Jak zhmotnit umělou inteligenci do konkrétních produktů a řešení, která budou nám lidem stále srozumitelná? Nejen o jsme si povídali s generálním ředitelem české pobočky HPE Tomášem Kubátem, který má dar složité věci vysvětlovat jednoduchým jazykem.
Lidé i firmy chtějí od AI především srozumitelné ‚quick-wins‘

Umělá inteligence se zdá být všudypřítomná. Všude slýcháte o tom, jak změní všechny procesy, služby, vzdělávání, trh práce. Ale jak ji zhmotnit do konkrétních produktů a řešení, která budou nám lidem stále srozumitelná? I o tom jsme se bavili s generálním ředitelem české pobočky Hewlett Packard Enterprise Tomášem Kubátem, který má dar složité věci vysvětlovat jednoduchým jazykem. A chce, aby stejně srozumitelná byla také produktová nabídka značky. Jednou z vlajkových lodí takového přístupu má být například HPE Private Cloud AI. Ucelené prostředí pro provozování umělé inteligence, které se nachází on-premise, ale přitom nabízí plnohodnotnou cloudovou zkušenost.
Jak si HPE Private Cloud AI představit?
Jako kompletní stack hardwaru a softwaru potřebný pro provozování AI. Někdo by to mohl nazvat appliance. Vyrábíme to v Kutné Hoře. Existuje více konfiguračních možností, takže pro zákazníka volíme vždy tu právě odpovídající. Výhodou je, že po dodávce je za pár dní systém připraven k provozu. Jako ještě důležitější výhoda se ale ukazuje to, že HPE poskytuje na celý systém podporu z jednoho místa. AI řešení jsou postavena na mnoha nástrojích ze světa OpenSource. Kdo si zkusil toto prostředí sám sestavit a udržovat v provozu, nejlépe ví, jaká je to bolest a že významnou hodnotu má podpora celého prostředí z jednoho místa. Takže s Private Cloud AI od HPE je toto neobyčejně snadné.
Tomáš Kubát: „Náš produkt HPE Private Cloud AI neobyčejně zjednodušuje budování a provozování řešení AI.“
Když už jsme u AI, jak se z neustálého přívalu novinek nezbláznit a kde v pestré plejádě řešení najít konkrétní a využitelné příklady pro běžné firmy?
Nezbláznit se je asi moc silné slovo, vrátím se k němu za chvíli. Napadají mě tři pohledy. První je, že rozvíjíme AI k tomu, abychom zajistili vyšší individuální produktivitu svou a svých spolupracovníků. To už většina z nás dělá v soukromé sféře. V podnikové sféře je to trošku komplikovanější, protože nechcete, aby vaši zaměstnanci všechny vaše data pouštěli v rámci svých dotazů do veřejného světa. Takže to musíte zařídit tak, aby ti zaměstnanci mohli využívat pro zvýšení své osobní produktivity umělou inteligenci, a přitom to bylo pro vás bezpečné. V této fázi už jsou přibližně rok téměř všichni.
Jaký je druhý pohled?
Firmy pro sebe hledají nejvíce užitečné způsoby nasazení AI (use cases) a snaží se preferovat rychle dosažitelné projekty (quick wins). Mezi takovými často bývá například zpřístupnění interních dokumentů, vnitrofiremních politik, nařízení, pravidel a předpisů. V nich lidé okamžitě najdou odpovědi na to, co právě potřebují vědět. Uživatelé těchto systémů mohou být interní i externí. Taková řešení (obvykle budovaná jako tzv. RAG) jsou skoro prefabrikovaná. Náš produkt HPE Private Cloud AI, o které jsme si již říkali, je skvělou volbou pro provoz takového řešení on-prem. Další typy use casů bývají specifické pro konkrétní odvětví. A teď se vrátím tomu „nezbláznit se“: spíš bych ten úkol přeformuloval jako jak se neutopit v komplexitě AI řešení. A právě do toho dáváme jako firma HPE významný vklad – náš produkt HPE Private Cloud AI neobyčejně zjednodušuje budování a provozování řešení AI.
A ten třetí pohled?
Myslím, že další velký rozmach AI nastane tím, že firmy nebo instituce budou do některých svých agend dnes obsluhovaných lidmi zapojovat AI. Jakmile tím dojde k významnému zvýšení jejich produktivity a konkurenceschopnosti, vytvoří se tlak na ostatní hráče na trhu. Spustí se tak nová vlna byznysového soutěžení mezi firmami a i ostatní začnou horečně nasazovat AI. Pro takové masové nasazování AI bude nutné využívat technologie, které nasazování AI co nejvíce zjednoduší. Právě na toto je HPE výborně připravena – přesně tyto technologie pro AI máme už dnes.
Kdy přijde tento rozmach?
Dnes si firmy často hledají své use casy AI pro rychlé uvedení do provozu. To postupně přeroste do významnějších AI projektů, které budou mít zásadní vliv na konkurence schopnost. A tím to začne. Takové momenty obvykle vyvolávají paniku a přijde onen tlak na jiné firmy, aby dohnaly případné zpoždění. Čekám, že to bude mít takový sebepovzbuzující efekt.
Na konferenci Zážeh AI spolupráce, kterou pořádala Česká asociace umělé inteligence, se hodně mluvilo o tom, že firmy nemají správně strukturovaná a onálepkovaná data, proto nemohou potenciál AI plně využít. Vidíte to stejně?
Možná bych tu otázku přece jen maličko upřesnil. Umělá inteligence dovede zacházet s daty bez ohledu na jejich strukturu a navíc některá data jsou přirozeně nestrukturovaná. Potřebujeme ale všechna ta data zpřístupnit a analyzovat. A k tomu jsou nástroje, které HPE nabízí. Dříve se rodina takových nástrojů jmenovala Ezmeral, dnes jsou součástí Private Cloud AI. O trochu víc to ilustruje, co jsem měl na mysli, když jsem říkal, že HPE Private Cloud AI je kompletní prostředí pro provoz AI. Jsme ready.
Poslední otázka je tak trochu out-of-the-box. Mám vás za člověka, který dokázal formulovat pronikavé myšlenky jednoduchým jazykem, proto zabrousím trochu do filozofična. Jak využít stále lepšího počítačového výkonu a možností AI, abychom na konci dne jako nebyli z toho smutní, frustrovaní, poražení a masakrovaní záplavovou informací, která někde vzniká a nemá valnou hodnotu?
Možná asi nejsem ten nejsprávnější člověk pro tento typ filozofických otázek. Ale radu dát snad umím: Je to na nás, abychom ten výkon a ty možnosti zúročili pro něco, co nám bude ku prospěchu. U AI ve firemním světě vidím, že právě o to se všichni snaží. A HPE k tomu přispívá. Jsem v tom optimista.