Po roce 2020 všichni doufáme, že rok 2021 bude jiný. Co nám tedy rok 2021 snad přinese?
Co přinese technologickému světu rok 2021?
Co přinese technologickému světu rok 2021?
Čelní osobnosti Hewlett Packard Enterprise seskupily svoje globální vize do roku 2021. Jaký bude? Využití monitorovací služby Insight umožní firmám a organizacím naplno využít svůj potenciál. Důraz na edge-computing, práci s cloudy a práci s co největším množstvím dostupných dat. To budou podle nich hlavní témata, kolem kterých se bude všechno točit.
Zatímco před nástupem minulého roku podle něj nikdo nemohl předpovědět narušení všech lidských procesů, které přinesl právě rok 2020 a pandemie nemoci covid-19, teď už je několik měsíců dost dobře možné předjímat, jak právě pandemie svět technologií ovlivní. „Vize budoucnosti, o které všichni mluvili před pandemií, je najednou tady. Daleko předtím, než se plánovalo,“ doplňuje Antonio Neri, generální ředitel HPE.
Vytvářet predikce po tom, co všechno přinesl rok minulý, je ošemetné, ale přece jen. Pojďme se do toho pustit.
Svatá trojice: úspěch přijde za pomoci využití edge-computing, cloudu a všech dostupných dat najednou
Před třemi lety osobnosti HPE předvídaly, že firma budoucnosti pojede na kombinaci všech tří zmíněných věcí. Dnes to není předpověď, ale realita. „V prvních dnech pandemie se na nás zákazníci HPE obraceli s prosbami, abychom jim pomohli rychle přejít do modelu distribuovaného systému fungování. Aby mohli všechny mít najednou na dálku připojené nejenom zaměstnance, ale i zákazníky, a všechna potřebná zařízení mít neustále k dispozici a pokračovat v budování byznysu v náhle decentralizovaném světě,“ doplňuje Kumar Sreekanti, CTO, Head of Software Hewlett Packard Enterprise.
Některé firmy a organizace tak musely udělat kritická rozhodnutí, jak a do jaké míry se mají přeorientovat na cloudové prostředí. Navzdory všem možným snahám se totiž odhaduje, že až 70 procent aplikací zůstává mimo cloudové prostředí. A to se teď vrátilo jako bumerang.
Přišel čas Insightu. Je to podmínka přežití
Jsme na konci informační éry, která se soustředila na generování a shromažďování enormního množství dat. Teď vstupujeme do „věku Insightu“, což vyžaduje nové principy a priority digitální transformace – jde o propojování, ochranu a důslednou analýzu a využívání všech dat organizace. Jen tak můžou všechny použité technologie dát vyniknout potenciálu organizace.
Hybridní cloud přišel a už neodejde
Hybridní cloudový přístup se dřív bral za odrazový můstek do stavu, kde měl být cloud na prvním místě. Teď zákazníci vidí, že právě hybridní přístup dává největší smysl, a to jak strategicky, tak ekonomicky. Podle analytické společnosti IDC zůstává 70 procent zákaznických aplikací mimo veřejný cloud. Proto letos uvidíme ještě víc zákazníků, kteří právě na hybridní cloud přejdou. Kvůli latenci dat, entanglementu aplikací a bezpečnostním podmínkám je zřejmé, že si víc a víc organizací napříč odvětvími chce svá data uchovat na dosah ruky. Proti tomu jdou hlasy mluvící o ekonomické náročnosti. Výsledkem těchto rozhovorů je to, že nejlepší cestou je právě hybrid.
Zaměřte se na Edge, v roce 2021 bude potřeba
IT týmy letos podniknou další kroky na svojí transformační cestě k Intelligent Edge a začnou vytvářet potřebnou infrastrukturu. Nebude to při tom jen o připojení jednotlivých složek ke cloudu. Půjde o to, jak konkrétně jsou uživatelé IoT zařízení připojení a o využívání všech možných vygenerovaných dat. Všechno se bude dít s ohledem na vliv pandemie, který bude pořád citelný. Brzy se ale posuneme do postpandemického světa. V něm bude Intelligent Edge v kombinaci s flexibilními modely spotřeby poskytovat organizacím bezpečnost, přehlednost a flexibilitu, což pomůže uspět v novém a o hodně dynamičtějším podnikatelském prostředí.
Kousek superpočítače pro každého
První exascale systém, který je dalším významným skokem ve vývoji superpočítačů a přinese pětkrát až desetkrát rychlejší výkon než dnešní nejvýkonnější systémy, bude k dispozici právě letos. Simulace a modelování na této úrovni umožní získat ještě větší množství komplexnějších dat a přeměnit je na digitální modely, které zajistí porozumění tomu, jak budou modely fungovat v reálném světě. Průlom, který tyto systémy umožní, bude úžasný.
Je ale jasné, že 99 procent zákazníků nebude pro svoji analytiku, umělou inteligenci, inženýrství, získávání dat nebo modelování exascale systém potřebovat. Zákazníci ale budou mít svoje budoucí systémy v infrastrukturách, které budu právě technologie designované pro tento typ superpočítačů hojně využívat.
Říkáme jim technologie exascale éry a už teď víme, že přinesou neuvěřitelný výkon a schopnosti, každému zákazníkovi v každém racku nebo na každém jednotlivém serveru, který bude fungovat jako superpočítač a poběží jako cloud. Oboje přinese novou éru inovací. Neposune to jenom hranice vědy, která tak může napomoct řešení globálních výzev, jako je zrychlení práce na vývoji nových léčiv nebo předvídání extrémních povětrnostních podmínek. Pomohou i malým a větším zákazníkům získat jedinečný pohled na rostoucí množství jejich dat, aby mohli rychleji inovovat. Technologie exascale éry budou hrát roli ve všem, co děláme a jak žijeme.
A dál? Rychlejší zavádění 5G sítí nebo vzestup malých a středních podniků
Ne zákazníci, ale samotné firmy podpoří šíření 5G sítí, a to prostřednictvím obchodních aplikací. Telekomunikační firmy budou 5G sítě zavádět čím dál rychleji. Koncoví zákazníci, kteří ale zkrátka jen hledají vyšší rychlost stahování, nepokryjí obří investice, jež jsou k nasazení nového typu sítí potřebné. 5G je mnohem víc než rychlejší stahování. Příležitost pro skutečné výnosy pro telekomunikační společnosti proto vzejde ze zavádění inovativních služeb pro firmy.
Bude to ale doménou těch velkých. Malé a střední podniky se budou stále víc zajímat o investice do IT vybavení, které urychlí jejich digitální transformaci, umožní vytěžit víc z dat a zlepší uživatelskou přívětivost pro zaměstnance i pro zákazníky, a v konečném důsledku tak zvýší jejich konkurenceschopnost a pomohou jim zotavit se z pandemie. Mnoho z takových firem potřebovalo na jaře loňského roku nové specifické technologie a rychlé úpravy své infrastruktury, aby se přizpůsobily. V roce 2021 přehodnotí, jaká řešení jsou pro jejich infrastrukturu v dlouhodobém horizontu skutečně potřebná, a to vyvolá ještě větší investice do technologií a hledání nejefektivnějších řešení.