HPE GreenLake, aneb největší kouzlo zeleného jezera

Rozhovor s Danielem Novákem o unikátním byznys modelu společnosti Hewlett Packard Enterprise

Pokud jste někdy v posledních letech plánovali investice do další firemní IT infrastruktury, museli jste si tu otázku zákonitě položit: kolik a co vlastně potřebuji? Jakou kapacitu, jaký výkon, kolik serverů, kolik úložišť, které služby, jakou úroveň ochrany a jakou škálovatelnost? Ať už jste byli ve svých predikcích lepší či horší, jedno je jisté. Nikdy nebudete blíž než dokáže být realita sama. A právě v tom se ukrývá největší výhoda byznys modelu Hewlett Packard Enterprise – trošku tajnosnubně nazvaného HPE GreenLake, který firma úspěšně nabízí. Díky tomuto obchodnímu principu si můžete pořídit ideální koktejl hardwaru, softwaru i služeb, aniž byste cokoli riskovali a jenž neustále roste a klesá přesně podle vašich potřeb. „Investice do infrastruktury se plánují vždy nejméně v horizontu čtyř let. To je v byznysu docela dlouhá doba na to, aby všechno probíhalo podle předem připraveného scénáře,“ říká Daniel Novák, obchodní ředitel českého HPE, v úvodu společného rozhovoru.

Kde se vzala popularita HPE GreenLake, který se za poslední dva roky stal vlastně hlavní obchodní politikou značky?

V naprosté předvídatelnosti. Žádný zákazník nedokáže přesně říct, jestli a jakým tempem bude růst. My mu nabízíme, že vše zafinancujeme od A do Z, včetně všech služeb. Dáme vám přesně to, co potřebujete dnes. Budeme vám garantovat přesný rozsah služeb, zafixujeme vám cenu, všechno budeme měřit a kapacitně plánovat. Pokud porostete, přidáme víc „železa“ či služeb. Pokud ne, něco odebereme. To je samozřejmě srozumitelná výhoda a koncept, na který zákazníci slyší.

Jak často může zákazník měnit pravidla hry?

V zásadě každý měsíc. Upgrade, downgrade, změny. Pokud nechcete, zrušíte. U softwaru podobný model funguje roky, u nás je to unikátní v tom, že skrze HPE Greenlake nabídneme vlastně kompletní portfolio včetně hardwaru.

Vyplatí se takový model finančně?

Pro drtivou většinu zákazníků určitě. Představte si, že máte koupit server. A říkáte si, reálně potřebuji momentálně o trochu větší, ale za dva roky budu potřebovat opravdu velký. To ale ve výsledku znamená, že podstatnou dobu budete mít nevyužitou část kapacity. Měsíčně tedy vyhodíte dost peněz a budete čekat, až váš byznys poskočí do plánovaných obrátek. Trošku potměšile se zeptám, máte jistotu, že se tak stane?

Dá se to tedy přirovnat například k operativnímu leasingu?

Ten příměr úplně nesedí. V rámci operativního leasingu si koupíte například bavoráka, v nějaké konkrétní výbavě. Pokud si výbavu následně vylepšíte – například doplněním o závěsné zařízení kvůli přívěsu, půjde to. Jednoduše vám navýší měsíční splátku. Ale pokud se vám ten konkrétní typ auta přestane hodit nebo vám dané vybavení auta nebude pro nějaké konkrétní účely vyhovovat (třeba pro rodinnou dovolenou byste přivítali auto s větším kufrem), nejspíš budete mít pouze možnost smlouvu vypovědět a auto s nějakou sankcí vrátit. Ale nepůjčí vám v rámci smlouvy na měsíc auto jiné (ať už větší nebo třeba jen zábavnější). To my jsme s konceptem HPE GreenLake výrazně benevolentnější. Říkáme zákazníkům: máme pro vás všechno od malého úsporného vozu až po obří a drahé SUV. Jezděte, v čem je vám libo, my vám budeme účtovat pouze to, s čím jste na konkrétní období vyjeli z naší garáže.

Je u HPE GreenLake vedle předvídatelnosti ještě nějaká zásadní výhoda?

Za mě je to i fakt, že nemusíte hlídat kapacitní plánování, což je zcela upřímně zejména ve velkých firmách opravdu průšvih. Vy chcete rozjet projekt a ptáte se svého IT specialisty, zda na to máte kapacitu. On z principu vždycky řekne, že ne. Přitom mu tam obvykle leží hodně „železa“, ale nikdo kapacitně neplánuje. V tomhle my dokážeme nabídnout i například to, že změříme skutečné využití podle jednotlivých oddělení a dáme firmě obrázek reálné spotřeby. Fakturu, která se poměrným způsobem rozpadá na jednotlivé organizace. Ty to začnou řešit a obvykle ušetří další část peněz.

Prodáváte už dnes přes HPE GreenLake opravdu celé portfolio HPE produktů a služeb?
Je to náš cíl, pracujeme na tom. Zatím tam ještě nejsme, ale velmi se té situaci blížíme. A snad mohu s nadsázkou trochu parafrázovat: dávám tomu rok, maximálně dva.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner