Jak změnit svět

Co mají společného obyčejní vodící psi a špičková IT firma? Jak může něco zdánlivě tak nesourodého jít dohromady?

Společnost Hewlett Packard Enterprise i vodící psi mají nezpochybnitelně svůj vliv na změny světa kolem nás. HPE jako špička v oboru udává trend ve využití IT technologií, ovlivňuje svět serverů, storage, ale i superpočítačů, zatímco vodící psi svou mravenčí prací dramaticky proměňují a zlepšují svět nevidomých a jejich blízkých. Konečný vliv a dopad obou se nedá vzájemně porovnávat, každý vytrvale a odhodlaně pracuje ve svém vlastním prostředí, ale asi nebude překvapením, že si k sobě vzájemně našli cestu.

Prvotní iniciativa

Česká pobočka HPE dlouhodobě spolupracuje na různých charitativních projektech – třeba iniciativou #hodnědatamášsad, která si ve snaze o větší udržitelnost klade za cíl za každou prodanou storage zasadit jeden ovocný strom. V loňském roce bylo vysazeno přibližně 200 ovocných stromů a letos bude HPE ve svém ambiciózním plánu pokračovat – ve čtyřech dalších lokalitách vysadí dalších 200. Nápad a touha zorganizovat něco, na co bude možné vzpomínat s hrdostí, vzešel z řad lokálních zaměstnanců.

Stejně tak tomu bylo i tentokrát, když se Tereza, studentka pracující v HPE na částečný úvazek, rozhodla, že si vezme do předvýchovy štěně, které se jednou stane vodícím psem. Předvýchova v podstatě není nic jiného než školka, v níž se pes hlavně intenzivně socializuje a seznamuje s prostředím, kam se normální mazlíčci nedostanou. Jakmile pejsek oslaví první narozeniny, vrací se pod dohled odborníků, kteří naváží specializovaným výcvikem, školou, která ho již připraví na konkrétní výkon jeho služby.

Po prvotním rozhodnutí se do předvýchovy zapojit musela Tereza zdolat dvě zásadní překážky. Striktní zákaz pohybu domácích mazlíčků v kancelářích HPE, stejně tak zákaz všech zvířat v prostorách budovy formulovaný ve smlouvě s pronajímatelem.

S podporou managementu HPE se ale dobrá věc podařila. Vodící pes ve výcviku získal na všech frontách výjimku, žádnou ze zainteresovaných stran nebylo nutné dlouze přesvědčovat, aby bohulibý plán podpořily.

Pečeme spolu, tentokrát pro vodící psy

Když se Tereza i se svým Kiwim, černým labradorem v kontrastní žluté vestičce, konečně ukázala v kanceláři, strhla se lavina zvědavosti.

Jak vlastně probíhá předvýchova, co je k tomu nutné a kdo se může přihlásit? Kdo věděl, že tihle psi s nedocenitelným posláním lze podporovat i jinak než finančně? A jak můžeme pomoci teď, jak můžeme pomoci všichni, co tu jsme?

Otázky se nabalovaly, odpovědi zájem jen prohlubovaly a snaha pomoci i jinak rostla. Nakonec to vyústilo v proměnu tradiční akce HPE zaměstnanců Pečeme spolu, která tentokrát získala i charitativní rozměr. Její podstata zůstala stejná – v určený den dobrovolníci překvapili své kolegy a kolegyně svými pekařskými či cukrářskými talenty – ale podtitul Pečeme spolu, tentokrát pro vodící psi, nabídl možnost za bábovku, domácí věneček či dort dobrovolně finačně přispět. Veškeré vytěžené peníze putovaly do Střediska výcviku vodících psů (SVVP), odkud pochází i malý Kiwi, který se svou pouhou přítomností stal prvotním hybatelem i neoficiálním maskotem celé akce. Nebyl na to sám, díky spolupráci se střediskem byl v den akce připraven zajímavý program. Odborníci z SVVP dorazili v doprovodu vycvičeného vodícího psa a dalšího štěněte v předvýchově. Kdo ze zaměstnanců si troufl, mohl si pak vyzkoušet, jaké to je opravdu s dospělým vodícím psem chodit a pracovat. Všichni, kdo se odhodlali nasadit si neprůhledné brýle a vyrazit se zkušeným psem na krátkou vycházku po budově, se shodli na výjimečnosti celého zážitku, a jedním dechem přiznali, že se cítili bezmocní, trochu zmatení a zcela odkázaní na pomoc nového čtyřnohého parťáka, přestože terén dobře znali.

Vodící psi a HPE

A tak se v některé dny po kanceláři HPE rozléhá cinkot psí známky, když Kiwi ochotně doprovází Terezu za jejími povinnostmi. Všechny, které cestou potkává, nadšeně zdraví vrtěním ocásku a činí se, jak může, aby jednou opravdu mohl chodit s někým, kdo ho bude potřebovat.

HPE podpořilo, aby se Kiwi mohl učit, otevřelo mu dveře ochotně a s náklonností, protože jsou to právě taková gesta, takové nestandardní nápady, která dávají tomu, co děláme, smysl.

HPE a vodící psi, iniciátoři a původci prospěšných změn, k sobě prostě a přirozeně patří.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner