S Janem Foučkem, produktovým manažerem Hewlett Packard Enterprise, jsme hovořili o nové generaci serverů HPE ProLiant, kterou označujeme jako Gen12.
Jan Fouček: Nová 12. generace serverů HPE ProLiant přináší revoluci v bezpečnosti a výkonnosti.

Každé dva roky přichází zásadní technologická změna v oblasti serverových řešení. Společnosti potřebují nejen vyšší výkon, ale také maximální bezpečnost. Letošní generace serverů HPE ProLiant s označením Gen12 přináší revoluční posun v obou těchto směrech. O tom, co nová generace serverů znamená pro bezpečnost a jaká vylepšení přináší, jsme hovořili s Janem Foučkem, produktovým manažerem Hewlett Packard Enterprise.
O krok napřed díky vlastnímu dedikovanému čipu
Už v roce 2017 HPE představilo první generaci vlastního bezpečnostního čipu iLO5, který se stará o vzdálenou správu serveru. „Tento čip obsahuje tzv. Silicon Root of Trust alias SRoT, což je integrovaná část, která uchovává všechny certifikáty podepisující firmware. Díky tomu nelze do BIOS/UEFI a hardware komponent systému nahrát žádný škodlivý kód,“ vysvětluje Jan Fouček.
Tento přístup znamená zásadní bezpečnostní výhodu nad konkurencí – jiní výrobci používají řešení od stejných dodavatelů a nemají takovou kontrolu nad bezpečnostní infrastrukturou.
Připraveno na kvantovou budoucnost?
Kvantové počítače představují jednu z největších výzev pro současnou kyberbezpečnost. Odborníci předpokládají, že kolem roku 2030 budou schopné prolomit běžné šifrovací algoritmy v řádu dnů, zatímco tradičním počítačům by to trvalo tisíce let. „Právě proto jsme se zaměřili na využití správných šifrovacích klíčů a další opatření jako je samostatná zabezpečená oblast tzv. Secure Enclave uvnitř iLO7 čipu, která mají zajistit vyšší odolnost vůči budoucím hrozbám,“ vysvětluje Jan Fouček, který zároveň pro další zajímavé detaily k HPE iLO (HPE Integrated Lights-Out) doporučuje navštívit tento odkaz.
Výkon a efektivita jdou ruku v ruce
Nové servery nejsou jen bezpečnější, ale také výkonnější. Mezigenerační nárůst výkonu o 30-40 % znamená významné zlepšení v rychlosti zpracování dat i efektivitě. „Tak velký nárůst výkonu přináší otázku energetické spotřeby. Proto je důležité analyzovat prostředí a hledat optimální nastavení, které zajistí maximální výkon s co nejnižší spotřebou energie,“ zdůrazňuje Fouček.
Co nás čeká dál?
Technologický vývoj se nezastavuje a s každou generací serverů se posouvají hranice možností. Nové bezpečnostní prvky, kvantová ochrana a optimalizovaná správa výkonu ukazují, kam se tento segment ubírá. „Bezpečnost je klíčová a připravujeme se na příchod kvantových počítačů,“ uzavírá Jan Fouček.
Nová generace serverů tedy není jen o vyšším výkonu, ale především o budoucnosti bezpečnosti v digitálním světě.