Zajímavé názory představitelů nejrespektovanějších světových soutěží ke koronavirové krizi a související roli technologií
Jak pandemie změnila a změní svět sportu?
I přes to, že se letošní konference HPE Discover uskutečnila ve virtuálním prostředí, nabídla kromě tradičního představení nejzásadnějších novinek společnosti Hewlett Packard Enterprise i spoustu dalších zajímavých témat. Jedním z nich byl vliv světové pandemie COVID-19 na různá sportovní odvětví sportu. Zajímaví účastníci panelové diskuze k tomuto tématu skutečně měli co říct, už jen proto, že se zde setkali představitelé nejsledovanějších a nejrespektovanějších světových soutěží. Jak je zastihla krize a jak do jejich sportů v budoucnu zasáhnou technologie?
To, že se ve světě profesionálním sportu točí velké peníze, víme. Co nám, běžným divákům, možná malinko uniká je to, jak se celý „sportovní zážitek“ mění díky technologiím. Nemusí se přitom jednat jen o propočty nejlepší aerodynamiky strojů Formule 1 nebo automatizovanou datovou analýzu přenosů sportovních utkání, ale třeba také o bezkontaktní systémy pro prodej a kontrolu vstupenek a mnoho dalších věcí. Jak se na svět sportu v době korona krize v souvislosti s technologiemi dívají představitelé sportovních gigantů z fotbalové Premier League, basketbalové NBA či automobilových soutěží Formule 1 a Formule E?
Ostražitost už v lednu
„Situaci kolem COVID-19 jsem začala vnímat už začátkem ledna, kdy se ve Formuli E začalo mluvit o tom, že bude závod v Číně kvůli nějakému viru zrušený,“ vzpomíná Suzie Wolff, vedoucí týmu ROKiT Venturi Racing. „Pak už to šlo ráz na ráz, zrušil se podnik v Číně i dalších zemích, až byla celá soutěž pozastavena,“ dodává. V nejvyšší basketbalové světě Spojených států amerických NBA naopak stopka přišla během pár hodin. „Na ten den nezapomenu. Ráno nám starostka San Francisca oznámila, že se další den zápas NBA odehraje bez diváků. Už to byl šok. Při oznámení verdiktu směrem k hráčům jsem se musel dívat na spoustu prázdných pohledů. Ze šoku je vyvedl až Steph Curry, který se snažil náladu pozvednout tím, že si na hru prosadil svůj osobní playlist. Ani na ten ale nepřišlo, jelikož noc před zápasem přišlo rozhodnutí o pozastavení celé NBA sezóny,“ přibližuje dynamickou dobu Rick Welts, prezident a COO týmu Golden State Warriors. Obdobná situace pak probíhala i v ostatních sportovních odvětvích.
Krize, která nemá jasného konce
Dle slov Ricka Weltse je tato krize výjimečná hlavně tím, že zatím není možné predikovat její konec. Toto Wolff, CEO týmu Formule 1 Mercedes AMG Petronas krizi naopak vidí optimističtěji. „Prožíváme zásadní změny, ale myslím, že spousta z nich by mohla přetrvat i po krizi. A tím nemyslím velmi rychlý rozvoj technologií, ale také přehodnocení priorit. Čím dál více se začíná mluvit o work-life balance. V době několikaměsíčního homeoffice si spousta lidí mohlo samo určit strukturu svého pracovního dne podle svých preferencí. Zároveň se ušetřilo spousta času díky absenci dojíždění do zaměstnání, což je dobré i pro životní prostředí. I přes velký zármutek všech pozůstalých se v krizi snažím nalézat pozitiva“, představuje svůj pohled na věc Toto Wolff.
Vývoj plicních ventilátorů i testovací stanice na fotbalovém stadionu
Nejvyšší anglická fotbalová ligová soutěž byla ukončena v den, kdy se potvrdila nákaza hlavního manažera Arsenalu. Vedení Totenham Hotspur FC však nezahálelo a volné kapacity stadionu obratem poskytlo pro potřeby zvládnutí přicházející pandemie. Ze stadionu, kde se ještě před pár dny hrála prestižní Premier League, se tak stalo jedno testovací místo a jedno ze tří distribučních míst potravinové banky v Londýně. „Snažili jsme se, aby byly naše volné kapacity využity pro dobrou věc,“ vysvětluje výkonný předseda anglického klubu.
Ve Formuli 1 díky nenadálé situaci nastal moment do té doby nevídaný. Největší inženýrské mozky se spojily a během 72 hodin dokázaly vynalézt, otestovat, vyrobit a dodat první várku respirátorů, plicních ventilátorů a dalších zdravotnických pomůcek pro pomoc v boji s korona virem. „Když nastane situace jako tato, soutěživost ustupuje. Všem jde o společný cíl a jsem pyšný, že jsem mohl být jeho součástí,“ popisuje ojedinělou situaci Christian Honer, vedoucí týmu Aston Martin Red Bull Racing.
Sport s novými pravidly
Nezáleží, jestli se jedná o fotbal, basketbal, nebo závody Formule 1. Zástupci všech odvětví se shodují na tom, že návrat do doby předkoronové bude ještě dlouhý, nicméně vidí optimisticky dokončení všech rozehraných soutěží, byť za speciálních hygienických podmínek a s omezeným počtem diváků. „Všechny diskuze ve Formuli E se nyní točí kolem toho, jak znovu závodit a zabezpečit přitom co největší bezpečí. Samozřejmě chceme ukončit naši sezónu s co nejvíce závody, to je priorita, ale ne na úkor bezpečí. Musíme myslet na týmy, organizátory, logistiku…“ popisuje nelehkou situaci organizátorů Susie Wolff.
Technologie všechno mění
„Technologie nám ukazují hranice našich možností a myslím, že pokud se jich nezalekneme, můžeme v prezentaci svých sportů udělat velký krok dopředu. Efektivitu a úspory vidím i v tak triviálních věcech, jako jsou tiskové konference během závodů F1. Myslím, že po několika prvních virtuálních konferencích z Evropských závodů, na které kvůli bezpečnosti nebude možné novináře vpustit, mnohá média zjistí, že tento způsob práce je nejen možný, ale také velmi praktický,“ přibližuje svá očekávání Toto Wolf.
Již nyní je jasné, že první obnovené fotbalové zápasy se budou konat bez přítomnosti fanoušků. Pro navození atmosféry přímo na stadionu tak budou hráčům sloužit velkoplošné obrazovky, na které budou hráčům promítány online reakce jejich fanoušků z domovů. „Přímý kontakt to samozřejmě nahradit nemůže, ale myslím, že vědomí, že jsou fanoušci stále s námi, hráčům pomůže,“ předvídá Daniel Levy z londýnského Tottenham Hotspur FC.
Americká NBA naopak řeší, jak přenést atmosféru zápasu na domácí obrazovky. „V technologiích vidíme obrovskou příležitost v posunu vnímání našeho milovaného basketbalu. Změní se televizní přenosy, ale také systém prodeje lístků. Vše se posune do bezkontaktní formy a uvažuje se i o tom, že bude prodej lístků navázán na negativní zdravotní testy. A to by bez vysokých technologických řešení zkrátka nešlo,“ přibližuje budoucí vývoj NBA Rick Welts.