Jan Fouček: HPE Core Compute představuje servery 11. generace

Tři typy serverů, tři přístupy k firemní infrastruktuře

Produktový manažer oblasti Core Compute společnosti HPE představuje novou generaci serverů ProLiant, která je výkonnější a bezpečnější než kdy dřív. Tři typy serverů odlišují především jejich procesory od Intelu, AMD a relativního nováčka na trhu serverů společnosti Ampere. Poznejte přednosti každého z nich a seznamte se s 35 světovými rekordy, které se Gen11 podařilo zlomit.

„Nejnovějšími přírůstky do rodiny HPE Core Compute jsou HPE ProLiant Gen11, tedy servery jedenácté generace s procesory Ampere ARM, AMD EPYC Zen4 nebo Intel Xeon 4. generace,“ popisuje nové technologie Jan Fouček, produktový manažer HPE. „Nová generace poskytuje výjimečný výkon pro jakoukoliv úlohu, ať jde o virtualizaci, provoz kontejnerů, databází, AI/ML aplikací a celé řady speciálních workloadů, které v dnešním datově orientovaném IT prostředí existují,“ doplňuje Fouček.

Gen11 – o stupeň výkonnější, o stupeň bezpečnější

Jedenáctá generace ProLiant serverů stojí na třech základních blocích, na které byl při jejich vývoji kladen obrovský důraz. Prvním takovým imperativem je jednoznačně bezpečnost, druhým je efektivita správy serverového prostředí, a třetím je optimální výkonnost serveru.

ProLiant Gen11 je opět o stupeň bezpečnější než předchozí generace a naplňuje několik vojenských standardů bezpečnosti a využívá i takzvaného „Silicon Root of Trust“, což je technologie, která zabezpečuje hardware proti milionům variant firmwarových útoků. Okamžitě dokáže identifikovat kyberútoky a v momentě detekce hrozby server zablokuje, aby se do něj nemohl dostat nebezpečný kód. „Každý ze serverů nové generace má v sobě unikátní čip, který podepisuje certifikáty většiny komponent serverového řešení. Ve zkratce se tak do těchto technologií nedá nahrát nic, co by nebylo autorizováno tímto digitálním podpisem,“ vysvětluje Jan Fouček. Po odstranění hrozby je zároveň velmi snadné server opětovně spustit a uvést do původního stavu.

HPE ProLiant série RL300 s procesory Ampere ARM

„Z pohledu inovací a toho, co se objevuje na trhu, je server s procesorem od Ampere největší změnou,“ popisuje novou technologii Fouček. Donedávna byla drtivá většina mainstreamových serverů založená na systému x86. S nástupem chytrých mobilních telefonů se začaly objevovat nové technologie s označením ARM, které dodnes světu smartphonů dominují. „Doposud se ARM používal zejména v telefonech nebo v jednodušších zařízeních, jako jsou například domácí chytrá zařízení, domácí mini počítače jako je velmi známé Raspberry PI apod.“ upřesňuje Fouček.

Firma Ampere na technologii ARM postavila vlastní procesory, které jsou využitelné v serverové oblasti. Jejich Ampere Altra je proto naprostou novinkou, která se svým zpracováním vymyká dosavadním technologiím. Jako první se tohoto procesoru chopilo HPE, a tak vznikl server RL300. „Servery RL300 jsou zajímavé primárně svou obrovskou energetickou efektivitou,“ vysvětluje Jan Fouček. „Obdobně výkonné servery na technologii x86 konzumují přibližně o 40–60 % víc příkonu než servery stojící na technologii ARM.“

HPE ProLiant série DLxx5 Gen11 s procesory AMD

Poté, co HPE představilo servery RL 300, se objevila i další novinka z Gen11, která v případě HPE ProLiant série DLxx5 stojí na procesoru od AMD. „Mezi roky 2012 a 2018 si AMD prošlo poměrně hlubokou krizí, ze které ale vzešlo silnější než kdy dřív. V současnosti svá serverová řešení vybavují procesorem AMD EPYC čtvrté generace, což je ve srovnání s oběma zbylými řešeními od Ampere a Intelu ten nejvýkonnější a nejuniverzálnější procesor, který výrazně posouvá všechny dosavadní limity ve výkonu, počtu jader i efektivitě,“ popisuje produktový manažer HPE.

V současnosti představují řešení AMD zhruba 18% podíl procesorů v segmentu serverů, které jsou založené na technologii x86, ale dá se předpokládat, že díky technologickým pokrokům AMD se bude propast mezi ním a Intelem v budoucnu zmenšovat. Pro představu, ještě před pěti lety byl podíl AMD na trhu tohoto segmenty na úrovni nižších jednotek procent..

HPE ProLiant série DLxx0 Gen11 s procesory Intel

Jako poslední se na trh dostala Gen11 s jádrem Xeon čtvrté generace od Intelu, která se na trhu objevuje od února letošního roku. „Intel se na poli serverových řešení vydal poměrně zajímavou cestou takzvaných akcelerátorů. To jsou specializované jednotky, které mohou jejich uživatelům sloužit ke specifickým účelům, a tudíž některé operace umí výrazným způsobem urychlit,“ říká Fouček. Zatímco ostatní procesory musí všechny operace vykonávat „hrubou silou“, Intel k nim nabízí dedikovaná rozšíření, která si s nimi poradí mnohem snáz.

Na pomyslném koláči procesorů na bázi x86, ze kterého si AMD ukusuje 18 %, patří Intelu zhruba 80 %, ale jak už bylo řečeno, AMD postupem času sílí, zatímco Intel trochu oslabuje. Na druhou stranu má tenhle americký gigant na své straně silné zázemí a obrovské množství softwarových inženýrů, kteří usilovně vyvíjí nová řešení.

Světové rekordy 11. generace

Každý z nových serverů je silnější v jiné oblasti. „Pokud využívám například SAP HANA prostředí, sáhnu po Intelu. Pokud se nebojím nových technologií a potřebuji silný výkon třeba pro virtualizaci, zvolím AMD. Pokud jsem mladá firma, která se specializuje na vývoj kontejnerových aplikací, nejlépe mi poslouží technologie ARM,“ uvádí několik příkladů využití serverů jedenácté generace produktový manažer HPE. Obecně lze ale tvrdit, že je jedenáctá generace serverů zase o několik kroků dál než ta předchozí, což dokazuje i 35 světových rekordů, kterých nové technologie dosáhly. Rekordy nová generace drží například v oblasti energetické účinnosti, schopnostech virtualizace, data managementu, AI/ML či renderování videa. Více se o serverech HPE ProLiant Gen11 dozvíte ZDE.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner