovoltaikou a elektromobilitou, umožňující alespoň částečnou energetickou nezávislost naší rodiny.  A jsem fanda do jógy, která mi pomáhá s dýcháním a držením těla v kondici.

Jaké technologie využíváte při svých sportovních aktivitách?

Nejsem ten typ, co by potřeboval chytré hodinky na měření spánku nebo energie, protože to cítím sám. Při cvičení jógy občas využívám aplikaci, která funguje jako trenér, ukazuje mi jednotlivé „asany“, počítá čas a vede mě celým cvičením. Motivuje mě dokončit celou lekci, i když bych měl chuť cvičení třeba někdy zkrátit.

Kromě jógy hraju golf, což je hodně technický sport. Takže tam inspiraci na zlepšení čerpám z videí na sociálních sítích. Hodně rád pak trénuji a zkouším přenést to, co jsem se naučil, do reálného výkonu na hřišti.

Sport i zdravý životní styl dnes generuje boom rozvoje sportovních aplikací, které můžeme díky mobilním telefonům nebo hodinkám využívat v podstatě celý den. Myslíte si, že se mají ještě kam posouvat? Už teď měří spoustu věcí, třeba saturaci krve nebo hladinu stresu.

Nevím, jestli bych chtěl vědět všechny ty údaje. Nechci se nechat stresovat hodinkami, že jsem neušel 10 tisíc kroků nebo mám vysokou hladinu stresu. Když mi hodinky řeknou, že jsem špatně spal, co s tím udělám? Když jsem unavený, cítím to sám a jdu spát dřív. Pro spoustu lidí to ale může fungovat.

Osobně používám hodinky jen na golf. Mám jedny speciální, které mi přesně změří vzdálenost k jamce a podle toho si vybírám hůl. Dříve jsme vzdálenost krokovali, dnes stačí pohled na hodinky a mám přesný údaj. To je jedna z mála technologií, kterou při sportu reálně používám.

Jak vidíte roli HPE za 10 let? Co byste si přál, aby byla ta vaše největší stopa kterou zanecháte?

Za deset let budu pravděpodobně v důchodu a budu sledovat všechno dění jen z povzdálí. Nejen díky aktuální akvizici Juniper Networks budeme mít kompletní portfolio pro datová centra. V Čechách máme silnou pozici na trhu serverů, kde se střídáme s firmou Dell na prvním a druhém místě, a také solidní podíl na trhu datových úložišť. V oblasti síťových komponentů jsme dvojkou, tentokrát za firmou Cisco. A jsme lídrem trhu v dodávkách infrastruktury jako službu.

Rád bych, aby nám veškeré kroky firmy pomohly upevnit si naši pozici na trhu a zvýšit náš podíl tam, kde je nyní velký rozdíl mezi námi a lídrem trhu. Chtěl bych, aby HPE byla první volbou pro zákazníky, kteří chtějí stavět datová centra, protože budeme mít nejucelenější portfolio. Doufám, že za deset let bude tato firma, kterou  jsme v Čechách vybudovali, stále na špičce, i když už u toho osobně nebudu.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner